5 filmů, které neodhadly moderní technologie

22.10.2023

Filmy žánru science fiction přinášejí divákům příběhy, které se často odehrávají v daleké budoucnosti. S postupem času a stárnutím filmů se dostáváme do reality, kterou si tvůrci sci-fi často představovali úplně jinak. Ačkoliv se scénáristé v některých předpovědích budoucnosti strefí do černého, často se pořádně „seknou“.

A právě takové případy vám představíme v dnešním článku. Připravili jsme si pro vás totiž pětici filmů, které hrubě neodhadly, jak budou vypadat moderní technologie dneška. To samozřejmě nutně neznamená, že by šlo o špatné filmy. Jen si jejich tvůrci nedokázali dobře představit, jak bude vypadat budoucnost, ve které se jejich snímky odehrávají.

Blade Runner – CRT a polaroidy

Blade Runner je kultovním sci-fi Ridleyho Scotta (85), který je přes svůj požehnaný věk stále jedním z předních tvůrců žánru. I proto se k jeho tvorbě v dnešním článku ještě vrátíme. Nyní si ale chceme posvítit na jeho oslavovaný snímek o lovci „porouchaných“ replikantů, kterého si zahrál Harrison Ford (81).

Příběh, který Blade Runner vypráví je naprosto senzační a neméně kvalitní je i výprava filmu, která halí Los Angeles do nezaměnitelného cyberpunkového prostředí. Cyberpunk je charakteristický tím, že tolik nespoléhá na vznik nových technologií, ale spíše modernizuje to, co již ve světě existuje, a to je právě jeden z největších technologických „přešlapů“, kterých se snímek dopouští.

Na létací auta a obrovské neonové billboardy si zvyknete poměrně rychle, ale když Deckard sleduje záznamy bezpečnostních kamer na obrovských CRT monitorech, nebo když si vytiskne přiblížený důkazní materiál na polaroid, trpělivost diváka přeteče. Přesto se i těmto zastaralým moderním technologiím daří dotvářet ponurou atmosféru Scottova nezapomenutelného snímku.

Johnny Mnemonic – čipy v mozku

Keanu Reeves (59) má za sebou řadu kvalitních sci-fi filmů, ale nejčastěji se vám asi vybaví Matrix. Johnny Mnemonic z roku 1995 ale rozhodně žádný Matrix není. Nejde o vyloženě špatný film, ale rozhodně nepatří mezi Reevesovy nejpovedenější projekty. Stačí se podívat, jak si jeho tvůrci představovali realitu roku 2021, a nemůžete se nesmát.

Keanu ve snímku hraje datového kurýra, který svým klientům doručuje „obrovské“ objemy dat, k čemuž mu pomáhá speciální čip, který má ve svém mozku. Filmařům se sice podařilo odhadnout závažnost kyberzločinu v současnosti, ale gigantický čip s dechberoucími 80 GB úložného prostoru je v kontextu současných miniaturních TB disků při nejmenším k smíchu.

Když tomu ještě připočtete to, jak si tvůrci Johnnyho Mnemonica představovali surfování internetem pomocí VR brýlí, je jasné, že se tvůrci zkrátka úplně netrefili.

Návrat do budoucnosti II – všudypřítomný fax

Návrat do budoucnosti v sobě skvěle mísí prvky dobrodružného a sci-fi filmu a druhý díl funguje na stejném principu, jen všechno ještě vylepšuje. Zatímco první snímek se z pohledu Martyho McFlye a Doctora Browna odehrával v minulosti, druhý díl se z jejich perspektivy přesunul do daleké budoucnosti roku 2015.

To dalo tvůrcům možnost vymýšlet si nejrůznější technologie, které lidé budoucnosti běžně využívají. Kromě samozavazovacích bot, posunů v robotice nebo vynálezu létajícího skateboardu ale filmaři přišli i s několika myšlenkami, které z dnešního pohledu působí přinejmenším podivně. Příkladem za všechny je využívání faxu jako hlavní metody komunikace. Fax najdete v každé místnosti Martyho domu a internet jako by vůbec neexistoval.

Vetřelec – budoucnost v analogu

Jak jsme slíbili, ještě jednou se vracíme k tvorbě Ridleyho Scotta, tentokrát k filmu, který ho celosvětově proslavil a dal vzniknout obrovské sérii plné filmových pokračování, komiksů, videoher a dalších spin-offů. Řeč je samozřejmě o Vetřelci, který se v kinech poprvé objevil už v roce 1979.

Výprava, kostýmy i kulisy Vetřelce jsou naprosto ikonické a s žádným jiným filmem si je nespletete. Vesmírná loď Nostromo je vystavená tak, jak si designéři v roce 1979 představovali, že budou vesmírné lodě v daleké budoucnosti vypadat. Ačkoliv můžete sledovat velký posun v umělé inteligenci či robotice, i tady narazíte na problém s technologiemi, které dnes už nikdo nepoužívá, protože jsou zkrátka překonané.

Stejně jako v případě Blade Runnera jsou zde zbytečně robustní CRT monitory, ale větší problém najdete v přílišném spoléhání na dráty a analogická řešení elektroniky. Nic na palubě lodi Nostromo nefunguje digitálně a ke všemu potřebujete fyzický kontakt. Tahle retrofuturistická verze budoucnosti ale posiluje strach a napětí, které Ripley v podání Sigourney Weaver (74) na palubě zažívá.

Nebezpečná síť – hacking

Na konec dnešního článku jsme si nechali snímek, který se celý odehrává okolo aktivity, které očividně sám moc dobře nerozumí. Nebezpečná síť je jedním z těch snímků, které jsou tak špatné, až se od nic nemůžete odtrhnout. Přestože jsou v centru dění zkušení hackeři, film Nebezpečná síť naprosto nepochopil, jak funguje internet.

Každá scéna hackování je hyperstylizovaná a vypadá tak absurdně, že vám nad těmito záběry zůstane rozum stát. Co se filmu ale rozhodně nedá upřít, je naprosto fantastický soundtrack, který vás okamžitě přenese do hloubi devadesátých let. Ostatně, přesvědčte se sami v následujícím videu, které spojuje všechny hackovací scény Nebezpečné sítě.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Ridley Scott, Harrison Ford, Keanu Reeves, Sigourney Weaver

Filmy:
Nebezpečná síť, Blade Runner, Návrat do budoucnosti II, Johnny Mnemonic

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, Keanu Reeves filmy, nové technologie, akční sci-fi, světy budoucnosti, šílené vynálezy, filmy z budoucnosti, Návrat do budoucnosti II zajímavosti, futuristické filmy, science fiction
TOPlist