Miloš Forman dostane cenu za celoživotní dílo od amerických režisérů!

29.11.2012

Americký režisér českého původu si v příštím roce převezme prestižní ocenění Sdružení amerických režisérů! Miloš Forman (80), který v tomto roce oslavil důležité životní jubileum, se tak dočká dalšího ocenění za svou úspěšnou filmařskou kariéru!

Miloš Forman
Zdroj: Petr Novák, wikipedia.org

Miloš Forman (80), který v posledních letech sbírá jen samá ocenění za celoživotní dílo, si 2. února 2013 v Los Angeles převezme podobnou cenu od prestižního Sdružení amerických režisérů. Ve středu to oznámil předseda sdružení, režisér Taylor Hackford, podle kterého je Miloš Forman jedním z největších filmařů naší doby.

Profesní Sdružení amerických režisérů, které existuje už 76 let, bude předávat ceny už po pětašedesáté. Cenu za celoživotní dílo dostalo zatím jen 33 režisérů - jsou mezi nimi taková jména jako Alfred Hitchcock, Orson Welles, Akira Kurosawa, Stanley Kubrick, Steven Spielberg nebo Clint Eastwood. Posledním oceněným byl v roce 2010 Norman Jewison.

Čtěte také

Miloš Forman, který se proslavil v 60. letech v tehdejším Československu filmy jako Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko, odešel do USA v roce 1968. Muž, který je považován za jedno ze zakladatelů československé nové vlny, naposledy natočil snímek Goyoy přízraky v roce 2006 a před třemi lety uvedl do českých kin záznam opery Dobře placená procházka

Slavný režisér je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii (za filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus), tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Přelet nad kukaččím hnízdem byl mimochodem teprve druhým snímkem v historii Oscarů, který získal cenu ve všech pěti hlavních kategoriích. Naposledy byl Miloš Forman na Oscara nominován za režii dramatu Lid vs. Larry Flynt.

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Miloš Forman

Filmy:
Lásky jedné plavovlásky, Amadeus, Černý Petr, Muž na Měsíci, Ragtime, Taking Off, Valmont

Kategorie:
Celebrity, České celebrity,

Tagy:
Celebrity, americké celebrity, herci, čeští herci, američtí režiséři, čeští režiséři, režiséři, Sdružení amerických režisérů, Miloš Forman foto, Miloš Forman Oscar, Miloš Forman fotky, Miloš Forman video, Miloš Forman filmy, Miloš Forman osmdesátiny, Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Hoří má panenko, Goyovy přízraky, Lid vs. Larry Flynt, oscaroví režiséři, Miloš Forman oslava, Miloš Forman cena, Miloš Forman ocenění
TOPlist