5 nejlepších filmů s Jasonem Stathamem

09.04.2019

Nedávno jsme vám přinesli článek o pěti nejlepších akčních snímcích Stevena Seagala (66) a dnes si posvítíme na jinou hvězdu akčních filmů. Od filmů amerického přeborníka v aikidu se dnes se přesuneme k jednomu britskému „nakopávači pozadí“, jehož filmová kariéra odstartovala až v roce 1998.

Jason Statham (51) se původně vůbec neživil jako herec, ale vykonával povolání, které mu zajistilo skvělou fyzičku, kterou pak mohl zužitkovat i při natáčení. Původně byl totiž členem Anglického potápěčského týmu a při světovém šampionátu v roce 1992 se umístil na obdivuhodném dvanáctém místě. Později pracoval jako model pro Levi’s, kde si ho všiml Guy Ritchie (50), který vlastnoručně odstartoval Stathamovu filmovou kariéru.

5. Rychle a zběsile 7

Asi by byl hřích, kdybychom v článku o nejlepších filmech s Jasonem Stathamem alespoň nezmínili sérii Rychle a zběsile. V té se tento britský svalovec začal pravidelně objevovat od sedmého dílu série. Poprvé jej však diváci mohli spatřit na konci šestého dílu, kde se poprvé představil jako nájemný zabiják Deckard Shaw.

Přestože jsou tyto filmy často poměrně dost „přitažené za vlasy“, jsou to velmi zábavné akční snímky. Samozřejmě, že je v nich veškerá akce přehnaná, a že její tvůrci často zapomínají na zákony fyziky, ale v tom spočívá velká část úspěchu těchto filmů. S každým dalším filmem se tato akční závodní série stává šílenější a šílenější a její fanoušci ji za to milují.

Stathamova postava prošla mezi sedmým a osmým dílem velikou proměnou, jelikož se ze stereotypního záporáka pro osmý díl stal stereotypní hrdina. Přestože v minulosti zavraždil jednoho z protagonistů, přidává se do hrdinného týmu, aby zastavil nového padoucha.

4. Kurýr

Následující série filmů Stathama definitivně dostala mezi hollywoodskou smetánku. Pořádně se totiž proslavil až díky prvnímu Kurýrovi, který jej vytáhl z kultovních filmů k filmům mainstreamovým. Jen díky Kurýrovi se stal tak obrovskou akční hvězdou, kterou je dnes.

Statham v této sérii hraje cílevědomého kurýra, který se řídí přísnými pravidly, jež za žádnou cenu neporušuje. Kromě jeho tradičních pěstních soubojů, ale musel Statham zvládnout ještě jednu akční techniku. Tou bylo expertní řízení aut pro mnohé akční scény filmu. Herec proslul tím, že se rozhodl dělat většinu kaskadérských kousků na vlastní kůži, což dělalo jeho akční scény mnohem uvěřitelnějšími.

Stathamovo tvrďáctví filmu vysloužilo dvě plnohodnotná pokračování, televizní seriál a dokonce i reboot.

3. Loupež po italsku

Ačkoliv je původní britský Italian Job z roku 1969 podle našeho názoru stále lepším filmem, její moderní americký remake i tak stojí za to. V novodobé Loupeži po italsku se už v roli profesionálního zloděje neobjevil Michael Cane (86), ale vystřídal ho v ní Mark Wahlberg (47). Ten musí dát dohromady tým ostřílených zločinců, kteří se pokusí o nejambicióznější loupež všech dob.

Jedním z těchto zlodějíčků je i Hezoun Rob, kterého hraje právě Jason Statham. Při natáčení tohoto filmu se mu velmi vyplatila jeho řidičská praxe, kterou získal díky výše zmíněnému Kurýrovi. Rob se totiž specializuje na řízení a úniky z loupeží. Kromě svých řidičských schopností předvedl Statham ve filmu i své charizma, což bylo v konkurenci Edwarda Nortona (49) a Setha Greena (45) poměrně obtížným úkolem, který však Statham zvládl na jedničku.

2. Zastav a nepřežiješ

Většina akčních filmů nepotřebuje zrovna oscarovou zápletku. Většinou jde o to, vypnout mozek a sledovat bombastickou a explozivní akci. Snímek s názvem Zastav a nepřežiješ je zářným příkladem tohoto přístupu. Ve zkratce jde o to, že je Jason Statham otráven záhadným jedem, který ho zabije, pokud neudrží svou tepovou frekvenci nad určitým limitem.

Dalo by se říct, že zápletka filmu odpovídá Nebezpečné rychlosti, s tím rozdílem, že když zpomalí, nevybouchne autobus, ale tělo Jasona Stathama. Je vidět, že se na snímku scénáristé velmi vyřádili, jelikož vymysleli celou řadu principů, jak udržet Stathama naživu. Zastav a nepřežiješ je adrenalinovou jízdou, plnou obhroublého humoru a nezapomenutelných akčních scén.

1. Sbal prachy a vypadni

Zatímco byl Kurýr filmem, který ze Stathama udělal mezinárodní hvězdu, díky Sbal prachy a vypadni se vlastně vůbec stal hercem. Jak už jsme zmínili v úvodu, herce ze Stathama udělal až režisér Guy Ritchie v roce 1998. Co už jsme ale neřekli, je fakt, že jeho prvním filmem bylo Sbal prachy a vypadni.

Statham ve filmu opět hraje zkušeného pouličního zlodějíčka, který se se svými kamarády rozhodne okrást místního mafiánského bosse. Film je skvělou kombinací senzační akce a suchého britského humoru.

Čtyři kamarády potkává celá řada absurdních situací a musejí dělat všechno pro to, aby při svých eskapádách nepřišli o život. Jednu z vedlejších rolí hraje ve filmu i Sting (67), takže pokud jste Sbal prachy a vypadni ještě neviděli, máte o další důvod víc, proč si jej pustit. Určitě nebudete litovat.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Guy Ritchie, Mark Wahlberg, Edward Norton, Jason Statham

Filmy:
Zastav a nepřežiješ, Rychle a zběsile, Sbal prachy a vypadni, Loupež po italsku, Kurýr

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
akční herci, Jason Statham akce, akční filmy, akční komedie, krimi komedie, žebříčky, legendy akčního filmu, žebříčky akčních filmů, Jason Statham filmy, Jason Statham akční filmy, Jason Statham tvorba, Jason Statham zajímavosti, britské krimi komedie, Kurýr film, Sbal prachy a vypadni obsazení, Loupež po italsku obsazení
TOPlist