Natalie Portman

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 16 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor

Povolání: Herečka, Modelka, Režisér

Věk: 42 let

Datum narození: 9.06. 1981

Výška: 160 cm

Hodnocení Natalie Portman

Přitažlivost
91% (243 hlasů) 3953.místo
Talent
92% (199 hlasů) 6537.místo
Inteligence
90% (191 hlasů) 5961.místo
Vtipnost
91% (191 hlasů) 5293.místo

Fotky Natalie Portman (748)

Natalie Portman nahé fotky (21)

Natalie Portman nahá ve filmech (14)

Životopis Natalie Portman Upravit životopis

Natalie Portmanová (též se v češtině používá Natalie Portman, hebrejsky: נטלי פורטמן, rodným jménem Natalie Heršlag, hebrejsky: נטלי הרשלג; narozená 9. června 1981, Jeruzalém, Izrael) je izraelsko-americká herečka. Svůj první filmový debut zažila ve třinácti letech ve filmu Léon z roku 1994. Známá se však stala až především díky roli královny Padmé Amidaly v prequelové trilogii Hvězdných válek (Star Wars). Během natáčení Hvězdných válek Natalie, která prohlásila „raději budu chytrá, nežli filmová hvězda,“ dokončila bakalářské studium psychologie na Harvard University.

V roce 2005 získala Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli za roli ve filmu Na dotek, za kterou byla nominována i na Oscara ve stejné kategorii. V květnu 2008 byla nejmladší porotkyní na 61. ročníku filmového festivalu v Cannes. Její režijní debut Eve otevřel v roce 2008 v pořadí 65. ročník Benátského filmového festivalu. V roce 2010 získala Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli za film Černá labuť a za tentýž film získala téhož roku i cenu BAFTA a Oscara v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.

Mládí

Natalie Portmanová se narodila v Jeruzalémě v Izraeli. Její otec, Avner Hershlag, je izraelský lékař specializující se na plodnost a reprodukční lékařství (konkrétně na reprodukční endokrinologii) a její matka, Shelley Stevens, je americká žena v domácnosti, která je zároveň její agentkou. Předci její matky byli Židé z Rakouska a Ruska, zatímco předci jejího otce byli Židé, kteří do Izraele podnikli aliju z Polska a Rumunska. Její prarodiče z otcovy strany zahynuli ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau a její v Rumunsku narozená prababička byla britskou špionkou během druhé světové války.

Její rodiče se seznámili v židovském studentském centru na Ohio State University, kde její matka prodávala lístky. Její otec se poté vrátil do Izraele a dopisoval si s její matkou, se kterou se nakonec oženil, když za ním o několik let později do Izraele přijela. Když byly Portmanové tři roky, tak se rodina přestěhovala do Spojených států, kde její otec získal lékařské vzdělání. Rodina nejprve žila ve Washingtonu, kde Portmanová chodila do židovské denní školy Charlese E. Smitha, poté se v roce 1988 přestěhovala do Connecticutu, a nakonec se v roce 1990 natrvalo usadila na newyorském Long Islandu. Portmanová uvedla, že ačkoliv „Státy (pozn. USA) opravdu miluji (…) moje srdce je v Jeruzalémě. To je místo, kde se cítím být doma.“ Je jedináček a má velmi blízký vztah ke svým rodičům, které často bere na premiéry svých filmů.

Vzdělání

Ačkoliv její rodina nebyla religiózně založená, chodila Portmanová do židovské základní školy Solomon Schechter Day School of Glen Cove v New Yorku. Poté vystudovala veřejnou střední školu Syosset High School. Nezúčastnila se premiéry Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba, aby se mohla učit na závěrečné zkoušky na střední škole.

V červnu 2003 promovala na Harvard University, kde získala bakalářský titul v psychologii. Na Harvardu byla v psychologické laboratoři výzkumnou asistentkou Alana Dershowitze (děkuje jí ve své knize The Case for Israel). Během studií na Harvardu žila v Lowell House a napsala dopis do studentských novin The Harvard Crimson v reakci na protiizraelskou esej, kterou otiskly.

Na jaře 2004 absolvovala několik postgraduálních kurzů na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. V březnu 2006 byla hostující přednášející na Columbijské univerzitě na přednášce o terorismu a boje proti terorismu, kde hovořila o filmu V jako Vendeta.

Kromě toho, že je bilingvní v hebrejštině a angličtině, dále studuje francouzštinu, japonštinu, němčinu a arabštinu.

Jako studentka se podílela na dvou výzkumných pracích, které byly publikovány v odborných vědeckých periodikách. Se svou středoškolskou prací z roku 1998 s názvem „Jednoduchá metoda k prokázání enzymatické výroby vodíku z cukru“ (A Simple Method To Demonstrate the Enzymatic Production of Hydrogen from Sugar) se zúčastnila soutěže Intel Science Talent Search. V roce 2002 se během studia psychologie podílela na studii o paměti s názvem „Aktivace čelního laloku při stálosti objektu“ (Frontal Lobe Activation During Object Permanence).

Kariéra

Jako dítě trávila prázdniny na divadelních táborech. Po zkušenostech z muzikálu uváděného na scéně mimo Broadway ve svých jedenácti a půl letech vyhrála v konkurenci 2000 dalších uchazeček casting k filmu Léon. V polovině 90. let hrála ve filmech Nelítostný souboj, Všichni říkají: Miluji tě, Mars útočí! a jednu z hlavních rolí ztvárnila ve filmu Nádherný holky. Na konci 90. let byla obsazena do role Padmé Amidaly v prequelové trilogii Hvězdných válek. Poté před další hereckou kariérou dala přednost vzdělání a na Harvardské univerzitě studovala jako hlavní obor psychologii.

V poslední době hrála ve filmech Procitnutí v Garden State , Hlavně nezávazně , Na dotek , V jako Vendeta. Za roli ve filmu Na dotek získala Zlatý glóbus a dále byla nominována na Oscara a cenu BAFTA.

Osobní život

Při natáčení filmu Black swan (Černá labuť) se seznámila s francouzským hercem, tanečníkem a choreografem Benjaminem Millepiedem. V prosinci roku 2010 oznámili své zásnuby a těhotenství. Svého prvorozeného syna Alepha Portman-Millepieda porodila v létě 2011.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Natalie Portman (41)

5 hollywoodských jmen, která jsou ve skutečnosti pseudonymy

25.01.2024 - Není žádným tajemstvím, že pokud chcete v Hollywoodu prorazit, potřebujete k tomu mít opravdu zvučné jméno.

TOP 5 nedoceněných sci-fi posledního desetiletí

12.09.2019 - Science fiction je žánrem, který zažil největší rozmach v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, a to především díky Star Treku a Hvězdným válkám.

5 nejambicióznějších projektů, které chystá komiksový Marvel

06.08.2019 - Komiksový gigant Marvel je v současnosti jedním z nejvýdělečnějších studí světa.

5 slavných herců, kteří museli hrát ve filmech proti své vůli

03.06.2019 - S hereckým angažmá je to často složitější, než se může na první pohled zdát.

TOP 5 scén, které herci nechtěli natáčet

21.05.2019 - I ti nejlepší herci se často musejí vyrovnat s různými věcmi, které jim velmi ztěžují natáčení filmů.

5 způsobů, jak se filmový Thor liší od své předlohy

12.04.2019 - Duben nebude znamenat jen premiéru nové řady Hry o trůny.

Všechny články o Natalie Portman (41) »
TOPlist