5 filmů, které zachránily zákroky filmových studií

04.06.2022

V minulosti jsme už několikrát psali, jak se filmová studia negativně podepsala na filmech schopných režisérů. Zásahy studií mají filmu vždy dopomoci k lepším ziskům a vyšší kvalitě, ale často snímky naopak pozmění k horšímu. Z původní režisérovy vize tak zbyde jen hrubý obrys, který se dá s původním záměrem propojit jen velmi těžko.

Abychom však studiím jenom nekřivdili, dnes se podíváme na odvrácenou stranu této mince. Dnes se totiž podíváme na filmy, které se mohly stát absolutními propadáky, kdyby do nich filmová studia nezasáhla. Občas jde o malé, leč významné změny, ale občas se pod rukou filmových studií promění celý film.

Kult hákového kříže

Prvním filmem dnešního článku se vrátíme do roku 1998, kdy světlo světa poprvé spatřil snímek s názvem Kult hákového kříže. Tenhle film rozhodně není pro každého. Věnuje se ponuré problematice rasismu a zfanatizování mládeže k brutálním a opovrženíhodným činům.

Věděli jste ale, že mohl být film Tonyho Kaye (69) ještě mnohem temnější? Hlavní roli ztvárnil Edward Norton (52), který je v Hollywoodu nechvalně proslulý svým zasahováním do scénářů a režie filmů, ve kterých jen hraje. V případě Kultu hákového kříže však byla jeho pomoc nedocenitelná. S Kayem se dostal několikrát do slovních potyček a studio se nakonec překvapivě nepostavilo za režiséra filmu, ale za Nortona.

Ten nakonec mohl film sestříhat podle svého vlastního uvážení, a jednou z největších změn (kromě většího prostoru pro jeho roli), bylo odstranění původního neskutečně depresivního konce. V tom si totiž měl Norton opět oholit hlavu a po vraždě jeho bratra se měl vrátit mezi neonacisty.

Dredd

Je skutečnou nespravedlností, že zatímco se tradiční superhrdinové od Marvelu stali dojnou krávou současné kinematografie, ti méně známí zůstávají ve velké míře zapomenutí. Mezi takové „hrdiny“ patří i Dredd, kterého si v roce 2012 ve stejnojmenném filmu zahrál Karl Urban (49). Ne, skutečně nemáme na mysli předchozí verzi, kterou v roce 1995 ztvárnil Sylvester Stallone (75). Ten film by nedokázal zachránit nikdo.

Novější Dredd je ale fantastickým filmem, který se by rozhodně neměl minout vaší pozornosti. Pokud by do jeho přípravy nezasáhlo filmové studio, mohl snímek skončit podobně jako jeho devadesátková verze. I při tvorbě tohoto filmu se režisér dostal do konfliktu s někým, kdo měl pro film jinou vizi. Tentokrát to ale nebyl herec, ale scénárista a producent v jedné osobě.

Podle zákulisních informací měl Alex Garland (52) stejný (ne-li větší) podíl na výsledném filmu jako Dreddův oficiální režisér Pete Travis. S tímhle výrokem souhlasí i sám Urban, který tvrdí, že Garland celý film celkově prakticky režíroval.

Matrix

Dnes se tomu možná nedá věřit, ale původní Matrix by bez zásahu filmového studia dost možná u diváků propadnul. Jde o jednu z nejslavnějších sci-fi sérií současnosti, ale na přelomu tisíciletí byl jeho osud velmi nahnutý. Sestry Wachovské byly v té době v podstatě hollywoodskými novickami (tehdy ještě novici) a podle zdrojů blízkých natáčení filmu neuměly svou vizi dost dobře předat ostatním členům štábu.

Studio je tak několikrát muselo „umravňovat“, aby se film vůbec natočil. V dalších dílech s názvy Reloaded a Revolutions dostaly Wachovské mnohem volnější ruku, a i to se podepsalo na tom, že dvojka a trojka Matrixu se ani zdaleka netěší takové oblibě jako původní film z roku 1999.

Nezvratný osud

Jestli existuje jedna věc, kterou je série s názvem Nezvratný osud proslulá, tak jsou to brutální smrti, které na hrdiny filmu čekají. Každý z nich se díky vidině zachrání před jistou smrtí při nějaké z katastrof, ale smrt je zkrátka neúprosná a nezapomíná. Hrdinové každého dílu Nezvratného osudu se tak vždy setkají s nějakou bolestivou smrtí, při které by ochotně vzali za vděk výbuchu letadla, obrovské havárii či vykolejení horské dráhy.

Co byste ale řekli na to, že původní verze filmu měla tuhle zásadní součást vynechat. Filmaři si pro pasažéry letu 180 původně přichystali happyend, který by naprosto pozměnil atmosféru celého filmu a zároveň pošlapal naděje na jeho proměnu v pětidílnou sérii, která se má v nejbližších letech dočkat ještě dalších dvou pokračování.

Rambo: První krev

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali naprostou klasiku akčních filmů, která dodnes zanechává stopy v akční tvorbě, a to i přesto, že se v kinech objevila před neuvěřitelnými čtyřiceti lety. Rambo: První krev potvrdila Sylvestera Stalloneho jako nefalšovanou akční hvězdu a zároveň funguje jako základ čtyřech dalších pokračování.

Kdyby ale rozhodování zůstalo jen v rukou režiséra Teda Kotcheffa (91), šlo by o neskutečně dlouhý tří a půl hodinový propadák, který by nejen přišel o peníze, ale zároveň by bez nadsázky mohl znamenat velké komplikace pro hereckou kariéru Stallona. Proto se s podporou filmového studia vložil do kompletace filmu a celý děj stáhnul na necelou půlku.

Zkracování filmů je v Hollywoodu poměrně běžnou praxí, ale dvouhodinové škrty jsou prakticky neslýchané. Méně zkušený střihač by prvního Ramba proměnil v nesmyslnou slátaninu, ale to naštěstí nebyl osud téhle akční klasiky.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Karl Urban, Edward Norton, Keanu Reeves, Sylvester Stallone

Filmy:
Kult hákového kříže, Rambo: První krev, Nezvratný osud, Dredd

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké horory, Keanu Reeves filmy, američí režiséři, slavné filmy, akční americké filmy, film Matrix, filmová studia, Edward Norton filmy, drsné komiksové filmy, akční fllmy Sylvester Stallone, John Rambo
TOPlist