5 nejzbytečnějších filmových remaků

01.12.2022

Většina filmových fanoušků se na remaky slavných filmů většinou netváří, ale občas jsou na ně až zbytečně přísní. Předělávky starších filmů mohou přinést příběh nové generaci, převést děj do soudobých reálií, a navíc i vylepšit vizuální podobu milované klasiky. To je však ideální stav, kterého spousta moderních remaků nedosahuje ani zdaleka.

V dnešním článku si proto posvítíme na remaky, které vůbec nemusely vzniknout. Tyhle filmy jsou naprosto zbytečné a původním předlohám nesahají ani po kotníky. Filmová studia však ucítila možnost „rýžování“ na už vymyšleném díle, a tak vznikla spousta remaků, které si nikdo nepřál a nikdo z nich nemá radost.

Psycho

Když se někdo rozhodne předělat některou z Hitchcockových klasik, musí mít zatraceně dobrý nápad, kterým by mohl původní dílo doplnit. Filmy Alfreda Hitchcocka jsou naprostými klenoty ukázkovými příklady toho, jak se dá budovat napětí. Jsou navíc tak mistrně natočené, že si ani nevšimnete, že sledujete černobílý film v rozlišení, které neodpovídá moderním televizím.

Dokázali byste si představit, že by někdo sáhnul na jeho legendární Psycho s tím, že ho něčím vylepší? To ve skutečnosti nenapadlo ani Guse Van Santa (70), když v roce 1998 přišel s vlastní verzí tohohle nezapomenutelného filmu. Jeho Psycho bylo totiž naprosto přesnou kopií původního filmu – snímek od snímku.

I proto nejde říct, že jde o vyloženě špatný film. Je to však naprosto zbytečný projekt, a pokud si chcete skutečně užít děs a strach ze záhadného vraha v motelu rodiny Batesových, rozhodně se vyplatí sáhnout po originálu.

Charlieho andílci

Řekněme si to narovinu. Charlieho andílci z roku 2000 nejsou žádným skvostným filmem. Jde o přihlouplou podívanou, která ovšem má své kouzlo. Když k němu přistoupíte jako k odlehčené a jednoduché zábavě, bavit se budete určitě. Ačkoliv nejde přímo o remake, i tenhle snímek (a jeho pokračování) navazují na již vytvořené příběhy – konkrétně seriál ze sedmdesátých let.

Veškeré kouzlo, které ale film ze začátku nového tisíciletí měl, se však vytrácí v jeho remaku, který šel do kin v roce 2019. Že jste o něm neslyšeli? Nedivíme se. Na rozdíl od filmu s Cameron Diaz (50), Drew Barrymore (47) a Lucy Liu (53) se totiž noví „andílci“ nestaly kultovním hitem a v kinech poměrně zásadně propadli.

Svět se totiž od přelomu tisíciletí významně posunul a pro Charlieho andílky na něm už není místo. Tohle je přesně jedním z těch filmů, kde si musíte položit otázku: „Pro koho ho asi filmaři natočili?“ Asi se nebudete divit tomu, že z plánů na další pokračování série poměrně rychle sešlo.

Total Recall

Když se řekne osmdesátá léta, pravděpodobně se vám kromě ikonické módy a nezapomenutelných zvuků syntetizátorů vybaví i akční fláky, ve kterých je hlavním hrdinou málomluvný svalovec se srdcem na pravém místě. Na mysl nejspíš okamžitě přijde Arnold Schwarzenegger (75) v jedné z jeho nezapomenutelných rolí.

Takovým filmem je i Total Recall – překvapivě chytré sci-fi, které si hraje s myšlenkou uměle vytvořené reality o přibližně deset let dřív, než to dělal Matrix. Dvaadvacet let po premiéře Total Recallu přišel režisér Len Wiseman (49) s tím, že snímek natočí znovu a „lépe“. Asi nemusíme vysvětlovat, že se mu povedlo odškrtnout jen jeden z těchto cílů.

V novém filmu vystřídal Schwarzeneggera v hlavní roli Colin Farrell (46) a zatímco rodilý Rakušan podal jako Douglas Quaid jeden z nejlepších výkonů své kariéry, Farrell se tímhle filmem naopak nikde moc nechlubí. V tomhle případě nejde o vyloženě špatný film, a pokud by nesl jiné jméno, mohlo jít i o docela povedené sci-fi. Takhle si ale navždy ponese nálepku odbytého remaku.

Ben Hur

Když se rozhodnete předělat jeden z nejúspěšnějších filmů historie, měli byste si na něm dát pořádně záležet. Pokud se vám totiž nepodaří vytvořit snímek, který je lepší než originál ve všech ohledech, média i filmový diváci vám to dají pořádně „sežrat“. A přesně tohle se stalo tvůrcům filmu Ben Hur z roku 2016.

Zatímco původní snímek z roku 1959 je ověnčen jedenácti Oscary (úspěch, který byl dosud vyrovnán jen dvěma filmy), tvůrci nového Bena Hura mohou být rádi, že nedostali žádnou anticenu. Filmaři se z nějakého důvodu rozhodli obsadit role neznámými herci a až příliš se spoléhali na počítačové efekty, kterých bylo nové zpracování plné. Kdyby se spíš soustředili na poctivou filmařinu, mohl nový Ben Hur dopadnout o poznání lépe.

Hrané Disneyovky

Dnešní článek neuzavřeme jedním filmem, ale vlastně takovou speciální kategorií. Na konec jsme si totiž nechali poměrně odvážné tvrzení, a sice, že veškeré hrané remaky slavných Disneyovek ani zdaleka nestojí za práci, kterou do nich studio Myšáka Mickeyho vkládá.

Ač se snažíme sebevíc, nedokážeme přijít ani s jedinou výhodou, kterou by například nový Lví král převyšoval původní animovaný film. Co vedlo Disney k tomu, aby natočili novou Krásku a zvíře, Knihu Džunglí nebo Mulan? Dosud snad tím nejhorším příkladem je letošní Pinocchio, kterého nezachraňuje ani vždy fantastický Tom Hanks (66).

Přestože se nová zpracování tradičních pohádek neshledávají s úspěchem, Disney seká jeden remake za druhým jako na běžícím páse. Spíš tedy půjde o to, že si tak Disney obnovuje licence na své příběhy z minulého století.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Alfred Hitchcock, Cameron Diaz, Drew Barrymore

Filmy:
Charlieho andílci, Ben Hur, Total Recall

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavné filmy, remake, filmové remaky, Charlieho andílci, propadáky, Alfred Hitchcock horory, skvělé Disneyovky, filmová pokračování
TOPlist