5 nejšílenějších kaskadérských kousků, které si Tom Cruise zahrál sám

06.09.2018

O tom, že je Tom Cruise (56) neskutečně úspěšný herec asi nemůže být pochyb. Jeho výkony jsou ve většině rolí velmi přesvědčivé, a to hned z několika důvodů. Jednak má velkou dávku talentu a spoustu zkušeností, ale o přesvědčivost Cruisových akčních scén se přeci jen zasloužilo ještě něco trochu jiného.

Ona autentičnost je u mnoha jiných herců zajištěna zkušenými kaskadéry, velmi kvalitními počítačovými efekty a šikovnými kameramany, kteří divákovi dokáží „zalhat“ tak dobře, že je přesvědčen, že je herec skutečně součástí akčních scén. U Toma Cruise tomu tak není. On si totiž většinu svých nebezpečných kaskadérských kousků skutečně dělá na vlastní pěst.

O tom, jak jsou tyto záběry nebezpečné, svědčí mimo jiné i nespočet zranění, která tento newyorský rodák za svou kariéru utrpěl. Přesto se však zdá, že se každým novým filmem snaží předehnat šílenost kaskadérských kousků, které předvedl v minulosti. Stačí se jen podívat na sérii špionážních filmů pod hlavičkou Mission: Impossible, a je vám hned jasné, jak nebezpečné jsou Cruisovy natáčecí dny.

Showbiz vám proto přináší pětici nejšílenějších kaskadérských kousků, u kterých Cruise přesvědčil režiséry, aby si je mohl udělat sám. Z pozice filmařů jde samozřejmě o velký risk, jelikož jsou tyto scény často velmi nebezpečné a stačí jediná chybka a může to znamenat konec jedné z nejslavnějších hollywoodských hvězd současnosti. Naštěstí se však Cruisovi zatím nestalo nic, z čeho by se do pár týdnů nemohl oklepat a pokračovat ve svých oblíbených nebezpečenstvích.

5. Tři minuty bez vzduchu a pod vodou

Začneme pěkně zostra, a to předposledním filmem ze série Mission: Impossible s podtitulem Národ grázlů. K tomuto filmu se v průběhu dnešního článku ještě vrátíme, jelikož do pátého dílu této akční špionážní série vložil Cruise opravdu vše.

Přestože vám tento bod nemusí na první pohled přijít tak děsivě nebezpečný, věřte tomu, že skutečně byl. Tom se totiž pro natáčení jedné z nejnapínavějších scén filmu musel naučit zadržet dech ve vodě, a to na hodně dlouhou dobu. Musel totiž zůstat bez dechu přes tři minuty času.

Cruise se má totiž v roli Ethana Hunta potopit do podvodního sejfu, ze kterého má za úkol ukrást utajené soubory. Aby toho nebylo málo, věci se začnou okamžitě komplikovat a Ethanova už tak náročná práce je najednou ještě mnohem složitější.

Podle koordinátora kaskadérských kousků filmu se Cruise vytrénoval ještě mnohem více, než původně měl, a dech dokázal zadržet na neuvěřitelných šest minut.

4. Slézání nejvyšší budovy světa

Zdá se, že si v sérii Mission: Impossible může Tom Cruise dělat vše, co se mu zlíbí. Jak jinak si totiž můžeme vysvětlit scénu ze čtvrtého dílu s podtitulem Ghost Protocol, která se odehrává na vnějšku mrakodrapu Burdž Chalífa, což je nejvyšší budova světa?

Dubajská budova, která měří přes 800 metrů do výšky, se totiž stala terčem pro Cruisův kaskadérský kousek, kdy v roli Ethana Hunta za pomoci hypermoderních přilnavých rukavic leze po jejím hladkém povrchu. Lezení v takových výškách by asi rozhodilo každého, ale když se podíváte na zákulisní záběry z natáčení, nestihnete se divit klidu, který z herce, zavěšeného stovky metrů ve vzduchu, čiší.

Tento kousek byl tak nebezpečný, že ho Cruisova pojišťovna herci výslovně zakázala. Jeho reakce byla jednoduchá. Rozvázal s nimi smlouvu a najal si novou pojišťovnu. Jak jinak.

3. O hlavu kratší

Abyste si nemysleli, že se Tom dokáže „odvázat“ jen v Mission: Impossible, máme pro vás změnu. V tomto bodě se totiž zaměříme na Tomův slavný film o americkém vojevůdci v čele japonského vojska s názvem Poslední samuraj.

I v tomto filmu je velká spousta akčních scén, které skutečně nebylo snadné natočit. Sám Cruise podstoupil intenzivní několikaměsíční kurz bojových umění, aby mohl svou roli přesvědčivě zahrát. Jeho perfekcionismus ho ale málem připravil o hlavu. A to doslova.

Při natáčení jedné z mnoha bojových scén se měl totiž Cruise v roli Nathana Algrena utkat v souboji na koni s jedním z japonských nepřátel, kterého ztvárnil Hirojuki Sanada (57). Ten se měl na poměrně bezpečnou vzdálenost na svém mechanickém koni před Cruisem zastavit a pokračování záběru mělo probíhat z jiného úhlu. Problém však nastal, když se onen kůň porouchal a Sanada s mečem v napřažené ruce pokračoval dál, než měl.

Sanadův nabroušený meč se proto zastavil jen několik centimetrů před hrdlem hollywoodského herce.

2. „HALO“ seskok

Skoky s padákem jsou v dnešní době poměrně běžnou věcí, kterou může podniknout jakýkoliv nadšenec pro adrenalinové sporty. „HALO“ seskok je však už trochu jiné kafe. Tato zkratka znamená ve volném překladu seskok z velké výšky s otevřením padáku těsně nad zemí a je využíván pouze při utajených armádních misích, kdy je potřeba do nějakého místa nepozorovaně dopravit vojáky.

To znamená, že vojáci (a Tom Cruise) seskakují z výšky kolem osmi kilometrů a svůj padák otevírají pouze půl kilometru nad zemí. Tom měl tento kaskadérský kousek v plánu už hodně dlouho, ale splnit se mu ho podařilo až díky letošnímu šestému dílu Mission: Impossible s podtitulem Fallout.

Aby herec tento seskok skutečně provést, musel před tím podstoupit přes stovku tréninkových seskoků z nižších výšek. To se ale nakonec vyplatilo a Cruise se tak stal vůbec prvním hercem, který tento typ seskoku natočil.

1. Vzlet na vnějšku letadla

A u letadel zůstaneme i pro poslední bod dnešního žebříčku. O následujícím kaskadérském kousku se vědělo ještě mnohem dříve, než šlo Mission: Impossible – Národ grázlů vůbec do kin. Jeho nebezpečnost je totiž skutečně astronomická.

Pro první scénu filmu se totiž Cruise rozhodl, že bude vzlétat na armádním letadle. Nebojte, nepoužili jsme špatnou předložku. Cruise se skutečně držel vzlétajícího letadla zvenčí. Byl sice jištěn za pomoci několika kabelů, ale kdyby do něj v takové rychlosti narazil třeba pták, byl by herec na místě mrtev.

Při sledování scény úplně běhá mráz po zádech, jelikož je vidět, jakou silou do herce naráží vítr a jak si odpor větru zahrává s jeho celým tělem. Tento kousek byl tak nebezpečný, že ho Cruise vyzkoušel natočit pouze… Osmkrát. Ano. Sedmkrát byl se záběry nespokojený a trval na tom, že si na trup letadla vleze znovu a znovu.

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Tom Cruise

Filmy:
Mission: Impossible, Poslední samuraj

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
akční herci, slavní herci, Tom Cruise natáčení, akční filmy, Hollywood, akční scény, nejlepší hollywoodští herci, Tom Cruise kaskadérské kousky, Tom Cruise zajímavosti, skoky s padákem, Halo seskok, Tom Cruise scény, Tom Cruise nebezpečné kousky, natáčení v Hollywoodu
TOPlist