7 dětských hereček, které ztvárnily příliš dospělé role

08.02.2018

Zvládnout zahrát náročnou filmovou postavu nemusí být snadné ani pro zkušené herce. Hlavně pokud se jedná o role plné emočního vypětí, erotiky, vulgarit nebo násilí. A co teprve pokud je mají ztvárnit mladé dívky, které mnohdy ani ještě nejsou v pubertě?

Takové filmy, ve kterých hrály i dvanáctileté holčičky, byly pochopitelně terčem kontroverze. Pojďme se podívat na seznam dívek, které hrály role určené spíše pro dospělé herečky.

1. Linda Blair – Vymítač ďábla

Linda Blair

Film Vymítač ďábla jednoznačně patří mezi kultovní hororové filmy. Vzhledem k jeho vydání v roce 1973 obsahoval na tu dobu úžasné efekty a rozhodně si s tematikou posednutí ďáblem nebral servítky. Podle některých diváků i kritiků byl ale v tomto ohledu až moc nespoutaný, čímž vyvolal vlnu kritiky. Hlavní postavu posedlé dívky Regan totiž hrála třináctiletá Linda Blairová.

Film obsahuje spoustu vulgárních, nechutných, obscénních scén, na základě kterých prý i vznikly historky, že Linda kvůli jejich natáčení utrpěla trauma. Sama se proti těmto povídačkám postavila. Natáčení se ale problémům nevyhnulo. Nešlo ale o žádné psychické týrání. Linda během natáčení scény, ve které „levitovala“ utrpěla poškození páteře, které se nakonec vyvinulo ve skoliózu.

2. Brooke Shields – Děvčátko a Modrá laguna

Brooke Shieldsová si zahrála v mnoha filmech, ale málo z nich bylo dobře hodnocených a kvalitních. Dva snímky jí ale v době vzniku přinesly hodně pozornosti, a to hlavně kvůli sexuálnímu obsahu.

Televizemi občas proběhne film Modrá laguna, ve kterém dívka a její bratranec přežívají na ostrově poté, co zde jako malé děti ztroskotaly. Dospívají zde naprosto osamoceni a během puberty se do sebe nakonec zamilují. Během natáčení bylo Brooke 14 let, takže její nahota nebyla dobře přijata stejně jako fakt, že její postava má nakonec se svým bratrancem i dítě.

Modrá laguna ale nebyl jediný případ, kdy Brooke byla středem pozornosti kvůli erotickému podtextu své role. Během natáčení filmu Děvčátko jí bylo dvanáct let a snímek rozhodně nebyl tak nevinný, jak název na první pohled napovídá. Brooke totiž hrála dětskou prostitutku, která žije v nevěstinci se svou matkou. Její nahota byla silně kritizována a film byl dokonce zakázán ve dvou kanadských provinciích.

3. Dakota Fanning – Houndhog

Dakota Fanningová ztvárnila v dramatu o dospívání Houndhog z roku 2007 Lewellen. Dívka po smrti své matky nemá pořádné zázemí a děj se věnuje jejímu těžkému osudu a osobním problémům. Lewellen ale nezažije jen odmítavý přístup okolí a násilí, ale i znásilnění. Film tím šokoval nejen filmové kritiky, ale i diváky. V době natáčení totiž bylo Dakotě pouhých 12 let.

Scéna sice neobsahuje přímé detailní záběry, i tak se ale film mezi lidmi setkal s odporem. Dakota navíc v rámci natáčení například kouřila. Sama se k natáčení, zejména scény se znásilněním, postavila velmi pozitivně a profesionálně. Podle ní se jednoduše jedná o hereckou roli. Vyslovila také myšlenku, že by film mohl pomoct alespoň jednomu člověku, který si podobnou traumatizující situací prošel. Bohužel ale zájem o film hlavně kvůli kontroverzní scéně znásilnění opadl.

4. Natalie Portman – Leon

Natalie Portmanová se nejvíce proslavila rolemi jako Amidala ze ságy Star Wars a z novějších děl ztvárněním Niny v psychologickém thrilleru Černá labuť. Svou hereckou kariéru ale začala už jako dětská herečka. Ve filmu Leon z roku 1994 hrála roli Mathildy, dívky, jejíž rodinu nechal zavraždit zkorumpovaný policista, který si vydělával obchodem s drogami. (V této roli mimochodem zazářil úžasný Gary Oldman.)

Mathilda si shodou okolností vytvoří pouto se sousedem, který je nájemný zabiják. Ten se stane jejím mentorem a začne ji učit svému řemeslu. Mathilda k němu navíc vzplane dětskou láskou. Natalie Portman bylo v době natáčení stejně jako Dakotě Fanning pouhých 12 let, takže scény, ve kterých střílela, učila se zabíjet, kouřila a držela si u spánku pistoli, byly pro mnoho diváku naprosto šokující. Díky tomu ale dokázala, že je schopná zvládnout neskutečně náročnou roli a Leon dlouhodobě patří mezi nejlepší filmy všech dob.

5. Kirsten Dunst – Interview s upírem

Kirsten Dunstová si v Interview s upírem zahrála roli Claudie, dívky, která byla proměněna v upírku. Kirsten v době natáčení bylo 11 let. Jak postupoval děj filmu, Claudie zůstávala stejně mladá, mentálně ale dospívala.

Kirsten dokázala i přes svůj věk zachytit děsivý vztek, násilí a téměř šílenství ženy uvězněné v dětském těle. A to tak dokonale, že se dodnes jedná o jednu z jejích nejlepších rolí, ze kterých divákům naskakuje husí kůže. Dokonce si vysloužila nominaci na Zlatý globus.

6. Jodie Foster - Taxikář

Opět máme na seznamu dvanáctiletou herečku. Jodie Foster byla dalším případem, kdy dětská role pobouřila diváky, kritiky a vůbec všechny, kteří mají potřebu dát najevo svůj názor. Jodie totiž hrála dětskou prostitutku Iris ve filmu Taxikář z roku 1976.

Režisér Martin Scorsese podnikl nejedno opatření, aby se ujistil, že natáčení nezanechá na Jodie následky. Byla například podrobená psychologickému testování, aby se ujistil, že roli zvládne a v erotických scénách ji zastoupila starší sestra Connie. I přes tyto Scroseho snahy ale vyvolala její role mezi některými lidmi vlnu odporu.

7. Chloe Moretz – Kick-Ass

Kick-Ass je akční komedie s temným zvratem a jeden z nejoblíbenějších superhrdinských filmů. A to zřejmě proto, že je v základu úplně jiný, než klasické filmy o komiksových hrdinech. Postavy tohoto filmu totiž nemají žádné nadpřirozené schopnosti. Jsou to obyčejní lidé, kteří se rozhodli vzít zákon do vlastních rukou a proti kterým na druhé straně barikády stojí stejně tak průměrní zloduši. Možná to, že v tomto ohledu je film vlastně realistický a zároveň v něm o násilí není nouze, ještě více podtrhává kontroverzní roli Hit-Girl.

Tuto postavu dívky, kterou obestírá aura nihilismu a která nemá problém zabíjení prokládat vulgárními výrazy, ztvárnila tehdy jedenáctiletá Chloe Moretz. Film tak obdržel spoustu kritiky. Podle klasifikace filmů dostal označení „R“, což ironicky znamená, že Chloe se na film, ve kterém hrála, oficiálně nesměla dívat bez dohledu dospělé osoby.

Fandím
16 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jodie Foster, Natalie Portman, Linda Blair, Kirsten Dunst, Chloe Moretz, Brooke Shields

Filmy:
Leon, Vymítač ďábla, Interview s upírem, Taxikář, Kick-Ass

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké herečky, hollywoodske herečky, horory, Hollywood, slavné filmy, teenagerské hvězdy, nejlepší herečky, dětské hvězdy, žebříčky, slavné role, temné komedie, Linda Blair filmy, Natalie Portman role, Kirsten Dunst filmy, začátky slavných hvězd, Jodie Foster filmy
TOPlist