Miloš Forman

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Režisér

Věk: 86 let

Datum narození: 18.02. 1932

Místo narození: Československo, Čáslav

Datum úmrtí: 13.04.2018

Hodnocení Miloš Forman

Přitažlivost
86% (7 hlasů) 7392.místo
Talent
90% (10 hlasů) 7000.místo
Inteligence
91% (10 hlasů) 5795.místo
Vtipnost
82% (8 hlasů) 9347.místo

Fotky Miloš Forman (48)

Životopis Miloš Forman Upravit životopis

Miloš Forman, původně Jan Tomáš Forman, (* 18. února 1932, Čáslav) je režisér, scenárista a herec českého původu, žijící ve Spojených státech amerických. Je držitelem dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii.

Příbuzenstvo

Jeho první manželkou (v letech 1958–1962) byla Jana Brejchová. Jeho synové z druhého manželství s Věrou Křesadlovou jsou dvojčata, divadelníci Petr a Matěj Formanovi. Potřetí se oženil s výrazně mladší Martinou Zbořilovou, která o jejich seznámení vydala knihu. Mají spolu další syny, dvojčata Andyho a Jima Formanovy.

Jeho polovičním bratrem je matematik Joseph Kohn žijící v USA.

Život

Mládí

Narodil se v protestantské rodině Anně Formanové (rozené Švábové) provozující hotel u Máchova jezera a Rudolfovi Formanovi, který působil jako profesor. Jeho pravým otcem však byl známý pražský architekt židovského původu Otto Kohn. O svém pravém otci se však Miloš Forman dozvěděl až po válce. Mládí prožil jednak v rodné Čáslavi a střídavě i v penzionu Rut ve Starých Splavech. Hotel i s penzionem fungoval jen v létě, na zimu se rodina vracela do Čáslavi. Oba chlapci jezdili k Máchovu jezeru až na letní prázdniny.

Jako velmi mladý osiřel poté, co jeho rodiče byli zatčeni; otec pro své členství v odbojové skupině, matka pro pouhé falešné udání ve spojitosti s protinacistickými letáky. Než zatkli matku, odstěhovala se s dětmi do Starých Splavů, kde byl Miloš nucen chodit do německé školy (jiná tu nebyla). Neuměl německy a spolužáci mu to dávali natolik znát, že se s matkou raději vrátil do Čáslavi. Oba rodiče byli po několik roků vězněni a Miloš se setkal pouze jednou krátce se svou matkou v Pečkově paláci v Praze. Oba rodiče později zahynuli v koncentračních táborech Auschwitz-Birkenau a Buchenwald. Vyrůstal u příbuzných a v poděbradské internátní škole krále Jiřího, kde jeho spolužáky byli mj. Václav Havel, bratři Mašínové a Zbyněk Janata. Po válce se osiřelí chlapci do penzionu Rut vrátili, začali jej opravovat, po znárodnění v roce 1948 o něj přišli. Miloš měl možnost bydlet v jedné z jeho místností, ale když roku 1953 dosáhl plnoletosti, musel se odstěhovat.

Formanovi penzion ve Starých Splavech získali zpět v roce 1991.

Studium

Vystudoval pražskou Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění (FAMU). V Československu do roku 1968 natočil několik úspěšných snímků vyznačujících se sžíravým, až černohumorným pohledem na společnost. Černý Petr získal k překvapení svého tvůrce hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu (za Formanem tehdy zůstali režiséři zvučných jmen, Michelangelo Antonioni a Jean-Luc Godard), film Hoří, má panenko byl dokonce nominován na Oscara.

Amerika

Za normalizace legálně odešel do USA, aby pokračoval ve své filmové tvorbě. Mohl tedy na svých filmech spolupracovat s českými filmaři, mj. kameramanem Miroslavem Ondříčkem a Amadea natočit v Praze a okolí.

Silně „formanovský“ první americký film Taking Off („remake“ Konkursu) – aplikující jeho obvyklý, na české diváky orientovaný přístup na americké prostředí v doznívající éře hippies – byl oceněn první cenou poroty na festivalu v Cannes, ale komerčně neuspěl.

Významného úspěchu u diváků dosáhl brzy, po třech letech, v roce 1974 svým dalším filmem, adaptací románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem. Tento film americká Akademie filmových umění a věd ocenila pěti Oscary, včetně ceny za režii a nejlepší film. I jeho další filmy byly úspěšné, některé z nich více u kritiky než divácky (např. Valmont). Film Amadeus získal dalších osm Oscarů včetně obou hlavních kategorií.

Je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých – a významných amerických a světových – filmových režisérů, úspěšných jak u diváků, tak kritiků po celém světě.

31. ledna 2007 byl v Praze ve Slovanském domě slavnostně uveden v české premiéře jeho nejnovější snímek Goyovy přízraky za účasti Natalie Portmanové a Javiera Bardema, kteří ve filmu ztvárnili dvě ze tří hlavních rolí.

V dubnu 2007 mělo v Národním divadle premiéru nové nastudování jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka, které spolurežíroval svým synem Petrem Formanem.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Miloš Forman (9)

5 hollywoodských filmů, které se točily v Česku

19.04.2020 - Americká krajina je plná krásných scenérií, které mohou filmaři pro své snímky využívat.

TOP 5 českých dokumentů

14.03.2020 - Filmový svět nabízí desítky, ne-li stovky rozličných žánrů a jejich různých kombinací.

5 nejbrutálnějších filmových zabití z milosti

06.12.2018 - Akční snímky jsou téměř bez výjimky plné násilí a ozbrojených potyček.

5 nejslavnějších filmů zesnulého Miloše Formana

15.04.2018 - Pátek 13. dubna 2018 se stal velmi smutným dnem nejen pro českou, ale i světovou kinematografii. V noci na sobotu totiž zemřela česká režisérská ikona Miloš Forman.

Miloš Forman dostane cenu za celoživotní dílo od amerických režisérů!

29.11.2012 - Americký režisér českého původu si v příštím roce převezme prestižní ocenění Sdružení amerických režisérů!

Geniální režisér Miloš Forman slaví osmdesátiny!

17.02.2012 - Česko-americký režisér se dnes dožívá významného životního jubilea!

Všechny články o Miloš Forman (9) »
TOPlist