7 nejlepších historických filmových muzikálů

14.05.2018

Muzikál patří mezi žánry, který buď milujete, nebo nenávidíte. Honosné kostýmy a výprava, herecké výkony hodné divadelních prken a hudba, která může svou velkolepostí sahat až ke kýči, tím se vyznačují historické muzikály, které využívají všech zbraní, které mají. Jakých šest muzikálových zpracování musíte rozhodně vidět, aby byl váš playlist kompletní?

7. Pomáda (1978)

Zlatá americká padesátá léta s rozevlátými sukýnkami, širokými podpatky a typickými vlnami ve vlasech nedýchají z žádného filmu tak hutně, jako z Pomády. Příběh Dannyho a Sandy, kteří po své snové letní romanci na pláži čelí tvrdé realitě středoškolského prostředí, kde vztah rozhodně nerozvkétá tak bezproblémově, dojímá už celé generace. John Travolta s Olivií Newton-John se díky Pomádě staly idoly teenagerůa módní trendy, které v Pomádě nastolili, nikdy doopravdy oděvní průmysl neopustily.

6. Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Komorní muzikál v čele s Johny Deppem a Helenou Bonham Carter, kteří oba tvoří takřka jistoty, co se týče pěveckého projevu, nesází ani na davové scény, ani na výrazné kostýmy. V pochmurném prostředí sivého Londýna, kde slunce nikdy nesvítí, si Sweeney Todd bohatě vystačí s jednoduchým hororovým námětem chladnokrevného holiče toužícího po pomstě za svoji zničenou rodinu a propracovaným herectvím dvou hlavních postav. Hektolitry cákající krve a morbidita samozřejmě nesmí chybět!

5. Fantom opery (2004)

I další položku v žebříčku má na svědomí Andrew Lloyd Weber. Záhadného a démonického Fantoma opery si zahrál Gerard Butler, kterému sekundovala teprve šestnáctiletá Emmy Rossum, ze které křehkost a nevinnost čišela až za kameru. Příběh krásné operní pěvkyně a temného přízraku, který ji vábí, dokázal Joel Schummacher protkat neuvěřitelnou barevností a celý film velmi stylizovat. Velkolepá výprava dává dramatu ve francouzské opeře noblesu, která drží linku od první scény, kdy opera ožije svým vlastním životem, až do poslední slzy v závěrečné scéně.

4. My fair Lady (1964)

Nejstarší a oscarově nejúspěšnější muzikál ze jmenovaných vypráví kouzelný příběh květinářky Lízy a profesora lingvistiky Henryho Higginse, kteří se náhodou střetnou v ulicích Londýna a po počátečním šoku v sobě navzájem začnou nalézat podivné zalíbení. Hlavní role prostořeké chudé dívky se zhostila Audrey Hepburn, dnes už módní ikona, jejíž hlas byl ovšem nahrazen jinou zpěvačkou. Po jejím boku stanul Rex Harrison, který jako nerudný profesor exceloval už na Broadwayi. Propracované kulisy i skvělá kostýmní výprava se odrazila na tom, že se jednalo o tou dobou nejdražší film studia Warner Bros.

3. Chicago (2002)

Muzikál z kouzelné doby Velkého Gatsbyho, kdy se obyčejné sborové tanečnici Roxie zdá jako dobrý nápad pro slávu vraždit, získal v roce 2003 šest Oscarů. U fanoušků je adorovaný nejen pro jazzové skladby, reálný zpěv i tanec všech třech hlavních postav v podání Renée Zellweger, Catherine Zety Jones a Richarda Gerea, ovšem část kritiky z něj byla znechucená – časopis Premiere jej dokonce zařadila na seznam 20 nejvíce přeceňovaných filmů všech dob.

2. Bídníci (2012)

Oscary ověnčený velkofilm z prostředí revoluční Francie změnil historii filmového muzikálu nejen tím, že jako první začal zpěv herců nahrávat v reálném čase během natáčení a nedodělával je později ve studiu. Životní příběh galejníka Jeana Valjeana, tentokrát v podání Hugha Jackmana, před kterým se štěstěna stále dokola otáčí zády, dojímá už po generace, obzvlášť když ve vedlejších rolích září jména Anne Hathaway, Rusell Crowe nebo Eddie Redmayne. 

1. Jesus Christ Superstar (1973)

Nejslavnější rocková opera z pera Andrew Lloyd Webera se dočkala několika filmových zpracování a hraje se v nekonečných reprízách všude po světě. Verze z roku 1973 pracuje především z herci z broadwayského divadla a patří mezi konzervativnější. To se odráží nejen na kvalitě herectví, ale především čistém zpěvu postav. Poslední dny Ježíše Krista, které vypráví Jidáš, a přihlíží jim Máří Magdalena, která nemůže toku událostí nijak zabránit, nejsou ve filmu podávány pateticky, naopak dynamika filmu graduje až do poslední chvíle, kdy divák bez dechu přihlíží mrazivé scéně ukřižování.

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Olivia Newton-John, Anne Hathaway, Johnny Depp, John Travolta, Helena Bonham Carter, Russell Crowe, Gerard Butler

Filmy:
Chicago, Jesus Christ Superstar, Pomáda, Bídníci, Fantom opery, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
muzikály, muzikál Bídníci, filmové muzikály, žebříčky, filmové žebříčky, historické muzikály, nejlepší muzikály, muzikálové filmy, slavné muzikály, Johnny Depp muzikály, opery, rockové opery, filmové opery
TOPlist