Geniální režisér Miloš Forman slaví osmdesátiny!

18.02.2012

Česko-americký režisér se dnes dožívá významného životního jubilea! Dvojnásobný držitel Oscara za režii filmů Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus patří k těm z mála českých tvůrců, kteří se proslavili nejen doma, ale především v Hollywoodu.

Miloš Forman
Zdroj: Česká televize

Miloš Forman, který je považován za jednoho ze spolutvůrců  tzv. československé nové vlny, "udělal" za oceánem neuvěřitelnou kariéru a dnes patří k těm elitním tvůrcům, jejichž snímky jsou filmovými kritiky i diváky řazeny mezi nejvýznamnější díla světové kinematografie. 

Slavný režisér se narodil 18. února 1932 v Čáslavi. Oba rodiče zahynuli v koncentračním táboře, a tak jako malý vyrůstal v domově mládeže a internátní škole v Poděbradech. Nepřijali ho na studium DAMU, proto odešel na FAMU studovat obor scénáristika a dramaturgie. Po absolutoriu krátce pracoval pro televizi a spolupodílel se na scénáři filmu Štěňata (1957) a na režii filmu Dědeček automobil (1956).


Černý Petr - ukázka!

Miloš Forman debutoval jako režisér v roce 1963 filmem Konkurs, který tvoří dvě povídky - „Konkurs“ a „Kdyby ty muziky nebyly“. Opravdu prvním celovečerním filmem je pak Černý Petr (1963), jenž získal hlavní cenu na festivalu v Locarnu, a po něm následoval snímek Lásky jedné plavovlásky (1965), který byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film.

Také jeho snad nejznámější komedie Hoří, má panenko (1967), kde jsou na půdorysu hasičského bálu zpodobněny nešvary české společnosti, získala nominaci na cenu Americké filmové akademie.

Hoří, má panenko - ukázka!

Po srpnu roku 1968 odchází Miloš Forman do Spojených států, kde na sebe poprvé upozornil komedií Taking Off - Odcházím, za niž získal ocenění britské akademie BAFTA za nejlepší režii a cenu poroty MFF v Cannes. Přispěl také do dokumentu Viděno osmi z roku 1973 pojednávající o olympijských hrách v Mnichově.

V roce 1975 přichází jeho asi nejlepší snímek Přelet nad kukaččím hnízdem - adaptaci románu Kena Keseyho, který mu vynesl Oscara za nejlepší režii. Film navíc získal cenu Akademie ve všech pěti hlavních kategoriích - za nejlepší film, režii, hlavního herce, hlavní herečku a scénář, což je považováno za unikát do dnešních dnů.

Snímek dále získal i čtyři Zlaté glóby a režisér dostal Cenu amerických kritiků za nejlepší režii, L.A Director Guild Award, a cenu BAFTA. 

Přelet nad kukaččím hnízdem - trailer!

V roce 1979 natočil Miloš Forman kultovní muzikál Vlasy a v roce 1981 adaptaci románu E.L.Doctorowa Ragtime o rasové nenávisti, za niž si vysloužil nominaci na Zlatý Globus.

V roce 1985 přišel s geniálním snímkem Amadeus, v němž zachytil fiktivní boj skladatele Antonia Salieriho, který se snaží všemi možnými způsoby zničit génia Wolfganga Amadea Mozarta. Film natáčený v Praze získal 13 nominací na Oscara, z nichž osm bylo proměněno ve zlatou sošku a režisérovi přinesl druhého Oscara za režii. Miloš Forman si za režii odnesl ještě Zlatý Globus, Cenu britské i francouzské filmové akademie a již podruhé L.A. Director Guild Award.

V roce 1989 natočil adaptaci románu Nebezpečné známosti s názvem Valmont, který sice získal Césara za kostýmy, ale podle kritiky šlo o jeho slabší dílo. Po tomto neúspěchu chtěl režisér s filmováním skončit.


Amadeus - trailer!

V roce 1996 se však Miloš Forman triumfálně vrátil s "kontroverzním" životopisným snímkem Lid vs. Larry Flynt, jenž je autobiografií známého pornomagnáta, za nějž získal další Zlatý Globus, nominaci na Oscara za režii a konečně také Zlatého Medvěda na MFF v Berlíně.

V roce 1999 natočil životopisné drama Muž na Měsíci s Jimem Carreym a Dannym de Vitem v hlavních rolích, které je biografií neúspěšného amerického komika Andyho Kaufmana, a za něj si odnesl pro změnu Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. 

Muž na Měsíci - trailer!

Jeho posledním filmem je historické drama Goyovy přízraky (2006), pokud považujeme za film záznam buffo opery Dobře placená procházka, který Miloš Forman sám zinscenoval v Národním divadle v roce 2009.

Režisér, který byl v roce 1998 poctěn Českým lvem za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu, sice ještě plánoval adaptaci knihy Mnichovský přízrak, ale k tomu zřejmě vzhledem k jeho zdravotním problémům už asi nedojde.

Goyovy přízraky - trailer!

Jako herec se objevil v menších rolích ve filmech Stříbrný vítr (1953), Dědeček automobil (1956), Hořkost (1986), New Year's Day (1989), Rabín, kněz a krásná blondýna (2001), Peklo s princeznou (2009) a naposledy Milovaní (2011).

Miloš Forman je potřetí ženatý - jeho první ženou byla herečka Jana Brejchová (72), druhou zpěvačka Věra Křesadlová (68) a současnou manželkou je spisovatelka Martina Zbořilová. Má celkem čtyři syny - dvojčata Matěje a Petra (1968) s Věrou Křesadlovou a dvojčata Andrewa a Jamese (1999) s Martinou Zbořilovou.

Ačkoliv jsou české a americké filmy Miloše Formana zcela odlišné, jedno je spojuje - téměř vždy je hlavním hrdinou jedinec, resp. osamocený rebel bojující proti společnosti za svou svobodu či názor.

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Miloš Forman

Filmy:
Lásky jedné plavovlásky, Amadeus, Černý Petr, Muž na Měsíci, Ragtime, Taking Off, Valmont

Kategorie:
Celebrity, České celebrity,

Tagy:
Celebrity, americké celebrity, herci, čeští herci, američtí režiséři, čeští režiséři, režiséři, Miloš Forman foto, Miloš Forman Oscar, Miloš Forman fotky, Miloš Forman video, Miloš Forman filmy, Miloš Forman jubileum, Miloš Forman narozeniny, Miloš Forman osmdesátiny, Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Hoří má panenko, Goyovy přízraky, Lid vs. Larry Flynt, oscaroví režiséři, Miloš Forman oslava
TOPlist