TOP 5 UFO dokumentů od Netflixu

31.05.2023

Myslíte, že „tam venku“ skutečně něco je, nebo se k možnosti mimozemského života stavíte spíše skepticky? Ať už jste spíš Mulder nebo Skullyová, nekonečný vesmír je skutečně fascinujícím místem, o kterém dosud víme až žalostně málo. Lidská fantazie ale nezná mezí, a tak si často nevysvětlitelné události vysvětlujeme mimozemským vlivem.

I proto vznikla celá řada sci-fi, dokumentů i pseudodokumentů, které se životem mimo Zemi zabývají. Někdy jsou přitažené za vlasy, jindy jsou až přehnaně dramatické a někdy nabízí neotřelý pohled na problematiku UFO, který vás třeba dosud vůbec nenapadl. V dnešním článku se proto zaměříme na pětici nejzajímavějších projektů Netflixu, které se týkají mimozemšťanů, vesmíru a jevů mimo naše chápání.

Svět mimozemšťanů

První minisérie dnešního článku je něčím nevídaným. Tvůrci čtyřdílného Světa mimozemšťanů putují po Zemi a sbírají informace o životě nejrůznějších živočichů, které pak aplikují do přírody vymyšlených světů. Tato kombinace vědy a fikce přináší unikátní obrázky toho, jak by mohly vypadat nejrůznější mimozemské rasy.

Seriál vás uchvátí svým dechberoucím vizuálním zpracováním, že po chvíli nebudete schopní říct, jestli se díváte na pozemského živočicha nebo mimozemský výtvor myslí tvůrců Světa mimozemšťanů. Pokud bychom měli tuto minisérii k něčemu přirovnat, byly by to nejspíše různé přírodní dokumenty Davida Attenborougha (97).

Každý díl má čtyřicet minut a každý z nich se odehrává na jiné fiktivní planetě. Kteří živočichové vám přišli nejvíc úchvatní? Ti na planetě Atlas, Janus, Eden nebo Terra? Dejte nám vědět v komentářích.

John se chtěl spojit s mimozemšťany

I protagonista dalšího filmu přistupuje k otázce mimozemského života přísně vědecky. Nebo si to o sobě alespoň myslí. John Shepherd je podle svých slov technologickým géniem, který posledních třicet let svého života tráví tím, že ve své ložnici vyvíjí různé vynálezy, které mu mají pomáhat s kontaktováním mimozemských civilizací.

Je to blázen do elektroniky, který pravidelně vysílá rádiové signály do vesmíru. Třicet let neúnavné práce ale nakonec skončí neúspěchem a John si uvědomí, že smysl svého života nemůže hledat ve vesmíru, ale tady na Zemi. Krátkometrážní dokument s názvem John se chtěl spojit s mimozemšťany se nakonec ukáže být nejen zajímavým vhledem do mysli ufologa, ale i důležitým snímkem pro LGBTQ+ komunitu. John totiž už v mládí zjistil, že je gay a dokud nepotkal svého partnera, směřoval veškerou svou pozornost mimo naši planetu.

Černé díry: Horizont poznání

Vraťme se ale ke skutečné vědě a poznání založeném na faktech, nikoliv na domáckých vynálezech jednoho nadšence do mimozemských civilizací. Dokumentární film z roku 2020 s názvem Černé díry: Horizont poznání se sice nesoustředí na zelené mužíky, ale popisuje další vesmírný fenomén, o kterém dosud víme až žalostně málo.

Jak jste asi pochopili z názvu tohoto dokumentu, centrem jeho příběhu jsou černé díry. Ty se ve vesmíru objevují poté, co některá z hvězd ukončí svůj životní cyklus. Snímek Černé díry: Horizont poznání v sobě mísí dva současné přístupy – teoretický přístup Stephena Hawkinga a výpovědi vědeckého týmu, kterému se jako prvnímu podařilo opatřit fotografii černé díry.

Pokud vás tento fenomén zajímá a chtěli byste se o černých dírách dozvědět víc z úst odborníků na slovo vzatých, je pro vás dokument Černé díry: Horizont poznání skvělým vstupním bodem do této problematiky.

Nevyjasněné záhady

O seriálu s názvem Nevyjasněné záhady jsme psali už dříve, jen v trochu jiných souvislostech. Jak už jeho název napovídá, zabývají se jeho tvůrci neobjasněnými záhadami z celého světa. Nezaměřují se však jen na UFO a návštěvy z vesmíru, ale řeší i opravdové zločiny či tragédie, jejichž průběh zůstává dodnes záhadou.

Protože do této kategorie spadají i příběhy o možných návštěvách mimozemských civilizací, připravili si tvůrci Nevyjasněných záhad i několik epizod na tohle téma. Jedna z nejlepších epizod celého seriálu se točí kolem událostí z noci 8. března 1994, kdy přes 300 lidí pozorovalo záhadná světla nad Michiganským jezerem.

Nevysvětlitelná tajemství s Williamem Shatnerem

Čím to je, že jsou herci ze Star Treku tak dobrými moderátory seriálů, které se zabývají záhadami a nevysvětlitelnými příběhy? Jonathan Frakes (70), představitel důstojníka Rikera z Nové generace, byl nezapomenutelný v mysteriózním Věřte, nevěřte, a nyní si na sebe roli průvodce záhadnými příběhy vzal i původní kapitán Kirk.

Právě William Shatner (92) totiž provádí diváky seriálem s jednoduchým názvem The UnXplained, který byl pro českou distribuci přeložen jako Nevysvětlitelná tajemství s Williamem Shatnerem. Seriál se zabývá různými záhadami od prapodivných zmizení až po Bermudský trojúhelník. Ačkoliv má zřejmě mnohem nižší rozpočet než ostatní počiny dnešního seznamu, i tak jde o vynikající podívanou, za což můžeme vděčit především zapálenému moderátorovi.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Richard Attenborough, William Shatner, Stephen Hawking, Jonathan Frakes

Filmy:
Star Trek, Unsolved Mysteries

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
dokumenty, Netflix, mimozemšťané, mimozemské civilizace, vesmír, filmy o mimozemšťanech, neobjasněné záhady, dokumentární série, ufo
TOPlist