Oscar nepřekvapil - filmem roku je němý Umělec!

27.02.2012

The Artist, který získal celkem pět sošek, je teprve druhý němý film v historii, jenž obdržel toto prestižní ocenění! Snímek, který bodoval v kategoriích nejlepší film, režie, hudba, kostýmy a mužský herecký výkon v hlavní roli, se navíc stal vítězem Oscarů jako vůbec první francouzský film.

meryl
Meryl Streep a Jean Dujardin
Foto: Isifa

Francouzský film natočený v Hollywoodu a pocta němému filmu - to je nejnovější vítěz oscarového klání! Snímek Umělec/The Artist obdržel pět sošek, čímž však co do počtu letošní ročník vlastně nevyhrál, protože stejný počet Oscarů získal jeho hlavní rival Hugo a jeho velký objev - ale "jen" v technických kategoriích.

Čtěte také

Zlatou sošku si odnesl jak režisér vítězného filmu Michel Hazanavicius, tak i představitel hlavní role Jean Dujardin, autor hudby Ludovic Bource i kostyméři snímku. Naposledy obdržel Oscara němý a černobílý film v roce 1929 hned při prvním udílení cen - byl to snímek Wings.

Umělec - The Artist - trailer!

Hlavní favorit - jedenácti nominacemi oceněný Hugo a jeho velký objev, ve kterém režisér Martin Scorsese vzdává pomocí formátu 3D poctu francouzskému průkopníku kinematografie Georgesi Méliesovi, nakonec získal ocenění za nejlepší kameru, výpravu, speciální efekty, střih zvuku a mix zvuku.

Scénárista Alexander Payne (a spol.) si odnesl svého druhého Oscara za nejlepší adaptovaný scénář k filmu Děti moje. A nesmíme zapomenout také na čtvrtou sošku pro Woodyho Allena, který jej získal za původní scénář ke komedii Půlnoc v Paříži. Slavný tvůrce však udílení cen tradičně ignoroval. 

Hugo a jeho velký objev - trailer!

Geniální herečka Meryl Streep se za roli bývalé britské premiérky Margaret Thatcher ve filmu Železná lady raduje po třiceti letech ze svého třetího Oscara. Rekordmanka v počtu nominací jich totiž dosud nashromáždila sedmnáct a posledního získal za drama Sophiina volba v roce 1982.

Oscara za vedlejší herecké výkony získali také podle očekávání již dvaaosmdesátiletý Christopher Plummer za komedii Začátky a Octavia Spencer za snímek Černobílý svět. Inu, je potřeba, aby něco dostali i herci - menšiny - tj. starší lidé či lidé jiné barvy pleti.

Čtěte také

Oscara za nejlepší zahraniční film podle očekávání vyhrál íránský snímek Rozchod Nadera a Simin, jehož režisér Asghar Farhádí již získal Zlatý glóbus. A v kategorii nejlepší animovaný film také bez překvapení zvítězil Rango. Vůbec jsme rádi, že letos naší redakci vyšly všechny tipy. :-)

Železná lady - trailer!

Prestižní filmové ceny, které uděluje americká Akademie filmových věd a umění, se konaly již po čtyřiaosmdesáté. Podeváté se moderování opět chopil komik Billy Crystal, který se vrátil po poměrně dlouhé pauze (po osmi letech) poté, co se úkolu vzdal jeho kolega Eddie Murphy. A podle reakcí diváků i kritiky moderátor večera uspěl. Ale vlastně se to taky dalo čekat ...

Rozchod Nadera Simin - trailer!

VÝSLEDKY - OSCAR 2011

Film roku: Umělec
Režie: Michel Hazanavicius (Umělec)
Herec v hlavní roli: Jean Dujardin (Umělec)
Herečka v hlavní roli: Meryl Streep (Železná lady)
Herec ve vedlejší roli: Christopher Plummer (Začátky)
Herečka ve vedlejší roli: Octavia Spencer (Černobílý svět)

Adapatovaný scénář: Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash (Děti moje)
Původní scénář: Woody Allen (Půlnoc v Paříži)

Hudba: Ludovic Bource (Umělec)
Píseň: Bret McKenzie (Man or Muppet z filmu Mupeti)
Kamera: Robert Richardson (Hugo a jeho velký objev)
Umělecká režie: výtvarník Dante Ferretti a scénografka Francesca Lo Schiavo (Hugo a jeho velký objev)

Nejlepší píseň Man or Mupeti!

Kostýmy: Mark Bridges (Umělec)
Make-up: Mark Coulier a J. Roy Helland (Železná lady)
Speciální efekty: Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossmann a Alex Henning (Hugo a jeho velký objev)

Střih: Kirk Baxter a Angus Wall (Muži, keří nenávidí ženy)
Střih zvuku: Philip Stockton a Eugene Gearty (Hugo a jeho velký objev)
Mix zvuku: Tom Fleishman a John Midgley (Hugo a jeho velký objev)

Celovečerní dokument: Undefeated (TJ Martin, Dan Lindasy a Rich Middlemas)
Krátký dokument: Danile Junge a Sharmeen Obaid-Chinoy (Saving Face)
Krátkometrážní film: Terry George a Oorlagh George (The Shore)
Krátký animovaný film: William Joyce a Brandon Oldenburg (The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore)

Animovaný film: Rango
Zahraniční film: Rozchod Nadera a Simin (Asghar Farhadi -Írán)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Meryl Streep, Woody Allen, Octavia Spencer, Jean Dujardin, Christopher Plummer

Filmy:
Strom života, Hugo a jeho velký objev, Rango, Moneyball, Začátky, Děti moje, Půlnoc v Paříži, Černobílý svět, Válečný kůň, Železná lady, Rozchod Nadera a Simin

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, americké herečky, Zahraniční celebrity, americké celebrity, zahraniční herečky, zahraniční herci, Oscar, američtí herci, americké filmy, umělec, američtí režiséři, zahraniční režiséři, filmové ceny, nominace na Oscara, zahraniční filmaři, Oscar 2011, udílení Oscarů, Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně daleko, Proti pravidlům, Americká akademie filmových věd a umění, Oscar 2012, oscarové nominace, američtí filmaři, oscarové filmy, ceny Oscar
TOPlist