7 nejdražších filmových propadáků

15.03.2018

Natočení úspěšného filmu není nijak snadnou věcí. Musíte mít solidní příběh, kvalitní herce, dobré kameramany, zkušené střihače, zajednané prostory, a mnoho, mnoho dalšího. Každá z těchto položek navíc stojí nemalé peníze. Filmaři proto doufají, že se jim tyto peníze prostřednictvím úspěšnosti jejich filmů vrátí. Občas se ale bohužel stane, že snímek „sežere“ mnohem víc peněz, než nakonec vydělá.

My vám teď proto přinášíme seznam těch největších propadáků, které byly kdy natočeny. Přesné částky, které jednotlivé filmy prodělaly, se zjišťují obtížně, jelikož se do nich občas započítávají peníze utracené za propagaci filmu a další nezanedbatelné položky.

Přesto se vám budeme snažit uvést co nejlepší odhady ztát, kterých se filmy na našem žebříčku dopustily.

7. Ostrov hrdlořezů: 89 milionů dolarů

Akční / Dobrodružný / Romantický

USA / Francie / Itálie / Německo, 1995, 119 min

Režie: Renny Harlin

Scénář: Robert King, Marc Norman

Hrají: Geena Davis, Matthew Modine, Frank Langella

Hned první položka na našem seznamu se kvůli svým peněžním ztrátám dostala do Guinnessovy knihy rekordů, jakožto největší filmový propadák.

Děj snímku Ostrov hrdlořezů se odehrává kolem roku 1600 a jeho hlavní hrdinkou je kapitánka Morgan Adamsová, kterou hraje Geena Davis (62). Ta se spolu se svou posádkou vydává hledat tři části mapy, která ji má zavést k pokladu. V cestě jí však stojí její krvelačný strýc Dawg, místní guvernér a tajemný zrádce v její pirátské posádce.

Ostrov hrdlořezů byl nakonec tak neúspěšný, že způsobil nejen zánik studia Carolco Pictures, které mělo film na svědomí, ale také konec nadějné kariéry herečky Geeny Davis. Případů, kdy jediný film zničil kariéru úspěšným hercům, je hned několik, jak se ostatně můžete dočíst i v našem článku.

Přestože se Ostrov hrdlořezů stal tím největším filmovým propadákem, od doby jeho zařazení do Guinnessovy knihy rekordů v roce 1995 jej hned několik filmů překonalo.

6. Pluto Nash: 96 milionů dolarů

Komedie / Akční / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2002, 95 min

Režie: Ron Underwood

Scénář: Neil Cuthbert

Hrají: Eddie Murphy, Randy Quaid, Rosario Dawson

Jedním z těchto filmů je i Pluto Nash s Eddiem Murphym (56) v hlavní roli. Ten totiž podle několika různých odhadů prodělal až 96 milionů dolarů. A když váš film nedokáže zachránit ani taková hvězda jako je Eddie Murphy, je něco skutečně v nepořádku.

Pluto Nash se odehrává v roce 2087 poté, co byly na planetě Zemi zakázány všechny formy hazardu. Díky vesmírnému cestování se proto všechna pozemská kasina postupně přemístila na Měsíc, ze kterého udělali hazardní doupě. Jedním z mála podniků na Měsíci, kde je hazard přesto zakázán provozuje právě Pluto Nash. Ten se však dostane do křížku s gangsterem, který od něj chce podnik odkoupit a přeměnit ho v další hernu. Poté, co tento nejvlivnější muž na Měsíci nechá Nashův klub vyhodit do povětří, se Pluto, tanečnice Dina a robot Bruno rozhodnou gangsterovi pomstít.

Ve filmu nefungovalo téměř nic. Scénář ani zápletka za moc nestály, herecké výkony byly tristní, speciální efekty působily zastarale už v roce 2002 a nejhorší ze všeho byl „humor“, který nemohl přijít vtipný ani samotným tvůrcům. Na tuzemském ČSFD má Pluto Nash ještě poměrně shovívavých 38 %.

5. Sahara: 100 milionů dolarů

Akční / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie / Španělsko / Německo / USA, 2005, 119 min

Režie: Breck Eisner

Scénář: Thomas Dean Donnelly, John C. Richards, Joshua Oppen

Hrají: Matthew McConaughey, Penélope Cruz, Delroy Lindo

Pověstné hranice 100 milionů dolarů ve ztrátách dosáhla Sahara z roku 2005. Přitom by se na první pohled mohlo zdát, že filmu všechno hraje do karet. Jeho zápletka byla založena na úspěšné knize, hlavních rolí se zhostili Matthew McConaughey (48) a Penélope Cruz (43) a film navíc získal velmi vysoký rozpočet. Když vás ale něco hodně stojí, musíte za to pak také hodně peněz obdržet, což se Sahaře bohužel nepodařilo.

Sahara se točí kolem zkušeného badatele a bývalého vojáka speciálních jednotek Dirka Pitta (Matthew McConaughey), který najde vzácnou minci, která je opředena tajemnou legendou. Díky této minci se Dirk se svým parťákem vydávají na honbu za největším pokladem, který se v Africe skrývá. Hledají totiž ztracenou válečnou loď z americké občanské války, která má ukrývat nejrůznější cennosti.

Kromě jeho parťáka Ala (Steve Zahn) mu v honbě za „Lodí smrti“ pomáhá i doktorka Eva Rojahs (Penelope Cruz). Ta se navíc domnívá, že ztracená loď může způsobit ekologickou katastrofu. V cestě jim však stojí místní diktátor, který si chce poklad ukrytý v lodi nechat pro sebe.

Ambiciózní Sahara nakonec dopadla tak špatně, že autor původní předlohy Clive Cussler (86) podal žalobu na tvůrce filmu kvůli tomu, že jejich snímek nedopadl tak, mu bylo původně slíbeno.

4. R.I.P.D.: 91 – 115 milionů dolarů

Fantasy / Sci-Fi / Akční / Komedie / Krimi

USA, 2013, 96 min

Režie: Robert Schwentke

Scénář: Phil Hay, Matt Manfredi

Hrají: Jeff Bridges, Ryan Reynolds, Kevin Bacon

R.I.P.D. je jedním z těch filmů, jehož produkce stála tolik peněz, že nikdo přesně netuší, jak moc ztrátový nakonec byl. Jisté je jen to, že je ta částka astronomicky vysoká a pohybuje se někde mezi 91 a 155 miliony dolarů.

Nick Walker, kterého hraje Ryan Reynolds (41) byl za svého života elitním detektivem, který byl nasazován pouze na opravdu obtížné případy. Během jednoho ze zátahů však Walker přijde o život. Místo nebeské brány se však probere ve zvláštní kanceláři speciálních agentů, kteří po své smrti bojují s paranormálními jevy.

Nick je přirazen pod dohled šerifovi Royi Pulsipherovi (Jeff Bridges), který se s mladým zelenáčem rozhodně nijak nemaže. Přes vzájemnou nevraživost spolu musí oba bývalí strážci zákona spolupracovat, aby zabránili největší bezpečnostní krizi v dějinách.

Přes známé herce, vysoký rozpočet i kvalitní trikové záběry se však filmu nepodařilo uspět. Přestože snímek na první pohled vypadal dobře, působil tak nějak lacině. Trapný humor střídaly znuděné herecké výkony a film tak u diváků propadl. Na našem trhu mu pravděpodobně nepomohl ani jeho prazvláštní název, který pro české publikum zněl R.I.P.D. – URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů. Asi se není čemu divit, že z plánů na vznik celé série filmů poměrně rychle sešlo.

3. Osamělý jezdec: 95 – 120 milionů dolarů

Western / Dobrodružný / Akční

USA, 2013, 143 min

Režie: Gore Verbinski

Scénář: Ted Elliott, Terry Rossio, Justin Haythe

Hrají: Johnny Depp, Armie Hammer, Tom Wilkinson

Doby, kdy obsazení Johnnyho Deppa (54) do jedné z hlavních rolí znamenalo bezpodmínečný úspěch filmu, jsou už dávno pryč. Jedni z prvních, kdo si tento fakt uvědomili, byli tvůrci Osamělého jezdce. Bohužel si to ale uvědomili až příliš pozdě.

Idealista John Reed (Arnie Hammer) je na divokém západě Rangerem a lovcem odměn. Jednoho dne se spolu se svým bratrem a svými kolegy rozhodne dopadnout proslulého padoucha a vůdce místního gangu Butche Cavendishe (William Fichtner). Dříve než však vůbec dostanou šanci Cavendishovu partu dostihnout, vjedou jim přímo do pasti. Reeda naštěstí zachrání indián Tonto (Johnny Depp) a společně se poté vydávají na lov gangstera, tentokrát však pouze na vlastní pěst.

Filmové zpracování Osamělého jezdce však není tím prvním vyprávěním příběhu tohoto amerického hrdiny. A to ani zdaleka. Osamělý jezdec totiž poprvé spatřil světlo světa ve 30. letech minulého století, jako hrdina rozhlasové show. Kromě několika filmů se dočkal i seriálu či komiksů.

Produkci filmu z roku 2013 však čekalo několik překážek, které se daly překonat pouze použitím dalších financí, a cena filmu tak dosáhla astronomických výšek. Chvíli to dokonce vypadalo, že film nevyjde vůbec. Když se nakonec podařilo dostat Osamělého jezdce do kin, kritické a fanouškovské reakce byly méně než přívětivé.

Přestože snímek získal dvě nominace na Oscara, konkrétně za zvláštní efekty a masky a kadeřnictví, stejně prodělal něco mezi 95 až 120 miliony dolarů.

2. Vikingové: 69 – 129 milionů dolarů

                     

Akční / Dobrodružný / Historický

USA, 1999, 102 min

Režie: John McTiernan, Michael Crichton

Scénář: William Wisher Jr., Warren Lewis

Hrají: Antonio Banderas, Vladimír Kulich, Tony Curran

Vikingové jsou adaptací knihy Michaela Crichtona, který stál mimo jiné i za sérií Jurský park. Rozpětí odhadů ztrát tohoto filmu s Antoniem Banderasem (57) v hlavní roli je poměrně dost široké. Pohybuje se totiž mezi 69 a 120 miliony dolarů.

Vikingové se odehrávají v roce 922 a jejich hlavní hrdina, které ho hraje Banderas, se proti své vůli stává arabským vyslancem s diplomatickou misí do Bulharska. Zde však jeho příběh zdaleka nekončí, jelikož ho na cestě naverbuje skupina Vikingů, kteří se vydávají bojovat s hrozbou, která sužuje jejich domov.

V proroctví, které o souboji se zlem v domově severských Vikingů koluje, navíc stojí, že se ke skupině válečníků přidá třináctý bojovník, který však nebude mužem severu. Přesně tuhle podmínku Banderasův arabský hrdina splňuje, a tak se opět proti své vůli stává někým, kým být nechce. Postupně však zjišťuje, že je obávaná hrozba skutečná, a tak se hrdinně přidává k ostatním Vikingům s cílem tajemné zlo porazit.

Neúspěch Vikingů je dodnes jistou záhadou, protože se zdálo, že filmu všechno vychází. Crichtonova knižní předloha se stala bestsellerem, režie se ujal John McTiernan (67), který dříve natočil například Smrtonosnou past a celkově film vypadal jednoduše úchvatně. Je proto překvapivé, že si snímek z roku 1999 vedl tak špatně.

1. 47 róninů: 150 milionů dolarů

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 118 min (SE: 128 min)

Režie: Carl Rinsch

Scénář: Hossein Amini, Chris Morgan

Hrají: Keanu Reeves, Hirojuki Sanada, Tadanobu Asano

Občas se stane, že má filmové studio až příliš velkou a nepodloženou víru v nějaký koncept, který chce převést na filmová plátna. Proto do něj „sype“ více a více peněz bez ohledu na to, jestli se mohou investované peníze vrátit. Občas se tento přístup vyplatí, ale často tomu tak není. Příkladem za všechny je snímek z roku 2013 s názvem 47 róninů.

Keenu Reeves (53) zde hraje míšence Kaie, který je zajat, zotročen a následně i odsouzen. Díky svým mimořádným bojovým schopnostem je však vzat na milost a přidává se ke skupině bývalých samurajů, kteří chtějí odhalit spiknutí, které stálo za úkladnou vraždou jejich původního pána. Za tímto spiknutím stojí zákeřný Lord Kira a čarodějka Mizuki, kteří však mají nad oddanými bojovníky jasnou převahu. Tedy alespoň do chvíle, než se k nim přidá Kai.

Celá produkce filmu probíhala poměrně zvláštním způsobem, jelikož vysokorozpočtový snímek dostal na starost režisér, který měl dosud zkušenosti pouze s reklamou. Film, který se na první pohled zdá jako výprava do japonské historie, obsahoval různá monstra, obry a podobné fantastické nestvůry.

47 róninů nakonec na domácí půdě přišlo o 150 milionů dolarů a není proto divu, že Carl Rinsch (37) už žádný velký snímek na starost nedostal.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Johnny Depp, Jeff Bridges, Matt Manfredi, Geena Davis, Keanu Reeves, Antonio Banderas, Eddie Murphy

Filmy:
Sahara, Vikingové, Ostrov hrdlořezů, Pluto Nash, 47 Ronin

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, zahraniční herci, zahraniční filmy, slavní herci, akční filmy, Eddie Murphy filmy, westerny, slavné westerny, historické filmy, žebříčky, slavné role, filmové žebříčky, filmové propadáky, drahé filmy, nejdražší filmy, prodělečné filmy, R.I.P.D., filmy s Johnny Deppem, filmy s Vikingy, filmy s Indiány
TOPlist