TOP 5 českých dokumentů

14.03.2020

Filmový svět nabízí desítky, ne-li stovky rozličných žánrů a jejich různých kombinací. Dokumenty rozhodně nejsou jedněmi z těch, které v kinech trhají rekordy. Výjimka ale jak známo potvrzuje pravidlo, a tak se poslední počin režiséra Víta Klusáka (39) a Barbory Chalupové (26) stal jasným důkazem toho, že dobře propracované dokumentární filmy se silným tématem mohou být pro diváky atraktivnější než kdejaké hollywoodské trháky.

Právě proto se v dnešním článku zaměříme na ty nejlepší dokumentární filmy, které vznikly u nás v České republice.

5. V síti

Prvním filmem, který vám dnes představíme, je již zmíněný nejnovější počin Víta Klusáka a jeho kolegyně Barbory Chalupové s názvem V síti. Ačkoliv má Klusák za sebou bohatou dokumentární kariéru a jeho teprve šestadvacetiletá spolurežisérka má tu svou velmi dobře nastartovanou, ani jeden z nich se nikdy nepustil do tak ožehavého tématu, kterému se společně věnují ve filmu V síti.

Ten se totiž noří hluboko do těch nejohyzdnějších koutů internetu, ve kterých se skrývají predátoři číhající na nezletilé dívky. Klusák s Chalupovou proto oslovili trojici dívek s mladickým vzezřením, aby se na internetu vydávaly za teprve dvanáctileté holčičky a lapily ony internetové úchyly do pečlivě nastražených pastí.

Jejich „lov“ byl skutečně úspěšný, a to dokonce tak úspěšný, jak nikdo z filmového štábu nečekal. Během několika hodin od založení falešných profilů dívek na sociálních sítích se jim ozvalo téměř dva a půl tisíce potenciálních predátorů, kteří netouží po ničem jiném než se s nimi setkat. V síti poukazuje na nebezpečí, které mladé dívky na internetu číhá, a z toho důvodu vznikla ještě jedna verze dokumentu, která je upravena tak, aby mohla být promítána ve školách.

4. Forman vs. Forman

Následujícím snímkem opustíme vážné téma sexuálních predátorů a přesuneme se k jednomu z nejslavnějších českých režisérů, který našel slávu „za velkou louží“. Ačkoliv i v Česku natočil několik povedených filmů, skutečného uznání se mu dostalo až po jeho emigraci do Spojených států. Tímto českým filmovým velikánem nebyl nikdo jiný než Miloš Forman.

Právě o něm natočila zkušená dokumentaristka Helena Třeštíková (70) svůj nejnovější počin s názvem Forman vs. Forman, který představila v roce 2019. Snímek využívá pouze archivních záběrů, a některé z nich patřily světlo světa až během premiéry filmu. Třeštíková se svým týmem odvedla téměř detektivní práci, a díky tomu se jí podařilo dát dohromady senzační dokumentární film o životě tvůrce takových filmových klenotů jako Lid vs. Larry Flint, Amadeus nebo Přelet nad kukaččím hnízdem.

3. Pásky z Nagana

Následující snímek vypráví příběhy jednoho z největších sportovních úspěchů, kterých se Česká republika, kdy dočkala. Řeč je samozřejmě o japonském Naganu, ve kterém český hokejový tým v roce 1998 vybojoval zlatou olympijskou medaili.

V tomto nezapomenutelném zápase jsme porazili ruský tým 1:0, o což se ve 48. minutě zasadil Petr Svoboda. Turnaj se tak stal nesmazatelnou součástí české historie, a to nejen díky obrovskému triumfu na olympijské půdě, ale i díky tomu, nad kým jsme v roce 1998 zvítězili. Bylo to jisté zadostiučinění po čtyřiceti letech komunistického režimu v Čechách.

Tomuto hokejovému vítězství se věnuje celá řada sportovních dokumentů, ale tím nesporně nejúspěšnějším jsou Pásky z Nagana, které měly premiéru v roce 2018. Dokument Ondřeje Hudečka (32) se stal okamžitým hitem a dodnes je na tuzemském hodnotícím serveru ČSFD na první příčce ve srovnání všech dokumentů, a to nejen z Česka. Poměrně úsměvný je fakt, že druhou pozici zaujímá film s názvem Nagano 1998 – hokejový turnaj století.

2. Trabantem až na konec světa

I předposlední snímek dnešního seznamu je do jisté míry dokumentací sportovního výkonu. Tentokrát jde však hlavně o zručnost a výdrž. Dalším filmem je totiž dokument Dana Přibáně (44) s názvem Trabantem na konec světa. Ačkoliv je tento film z roku 2014 nejznámějším dokumentem o nezdolném bakelitovém symbolu NDR, nejde ani o jediný, a ani o první film, který Přibáň na toto téma natočil.

Ten první přišel už o pět let dříve a nesl název Trabantem Hedvábnou stezkou. Protože měl snímek úspěch a zalíbil se veřejnosti i odborné kritice, mohl režisér, novinář a cestovatel v jedné osobě natočit čtyři další filmy (ten poslední v roce 2019), a dokonce ze svých cest vytvořil i dva seriályTrabantem z Austrálie do Asie a Trabantem Jižní Amerikou.

Trabantem až na konec světa popisuje strastiplnou 21 124 kilometrů dlouhou cestu napříč Jižní Amerikou, na kterou se kromě dvou nezdolných Trabantů vydaly i polský Fiátek a Jawa 250 z roku 1957.

1. Český sen

Tam, kde jsme dnešní seznam nejlepších českých dokumentů začali, jej také skončíme. Posledním filmem se totiž vrátíme zpátky k Vítu Klusákovi a jeho prvnímu plnohodnotnému dokumentárnímu kousku. V roce 2004 měl totiž premiéru snímek s názvem Český sen, kterým si dokumentarista vystřelil skoro z celé Prahy.

Zkusil si se svým kamarádem a kolegou Filipem Remundou (46) vytvořit megalomanskou reklamní kampaň na slavnostní otevření nového obchodního domu, které doprovázely masivní slevy. Jediným problémem bylo, že v Letňanech, kde mělo nákupní centrum 31. května 2003 otevřít své dveře, nebylo kromě lešení a filmového štábu zhola nic. Nic kromě tří tisíců lidí natěšených na výhodné nakupování.

Klusákovi a Remundovi se reklamní kampaní podařilo oklamat tisícovky Čechů, kteří uvěřili všudypřítomné mediální masáži o slavnostním otevření obchodního domu s názvem Český sen. Stejnojmenný film je hořkou dokumentární komedií o naivitě, světě reklamy a davovém šílenství.

(tod)

Celebrity:
Vít Klusák, Miloš Forman, Helena Třeštíková, Dan Pribáň

Filmy:
Přelet nad kukaččím hnízdem, Český sen, Nagano 1998 - hokejový turnaj století, Trabantem Hedvábnou stezkou

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
české filmy, české dokumenty, Miloš Forman filmy, žebříčky, Miloš Forman tvorba, žebříčky dokumentů, skvělé dokumenty, dokumentární žebříčky, žebříčky českých filmů, Vít Klusák filmy, Vít Klusák tvorba, V síti, V síti dokument, Český sen, Český sen dokument
TOPlist