Leonardo DiCaprio

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 2 názory

Povolání: Herec

Věk: 49 let

Datum narození: 11.11. 1974

Místo narození: USA, Kalifornie, Hollywood

Výška: 183 cm

Hodnocení Leonardo DiCaprio

Přitažlivost
79% (71 hlasů) 10026.místo
Talent
82% (69 hlasů) 11077.místo
Inteligence
78% (67 hlasů) 11395.místo
Vtipnost
77% (63 hlasů) 11077.místo

Fotky Leonardo DiCaprio (1258)

Leonardo DiCaprio nahé fotky (5)

Životopis Leonardo DiCaprio Upravit životopis

Leonardo Wilhelm DiCaprio (* 11. listopadu 1974, Los Angeles, Kalifornie, USA) je americký herec a producent, oceněný Zlatým glóbem za hlavní roli ve filmu Letec a cenou Berlínského mezinárodního filmového festivalu za roli Romea ve snímku Romeo a Julie. Přesvědčivě vytváří postavy explozivní, temperamentní, zranitelné, často psychicky narušené. Mezi jeho nejznámější filmy patří Titanic (1997), Chyť mě, když to dokážeš (2002), Letec (2004) a Počátek (2010).

Život

Narodil se 11. listopadu 1974 poblíž Hollywoodu v Kalifornii jako jediný syn ilustrátora a distributora undergroundových komiksů, napůl Itala a napůl Němce, a jeho ženy, sekretářky německého původu s ruskými kořeny.

DiCapriova matka se přistěhovala z Německa do Spojených států během padesátých let, zatímco jeho otec byl již ze čtvrté generace americké rodiny původem z jižní Itálie (oblast kolem Neapole) a Bavorska v jižním Německu. Leonardova babička z matčiny strany, Helena Indenbirken (1915-2005), rozená jako Yelena Smirnova, byla původně ruská imigrantka, která začala až posléze v Německu budovat svou rodinu. Hercovy kořeny jsou tak následkem toho opravdu neskutečně pestré.

DiCapriovy rodiče se seznámili na vysoké škole a téměř okamžitě se spolu odstěhovali do Los Angeles. O jeho křestním jménu se traduje historka, že jej dostal během návštěvy muzea v Itálii, kdy si jeho těhotná matka zrovna prohlížela obraz Leonarda da Vinci a prvně ucítila kopnutí svého malého dítěte. Počínaje tímto incidentem bylo jasné, že jej pojmenuje právě po tomto slavném umělci - Leonardo. V roce 1975, když byl DiCaprio pouhý jeden rok starý, se rodiče rozvedli a Leonardo dál vyrůstal převážně s matkou a s otcem se vídal jen občas.

Když vyrostl, navštěvoval základní školu Seeds, později maturoval na John Marshall High School a následně pokračoval ve studiu na Los Angeles Center for Enriched Studies (LACES) po dobu čtyř let.

Během svého života měl několik vztahů, převážně s modelkami těch nejzvučnějších jmen jako Kristen Zangová (1996-1998), Gisele Bündchen (2000-2005) a od roku 2005 izraelská modelka Bar Refaeli. Od roku 2011 (po rozchodu s Bar Rafaeli) byl často vídán v přítomnosti americké herečky a modelky Blake Lively. Mezi jeho blízké přátele patří herci Tobey Maguire, Kevin Connolly, Lukas Haas a Kate Winslet.

Je velkým sympatizantem ochrany životního prostředí a dlouhodobě se věnuje taktéž různým humanitárním činnostem (společně s Georgem Clooneym daroval 1 milion dolarů na podporu Haiti zasažené zemětřesením r. 2010.).

Kariéra

Jeho první vystoupení v televizi proběhlo v reklamách na nejrůznější výrobky jako jsou např. výrobky z obilnin, dětské hračky nebo žvýkačky a dále se objevoval ve „výchovných filmech“ jako je např. Mickyho klub bezpečnosti (Micky's Safety Club) a Co dělat s rodičem, který bere drogy (How to Deal with a Parent Who Takes Drugs). Následující filmová kariéra se dá de facto rozdělit do tří odlišných etap:

1991-1997

Jako herec se poprvé objevoval v televizních seriálech The Outsiders (1990), Parenthood (1990), Santa Barbara (1990) či Growing Pains (1991-1992). Na svůj samotný filmový debut si musel počkat do roku 1991, kdy byl obsazen do hlavní role Joshe v pokračování hororového snímku Critters 3. Roku 1992 následoval další film, thriller Jedovatý břečťan, kde si jako osmnáctiletý zahrál po boku o rok mladší Drew Barrymore avšak až snímkem Dospívání po americku (1993) s Robertem de Niro a Ellen Barkin se mohl vrýt divákům do paměti jako více než talentovaný mladý herec. Za tento film byl také vůbec poprvé oceněn - konkrétně cenou Asociace chicagských filmových kritiků.

Tentýž rok natočil snímek Co žere Gilberta Grapea po boku Johnnyho Deppa, kde bravurně ztvárnil jeho mentálně handicapovaného bratra Arnieho, za což mu byla posléze právem přisouzena nominace na Oscara a Zlatý glóbus za vedlejší roli. Tento film se stal do jisté míry DiCapriovým milníkem v herecké kariéře, nejen protože byl sám o sobě finančně úspěšný a chválený kritikou, ale jelikož od té doby byl Leonardo Dicaprio znám jako nejen talentovaný, ale i vysoce oceňovaný mladý herec a to v příštích letech pochopitelně přitáhlo obrovský zájem o jeho osobu.

Roku 1995 byl obsazen dokonce do tří celovečerních filmů, westernu Rychlejší než smrt režiséra Sama Raimiho s hereckými veličinami Sharon Stone, Genem Hackmanam a v té doby téměř neznámým Russellem Crowem, Basketbalovými deníky, kde zahrál přesvědčivě mladistvého narkomana a Úplné zatmění, kde ztvárnil postavu prokletého básníka Arthura Rimbauda. Tato trojice snímků sice nezískala větší ohlas, nicméně jednoznačně posilovala DiCapriův status velice nadějného herce. V závislosti na předvedených výkonech ve filmových dílech z roku 1995 a pochopitelně pro jeho půvabnou, zranitelnou tvář si jej vybral režisér Baz Luhrmann, aby s ním natočil moderní verzi Romea a Julie, kde měl DiCaprio hrát postavu samotného Romea. Touto rolí rebelujícího milovníka se úspěšně vkradl do podvědomí mnohých mladých slečen jakožto nový sexsymbol a pomalu dával vzniknout pojmu tzv. leománie, která se však naplno rozhořela až o rok později. Vyjma této nabyté popularity byl taktéž odměněn Stříbrným medvědem na festivalu v Berlíně. V tomtéž roce si vystřihnul roli problémového mladíka ve filmu Marvinův pokoj (1996), kde se objevil společně s Meryl Streep, Dianou Keaton a Robertem de Niro.

Roku 1997 si jej vybírá do svého velkoprojektu režisér James Cameron do role chudého, ale srdečného mladíka Jacka Dawsona ve velkorozpočtovém romanticko-katastrofickém blockbusteru Titanic. V něm se Jack v podání DiCapria bezhlavě zamiluje do dívky z vyšších vrstev (fantasticky ztvárněnou Kate Winslet) a společně čelí osudu v nejslavnějším příběhu o pýše a pádu nejznámější parní lodě na světě.

Fenomén Titanic, jenž vydělal obrovské množství peněz a zasloužil se o nehynoucí slávu jeho stvořitele (úžasných 14 oscarových nominací, z toho 11 proměněných), se výrazně dotkl i hlavních hereckých hvězd Leonarda DiCapria a Kate Winslet. Ti se stali v tom okamžiku těmi nejslavnějšími, nejobletovanějšími mladými celebritami na planetě (oběma bylo lehce nad 20 let), s čímž ruku v ruce přicházelo, jak velké množství filmových nabídek, tak špatná společnost, sebe-odcizení a nebezpečný pocit vlastního sebeuspokojení, což postihlo i samotného DiCapria.

V této první etapě své kariéry DiCaprio vyrostl z extrémně talentovaného mladého herce s obsazením v převážně nízkorozpočtových dramatech ve hvězdu první velikosti, jenž byla dovršena spektakulární, mnoha Oscarami ověnčenou podívanou Titanic.

1998-2001

Poté, co DiCaprio dosáhl maximální možné popularity, se začala jeho kariéra pomalu utápět ve snímcích, které byli (některé možná neprávem) rychle zapomenuty. Roku 1998 se objevil ve filmu Woodyho Allena Celebrity, který se snažil uštěpačně zesměšňovat poměry ve filmovém průmyslu. Zde si vystřihnul roli mladé, drzé, domýšlivé superhvězdy - tedy vlastně sebe sama, jak o pár let později DiCaprio sdělil tisku. V tom samém roce si prvně zkusil i dvojroli v Muži se železnou maskou, kde si zahrál zlodušského krále Ludvíka XIV. a jeho sympatického bratra-dvojče Filipa. Přestože se film stal do jisté míry kasovním úspěchem, ani hvězdy Leonardo DiCaprio, John Malkovich, Jeremy Irons nebo Gerard Depardieu nezabránili negativním ohlasům ze stran kritiků, kteří toto dílo nemilosrdně strhali.

DiCapriovým dalším projektem byla Pláž (2000) Dannyho Boyla, podle románu Alexe Garlanda, kde vytvořil postavu amerického turisty, který hledá dokonalý způsob života na tajném ostrově v Thajsku, ale postupem času zjišťuje, že žádný ráj nakonec nevydrží kvůli přirozené lidské destruktivní povaze. V Pláži se mimo jiné objevila Tilda Swinton a Robert Carlyle. Film byl opět podroben tvrdé kritice a DiCaprio se tak vinou tlaku na rok odsunul z veřejného a filmového života. Během tohoto údobí tak Leonardo stačil spadnout z pomyslného piedestalu zbožňované star a byl nucen si svou cestu na vrchol vydobýt znovu od začátku.

2002-současnost

Režiséry, kteří pomohli ve třetím tisíciletí Leonardovi odpíchnout se ode dna, byli Steven Spielberg a Martin Scorsese. První jej obsadil do své krimi-komedie Chyť mě, když to dokážeš (2002), ve kterém dostal DiCaprio roli Franka Abagnalea Jr., mladistvého podvodníčka, který si svým šarmem a sebevědomím podmaňuje všechny okolo a zároveň sebejistě okrádá stát za pomoci falešných šeků. Za tento part byl mimo jiné nominován na Zlatý glóbus a začalo se pomalu zdát, že úspěšný, talentovaný a oceňovaný DiCaprio je opět na světě. Druhý, legendární filmový tvůrce Martin Scorsese si jej pak oblíbil natolik, že po Ganzích New Yorku (2002) ho obsadil do tří svých dalších snímků. Do Letce (2004, oscarová nominace), Skryté identity (2006) a Prokletého ostrova (2010). Tyto filmy se i s ostatními zasloužili o znovunabytí DiCapriovi slávy z druhé půlky 90. let. Zahrál si ve filmech Krvavý diamant (2006, oscarová nominace), Labyrint lží (2007), společně s Kate Winslet v Nouzovém východě (2008) a veleúspěšném sci-fi Christophera Nolana Počátek (2010).

V roce 2011 je z Leonarda DiCapria filmová superstar první velikosti. Je žádaný publikem, chválený kritikou, vysoce oceňovaný (3 oscarové nominace, 7 nominací na Zlatý glóbus, z toho jedna proměněná), přičemž jeho poslední snímky (Prokletý ostrov a Počátek) trhají rekordy v návštěvnosti. V posledních letech pravidleně obsazuje vrchní příčky nejlépe placených herců Hollywoodu (rok 2011 - 1. místo)

Úspěchy

Cena Akademie - Oscar

 • nominace pro nejlepšího herce za vedlejší roli ve filmu Co žere Gilberta Grapea (1993)
 • nominace pro nejlepšího herce za hlavní roli ve filmu Letec (2004)
 • nominace pro nejlepšího herce za hlavní roli ve filmu Krvavý diamant (2006)

Zlatý Glóbus

 • nominace za vedlejší roli ve filmovém dramatu Co žere Gilberta Grapea (1993)
 • nominace za hlavní roli ve filmovém dramatu Titanic (1997)
 • nominace za hlavní roli ve filmovém dramatu Chyť mě, když to dokážeš (2002)
 • za hlavní roli ve filmovém dramatu Letec (2004)
 • nominace za hlavní roli ve filmovém dramatu Krvavý diamant (2006)
 • nominace za hlavní roli ve filmovém dramatu Skrytá identita (2006)
 • nominace za hlavní roli ve filmovém dramatu Nouzový východ (2008)
 • nominace za hlavní roli ve filmovém dramatu J. Edgar (2011)

Cena BAFTA

 • nominace pro nejlepšího herce za hlavní roli ve filmu Letec (2004)
 • nominace pro nejlepšího herce za hlavní roli ve filmu Skrytá identita (2006)

Zlatý medvěd

 • nejlepší herec ve filmu Romeo a Julie (1996)

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Leonardo DiCaprio (83)

5 slavných herců, kteří se nikdy nepropůjčili filmové sérii

31.03.2024 - Filmové série jsou jako třešnička na dortu pro mnoho hereckých kariér.

5 filmových postav, které přežily navzdory VŠEMU

25.03.2024 - Některé postavy to mají „spočítané“ už od první scény.

TOP 5 záporáků z tarantinovek

03.02.2023 - Quentin Tarantino (59) je pro řadu filmových nadšenců režisérem, který dokáže každý scénář proměnit v čiré „zlato“.

5 filmů, ve kterých padouch zabije hrdinu

29.01.2023 - Je takovým nepsaným hollywoodským pravidlem, že hrdina vždycky zvítězí a padouch skončí poražený.

TOP 5 nejlépe placených herců roku 2022

07.01.2023 - Se začátkem nového roku často přichází i přemítání o tom, jak byl ten předchozí rok úspěšný.

TOP 5 nejlépe placených herců roku 2021

28.03.2022 - Zatímco během roku 2020 sháněla většina herců výplatu obtížněji, vloni se svět už s pandemií naučil trochu žít.

Všechny články o Leonardo DiCaprio (83) »
TOPlist