TOP 5 nejlepších duchařských seriálů

10.07.2020

I když si to občas nepřiznáme, každý z nás se rád občas bojí. Jinak by se thrillery a hororové filmy nemohly těšit tak vysoké sledovanosti. V dnešním článku jsme se rozhodli opustit stříbrná plátna kin a zamířit na mnohem menší plochu. Dnes vám totiž představíme ty nejlepší seriály, které jsou schopné nahánět hrůzu.

Nevezmeme si však na paškál veškerou strašidelnou tvorbu pro televizní obrazovky, ale zaměříme se na duchařské pořady, které se alespoň tváří, že vypráví skutečné příběhy. O to děsivější je, když se ukáže, že některé z děsivých historek mají skutečně základ v realitě.

5. Věřte nevěřte

První pořad dnešního článku musí být známý snad všem, kteří na přelomu tisíciletí vlastnili televizi. Prováděl jím Jonathan Frakes (67), kterého budou znát především fanoušci Star Treku. Mimo jiné totiž ztvárnil roli prvního důstojníka Williama Rikera na vesmírné lodi Enterprise pod vedením kapitána Picarda.

Star Trek: Nová generace však nebyl jediným seriálem, kterým se Frakes proslavil. Druhou polovinu velmi zapálených fanoušků získal díky mysterióznímu Věřte nevěřte, kterým diváky od roku 1997 provázel.

Premisa seriálu je jednoduchá. Frakes představí několik duchařských, strašidelných či podivných příběhů a diváci mají hádat, které z nich se zakládají na pravdě, a které si od základu vymysleli scénáristé Věřte nevěřte.

Frakes na konci každé epizody vysvětlí, jak to s jednotlivými příběhy bylo, a uvede i několik podrobností, kterými skutečné příběhy dovysvětlí. Některé z těch skutečných nám dodnes nahánějí hrůzu.

4. Unsolved Mysteries

Následující seriál je tím nejmladším, který vám dnes představíme. Mezi pořady americké streamovací služby Netflix se objevil teprve prvního července a hned v den své premiéry zamířil na vrchol sledovanosti v mnoha zemích. I v Česku se drží mezi deseti nejsledovanějšími počiny, a momentálně je dokonce na druhém místě.

Zatímco u Věřte nevěřte diváci hádají, které příběhy se zakládají na pravdě, a které jsou pouze fikcí, Unsolved Mysteries k tomu přistupuje jinak. Každý přibližně hodinový příběh představuje jeden skutečný nevyřešený policejní případ, který je opředen řadou nesrovnalostí, polopravd a záhad. Některé epizody jsou jen pro ty se silným žaludkem, ale z každého z příběhů vám naskočí husí kůže.

Seriál ukazuje nejen neuvěřitelně promyšlené trestné činy, které dosud nedávají vyšetřovatelům spát, ale i velmi brutální útoky, za kterými může stát jen skutečně vyšinutý šílenec. Pokud si navíc u sledování seriálu uvědomíte, že jste někoho ze záhadně zmizelých viděli, můžete se tvůrcům ozvat na jejich webové stránce a oni pak vaše svědectví předají příslušným orgánům.

3. Bojíte se tmy?

Bojíte se tmy? To není jen velmi přiléhavá otázka pojící se s dnešním článkem, ale i název třetího seriálu, který se vám dnes chystáme představit. Jde o kanadský pořad ze začátku devadesátých let minulého století, který ve svých zhruba půlhodinových epizodách vypráví příběhy, ze kterých se vám zježí vlasy na hlavě.

Hlavními hrdiny seriálu Bojíte se tmy? je partička dospívajících teenagerů, která se u táboráku vzájemně straší děsivými příběhy. Premiéru měl seriál samozřejmě na Halloween a jeho popularita okamžitě nabrala obrovských obrátek. Přestože se do Česka nikdy pořádně nedostal, za „velkou louží“ byl snad ještě úspěšnější, než Věřte nevěřte.

Právě proto se ještě v roce 2017 schylovalo k filmovému zpracování Bojíte se tmy?, ale nakonec k němu nedošlo. Namísto toho však vloni vznikla minisérie, která se tak vrátila zpátky ke svým děsivým kořenům.

2. Alfred Hitchcock uvádí

Alfreda Hitchcocka zná většina z nás jako legendárního tvůrce těch nejslavnějších filmových thrillerů na světě. Kdo by neznal jeho Psycho, Na sever severozápadní linkou nebo Ptáky? Filmová tvorba však nebyla jediným způsobem, kterým Hitchcock předával své příběhy vystrašenému publiku. K tomu mu totiž mimo jiné sloužil i seriál s jednoduchým názvem Alfred Hitchcock uvádí, ve kterém figuroval mezi lety 1955 až 1962.

Pokud si název tohoto seriálu vyhledáte, s největší pravděpodobností na vás vyskočí i modernější zpracování hororových příběhů z roku 1985. Tehdy byl však Hitchcock už pět let po smrti. Ačkoliv by se to nabízelo, novějším seriálem neprovázel jeho duch, ale jednalo se o reboot, který z původního seriálu pouze vycházel.

Seriál Alfred Hitchcock uvádí se skládá z mnoha krátkých povídek s ponurou atmosférou, ale se skvěle vypointovanými příběhy. Přestože že na moderní verzi seriálu Hitchcock již nespolupracoval, i ta rozhodně stojí za zhlédnutí.

1. Twilight Zone

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali pořad, který je ve svém oboru snad tím nejznámějším. Nese název Zóna soumraku (Twilight Zone v americkém originálu, pozn. red.) a na televizních obrazovkách se poprvé objevil v roce 1959. I Twilight Zone se dočkala modernějších rebootů, a to hned několika. I když tedy oficiálně skončil v roce 1963, můžete najít i epizody z nového tisíciletí.

Posledního rebootu se Twilight Zone dočkala s deseti epizodami teprve vloni. V poslední verzi seriálu nahradil Roda Sterlinga v roli vypravěče Jordan Peele (41), který proslul nejen svými komediálními skeči, ale i režírováním hororového hitu Uteč z roku 2017. Rebootů zažila Twilight Zone celou řadu, a mimo jiné se dočkala i několika filmů.

Vliv úspěšného seriálu je ve filmovém průmyslu cítit dodnes, jelikož právě původní Twilight Zone položila základy toho, čemu se dnes přezdívá duchařské seriály. Pokud tedy sháníte seriál, který vám bude zaručeně nahánět hrůzu, sáhněte bez obav právě po Twilight Zone.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Alfred Hitchcock, Jonathan Frakes

Filmy:
Zadáno pro Alfreda Hitchcocka, Twilight Zone, The, Věřte nevěřte, Bojíte se tmy?

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
strach, hrůza, Halloween, duchové, hororové seriály, paranormální jevy, padesátá léta, duchařské seriály, Star Treh herci, Jonathan Frakes role, podivné příběhy, strašidelné příběhy, duchařské série, seriály padesátých let
TOPlist