Jodie Foster

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herečka, Režisér, Producentka

Věk: 60 let

Datum narození: 19.11. 1962

Výška: 161 cm

Hodnocení Jodie Foster

Přitažlivost
86% (32 hlasů) 7440.místo
Talent
90% (33 hlasů) 6984.místo
Inteligence
89% (30 hlasů) 8057.místo
Vtipnost
77% (26 hlasů) 11072.místo

Fotky Jodie Foster (246)

Jodie Foster nahé fotky (5)

Jodie Foster nahá ve filmech (6)

Životopis Jodie Foster Upravit životopis

Alicia Christian „Jodie“ Fosterová (* 19. listopadu 1962, Los Angeles, Kalifornie, USA) je americká herečka, držitelka dvou Oscarů za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmech Znásilnění (1988) a Mlčení jehňátek (1991), režisérka a producentka.

Osobní život

Narodila se do rodiny podplukovníka letectva Luciuse Fishera Fostera III., který se zúčastnil bitvy o Anglii a hollywoodské publicistky Evelyn „Brandy“ Fosterové, jako nejmladší ze čtyř sourozenců. Sestry se jmenují Lucinda „Cindy“ Fosterová (nar. 1954), Constance „Connie“ Fosterová (nar. 1955) a bratrem je Lucius „Buddy“ Foster (nar. 1957).

První filmařské zkušenosti

Před jejím narozením otec rodinu opustil, a tak byla vychovávána spolu se sourozenci pouze matkou, která je od útlého věku vodila po filmových a reklamních konkurzech. Bratr Buddy se objevil v sitcomu Mayberry R.F.D. a ona již ve dvou letech v první reklamě Coppertone girl na opalovací krém, která ji svou popularitou zajistila roli v seriálu Mayberry po bratrově boku. V televizi si poprvé zahrála roku 1970 v celovečerním snímku Menace on the Mountain. První filmové role se dočkala o dva roky později v rodinném příběhu Walta Disneyho s názvem Napoleon a Samantha. Následovala řada podobných filmů, kde ztvárňovala malé dívky, posledním takovým byl seriál na motivy filmu Papírový měsíc v roce 1974.

Tehdy se také objevila ve snímku Alice už tu nebydlí, kde svým výkonem zaujala režiséra Martina Scorseseho. Ten ji následně obsadil do role dvanáctileté prostitutky Iris ve filmu Taxikář (1976), za kterou byla v pouhých čtrnácti letech nominovaná na Oscara. Před natáčením musela podstoupit psychologické testy vzhledem k obsahu snímku. V některých záběrech byla pro nízký věk nahrazena starší sestrou Connie Fosterovou.

Vzdělání

Roku 1980 ukončila středoškolská studia na prestižním Lycée Français v Los Angeles. Pokračovala na Yaleské univerzitě, kde studovala anglickou literaturu. V roce 1985 získala titul "bakalář" (B.A.), s vyznamenáním. Později od Yaleské univerzity převzala čestný doktorát (dr. h. c.). Plynně hovoří francouzsky všechny své role do tohoto jazyka dabuje.

Soukromý život

Syn Charles Bernard Foster se narodil 20. července 1998 a jeho otec není dodnes veřejnosti znám. Zakládá si na ochraně soukromí. V domácnosti žije s producentkou Cydney Bernardovou, která je o osm let starší. V září roku 2001, ve třiceti devíti letech, přivedla na svět druhého syna, který se jmenuje Kit Bernard Foster a jméno otce nebylo opět zveřejněno. Se svou rodinou žije v San Francisco Valley v sídle s mnoha antickými předměty.

Je ateistka, ve volném čase relaxuje jógou, kickboxem, karatem, aerobikem a vzpíráním. Mezi její koníčky patří sbírání černobílých fotografií a zdobené nádobí. Je členkou Mensy. V roce 1998 byl podle ní pojmenován asteroid Jodiefoster17744. Kromě toho se stala inspirací k názvům několika hudebních kapel, např. Jodie Foster´s Army.

Stalking

Související informace naleznete v článku Atentát na Ronalda Reagana.

Počátkem roku 1981 nastoupil do úřadu prezidenta USA Ronald Reagan, na kterého byl po 69 dnech v Bílém domě 30. března 1981 spáchán neúspěšný atentát. Za atentátníka byl identifikován John Hinckley, fanoušek a obdivovatel herečky, která jej nadmíru zaujala ve filmu Taxikář. Nedařilo se mu vzbudit její pozornost, a tak se rozhodl k manifestačnímu činu – atentátu na prezidenta. Jedna kulka minula Reaganovo srdce o méně než palec. S průstřelem hrudníku byl prezident odvezen do nemocnice. Právě tato událost spojená s velkou negativní publicitou znamenala pro herečku značnou citlivost vůči médiím a snahu uchování soukromého života. V současnosti rozhovory již poskytuje, ovšem stále odmítá diskutovat o privátních otázkách.

Filmová kariéra

Po absolutoriu si zahrála v několika nevýznamných snímcích. Obrat nastal v roce 1988 rolí několikrát zneužité servírky Sarah Tobias ve filmu Znásilnění, za jejíž věrohodné ztvárnění obdržela prvního Oscara. O tři roky později přišla její nejvýraznější role dosavadní filmografie v thrilleru Mlčení jehňátek, kde si zahrála agentku FBI Clarice Starlingovou. Její výkon byl opět oceněn Oscarem pro herečku v hlavní roli.

V roce 1991 také zahájila kariéru režisérky, když natočila film Človíček Tate o malém géniovi. Krátce na to založila vlastní produkční společnost Egg Pictures. Ve filmovém průmyslu byla na vrcholu, což potvrdila nabídka od Polygram Filmed Entertainment na realizaci tří filmů s rozpočtem 25 milionů dolarů a tří dalších za 10–15 milionů dolarů. Prvním filmem, který produkovala byl snímek Nell z roku 1994, ve kterém sama ztvárnila hlavní roli. V témže roce se objevila po boku Mela Gibsona ve westernové komedii Maverick. Následovala druhá režisérská práce na komedii Domu na svátky (1996), jež nezaznamenala divácký ohlas, přesto se recenze nevyjadřovaly špatně. Výraznou postavu Ellie Arrowayové si zahrála ve sci-fi Kontakt (1997). Další hereckou prací mělo být akční drama s Tommy Lee Jonesem Dvojí nebezpečí, ale v průběhu natáčení oznámila těhotenství.

V roce 1998 se objevila v romantickém filmu Anna a král, za který získala honorář 15 milionů dolarů. O tři roky později si herečka Nicole Kidmanová poranila koleno pouhé dva týdny před natáčením thrilleru Úkryt, a do role byla obsazena Fosterová, která byla na začátku natáčení v pátém měsíci těhotenství. Roku 2005 se vrátila v klaustrofobickém filmu Tajemný let.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Jodie Foster (15)

5 hororů, které získaly nominaci na Oscara za nejlepší film

09.03.2023 - Věděli jste, že za tu dlouhou dobu, co Americká filmová akademie vyhlašuje Oscary, získalo nominaci na nejlepší film roku jen pět hororů?

TOP 5 thrillerů odehrávajících se v letadle

25.03.2021 - Na napínavé atmosféře thrillerů se podílí nejen herecké výkony, ale i prostředí, ve kterých se příběhy jednotlivých filmů odehrávají.

5 slavných rolí, které nikdo nechtěl hrát

26.01.2019 - Přestože dnes jsou tyto postavy naprostými základy světové kinematografie, mohlo to s nimi dopadnout úplně jinak.

7 dětských hereček, které ztvárnily příliš dospělé role

08.02.2018 - Zvládnout zahrát náročnou filmovou postavu nemusí být snadné ani pro zkušené herce. Hlavně pokud se jedná o role plné emočního vypětí, erotiky, vulgarit nebo násilí.

Herečka Jodie Foster se provdala, ale za ženu!

24.04.2014 - O tom, že pro herečku Jodie Foster jsou objektem jejích zájmů ženy, se spekuluje již delší dobu.

Elysium aneb Jak Matt Damon přinesl rovnost mezi dva rozdělené světy!

30.08.2013 - Tvůrce kultovního snímku District 9 přichází po čtyřech letech do kin s novým sci-fi blockbusterem!

Všechny články o Jodie Foster (15) »
TOPlist