Gerard Butler

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor

Povolání: Herec

Věk: 54 let

Datum narození: 13.11. 1969

Místo narození: Skotsko, Paisley

Výška: 188 cm

Hodnocení Gerard Butler

Přitažlivost
89% (71 hlasů) 6062.místo
Talent
85% (51 hlasů) 10515.místo
Inteligence
87% (49 hlasů) 8635.místo
Vtipnost
87% (53 hlasů) 7858.místo

Fotky Gerard Butler (356)

Životopis Gerard Butler Upravit životopis

Gerard James Butler (* 13. listopadu 1969) je skotský herec, asi nejlépe známý rolí krále Leonida ve filmu 300: Bitva u Thermopyl.

Životopis

Narodil se v Glasgow. První dva roky života strávil v Kanadě a poté, když matka odešla od jeho otce, žil spolu s bratrem a sestrou v Paisley, nedaleko Glasgow. V 16 letech se se svým otcem opět setkal, vznikl mezi nimi hodně blízký vztah, jeho otec však o 4 roky později zemřel.

Na divadelních prknech se objevil ve 12 letech, když obdržel roli v muzikálu Oliver, představení uvádělo známé divadlo Kings Theatre v Glasgow. Herecké kariéře se však zprvu nevěnoval, neboť po smrti svého otce odešel studovat na Glasgowskou univerzitu práva. U těch vydržel necelých 7 let, stal se prezidentem školní právnické společnosti a začal se zaučovat jako koncipient v jedné právnické společnosti. V té době se však také věnoval svému oblíbenému koníčku – hudbě. Po večerech vystupoval po klubech spolu se svou rockovou kapelou Speed.

Z právnické firmy byl kvůli problémům s alkoholem propuštěn, rozhodl se tedy vrátit se ke své herecké kariéře. Jeho první divadelní rolí byl Coriolanus v režii Stevena Berkoffa, se kterým dříve hrál ve filmu Attila The Hunt. Na divadelních prknech se objevil v kritikou oceňované adaptaci filmu Trainspotting, dále ve hře Snatch a po boku dnes také velmi známé herečky Rachel Weisz si zahrál ve hře Suddenly Last Summer.

První film, ve kterém se objevil, se jmenoval Paní Brownová. Při natáčení tohoto filmu se mu povedlo zachránit tonoucího se chlapce, za což mu byl udělen Certifikát statečnosti od Royal Humane Society.

Další poměrně významnou roli v jeho kariéře byla hlavní role v oceňovaném krátkometrážním filmu Please!. Jeho první velkou rolí byl Dracula ve filmu Dracula 2000, další známější filmy, ve kterých se objevil jsou Timeline - proud času, Lara Croft - Tomb Raider: Kolébka života.

Role, kterou se dostal do širšího povědomí, byl Erik ve filmu Fantom opery, poté přišla role ve filmu Dear Frankie, který byl kritikou přijímán velmi vřele.

V roce 2005 byl uveden do kin film Beowulf and Grendel, zpracovaní známé severské ságy, natočený na Islandu.

Nejdůležitějším rokem v jeho kariéře je potom nejspíše rok 2007, kdy se do kin dostaly dva komerčně úspěšné filmy, v jejichž hlavní roli se objevil právě on. Prvním z nich je historické drama 300: Bitva u Thermopyl, natočené podle komiksu Franka Millera, druhým je potom romantická komedie P.S.: Miluji tě, třetím je drama Butterfly On The Wheel, čili Klub vyděračů. Jeho další filmy jsou Zapomenutý ostrov a Rock'n'Rolla.

V roce 2009 byly do kin uvedeny tři jeho filmy. Nejprve to byla romantická komedie The Ugly Truth, potom akční film Gamer a nakonec Butlerův producentský debut, ve kterém si zahrál jednu z hlavních rolí – thriller Law Abiding Citizen (Ctihodný občan).

V následujícím roce byla možnost ho vidět ve filmu The Bounty hunter po boku Jennifer Anistonové.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Gerard Butler (17)

TOP 5 hrdinských smrtí z filmů

06.11.2023 - U filmových hrdinů si většinou přejete, aby se dožili konce svého filmu a potom žili šťastně až do smrti.

5 skvělých herců, kteří si vybírají příšerné role

25.08.2022 - Známé české pořekadlo praví: „I mistr tesař se někdy utne.“

TOP 5 válečných filmů, ve kterých zemře hlavní hrdina

09.07.2021 - Při sledování válečných filmů většinou očekáváte, že uvidíte nějaké ty mrtvoly.

5 skvělých akčňáků s promarněnými konci

16.04.2020 - Natočit úspěšný akční film není ani zdaleka tak snadné, jak se může zdát.

TOP 5 senzačních scén ze špatných filmů

25.10.2019 - Některé filmy jsou zdánlivě odsouzeny k tomu, aby se staly propadáky.

7 nejlepších historických filmových muzikálů

14.05.2018 - Muzikál patří mezi žánry, který buď milujete, nebo nenávidíte. Honosné kostýmy a výprava, herecké výkony hodné divadelních prken a hudba, která může svou velkolepostí sahat až ke kýči ...

Všechny články o Gerard Butler (17) »
TOPlist