5 zajímavostí z natáčení Nebezpečné rychlosti

13.09.2018

Nebezpečná rychlost je akční thriller z roku 1994, ve kterém se hlavních rolí ujali Keanu Reeves (54) a Sandra Bullock (54). Příběh filmu se točí okolo policejního experta na výbušniny v důchodu, který se jednoho dne rozhodne přivydělat tím, že umístí bombu do autobusu losangeleské hromadné dopravy. Pokud tento autobus zpomalí pod 80 kilometrů za hodinu, bomba vybuchne.

Případ teroristického vydírání dostane na starost Jack Tavern, mladý člen elitní jednotky, který musí zajistit, aby se všichni z autobusu dostali živí. Celou situaci zhoršuje fakt, že byl řidič autobusu postřelen a za volant sedá Annie Porter, která nedávno přišla řidičský průkaz. Teď ale musí spolupracovat s policií, aby bezpečně odvrátili pokus zatrpklého policisty o teroristický čin.

Přestože snímek vzniknul už před téměř pětadvaceti lety, stále jde o velmi napínavý thriller, který má i současnému divákovi co nabídnout. Skvělá akce je postavena na vynikajících praktických efektech, „chemie“ mezi představiteli Annie a Jacka je snadno uvěřitelná a humor filmu je skutečně zábavný.

Z těchto a mnoha dalších důvodů jsme se proto v redakci rozhodli, že si slavný thriller z devadesátých let připomeneme v dnešním článku. Jak lépe to udělat, než prozrazením několika zajímavostí z natáčení Nebezpečné rychlosti.

5. Keanu Reeves provedl spoustu kaskadérských kousků osobně

O kaskadérské profesi jsme psali už mnohokrát. Vyjmenovávali jsme její rizika, představili jsme vám i nejkrásnější kaskadérky a nedávno jsme dokonce psali i o jednom herci, který si většinu svých kaskadérských kousků dělá sám. Ano. Samozřejmě, že je to Tom Cruise (56).

Cruise ale není jediným hollywoodským hercem, který je znám pro zanedbávání vlastní bezpečnosti pro autenticitu akčních scén. I Keanu Reeves si spoustu nebezpečných kousků provádí na vlastní pěst a nejinak tomu bylo i při natáčení Nebezpečné rychlosti. Přestože za sebou v té době ještě moc akčních filmů neměl a ze zezačátku byl k natáčení vlastních akčních scén poměrně skeptický, s postupem natáčení se pouštěl do více a více nebezpečných kousků.

Režisér Jan de Bont (74) mu však spoustu scén nechtěl povolit, protože byly až přespříliš nebezpečné. Jednou z nich byl i skok z kabrioletu do dveří rychle jedoucího autobusu. V té době už poměrně otrlý Reeves ale scénu nacvičil v tajnosti, a když přišlo na lámání chleba, kaskadéra v natáčení vystřídal a scénu úspěšně natočil sám.

4. Autobus měl původně jet mnohem pomaleji

Nápad na hlavní premisu Nebezpečné rychlosti dostal scénárista Graham Yost (59) díky jednomu z rozhovorů se svým otcem. Jeho otec s Grahamem totiž diskutoval o snímku Splašený vlak, který si ale špatně pamatoval, a měl za to, že vlak uhání neuvěřitelnou rychlostí právě kvůli bombě v jednom z jeho vagonů.

Yostovi přišla myšlenka nálože uvnitř prostředku hromadné dopravy velmi zajímavá a po výměně vlaku za autobus byla Nebezpečná rychlost na světě. Pak už bylo potřeba jen doladit několik detailů, jako například právě rychlost autobusu.

Podle rozhovoru z roku 2001 pro Empire Magazine byla původní rychlost stanovena na 20 mil za hodinu, což je zhruba 32 km/h. Yostův kamarád ho ale nakonec přesvědčil, že 50 mil za hodinu (cca 80 km/h) bude mnohem napínavější. A taky měl pravdu.

3. Jack a Annie měli být v pokračování manželé

Sandra Bullock se nechala slyšet, že je Nebezpečná rychlost 2: Zásah přesně tím filmem, kvůli kterému je proti natáčení jakéhokoliv pokračování svých snímků. Není se ostatně čemu divit. Zatímco první díl má na ČSFD 77 %, „dvojka“ se může chlubit jen 41 %, a to není úplně dobrá vizitka.

Důvodů pro tak špatné hodnocení je hned několik. Děj filmu je jako první díl přes kopírák, herecké výkony jsou horší, rychlost lodi je pomalejší a Keanu Reevese v pokračování nahradil Jason Patric (52). Ten ale v Zásahu původně vůbec neměl hrát. Od začátku se totiž počítalo s tím, že se k sérii vrátí Keanu.

Nebezpečná rychlost 2 odůvodňuje Reevesovu absenci jejich rozchodem, podle původního plánu však měli být s Jack s Annie ve druhém díle dokonce manželé. Reeves však roli v pokračování odmítl a odůvodnění jeho rozhodnutí je více než prosté. Prostě a jednoduše se mu nelíbil scénář.

2. Jackův parťák byl původně zamýšlen jako hlavní padouch

Reevesův Jack Tavern není jediným policistou, který teroristickému šílenci stojí v cestě. Jedním z neohrožené jednotky je i Jackův parťák Harry Temple, kterého si ve filmu zahrál Jeff Daniels (63). Toho můžete znát ze seriálu Newsroom, 101 dalmatinů nebo komediální série Blbý a blbější.

Právě on je jedním z mnoha, kteří čelí geniálnímu maniakovi v podání Dennise Hoppera. Ten vyšinutého policisty hraje naprosto dokonale a možná vás proto překvapí, že původně neměl být hlavním antagonistou příběhu.

Tím měl být právě Jackův parťák Harry a Hopperův Howard Payne měl být jen nastrčenou loutkou. Těsně před samotným natáčením si však tvůrci filmu uvědomili, že tento zvrat působí velmi lacině a proto se rozhodli tuto myšlenku nakonec opustit. A Hopperův výkon je za to víc než dostatečně odměnil.

1. Natáčení skoku autobusu bylo extrémně nebezpečné

Jedna z bezpochyby nejlegendárnějších scén filmu je ta, ve které celý autobus musí přeskočit několikametrovou díru v právě stavěné dálnici. Scéna je nezapomenutelná díky skvěle podanému napětí, ale i očividnému nedbání na fyzikální zákony.

Přestože filmaři pro odmazání kusu dálnice využili počítačové efekty, bylo natáčení tohoto kaskadérského kousku velmi nebezpečné. Vymrštění a následný dopad autobusu zpět na dálnici totiž mohlo velmi snadno poranit páteř kaskadéra, který autobus řídil. I kdyby se jeho páteř neroztříštila, stále hrozilo kvůli mocným otřesům uvolnění kamery, která by nebohého řidiče mohla s klidem rozdrtit.

Nejšílenější na celé věci je však fakt, že tato scéna původně vůbec nebyla ve scénáři. Režisér Jan de Bont ji do filmu přidal takříkajíc za pět dvanáct, když se byl se štábem podívat na některé lokace, které chtěli k natáčení využít. Když si povšiml jedné rozestavěné dálnice, okamžitě zavolal scénáristovi Grahamu Yostovi, aby akční scénu se skokem přes obrovskou díru dopsal, a zbytek je už filmová historie.

(fod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Keanu Reeves, Sandra Bullock

Filmy:
Nebezpečná rychlost

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist