TOP 5 nejvtipnějších fiktivních dokumentů

02.03.2018

Takzvaný „mockument“ je parodický snímek, který pro předání příběhu využívá postupu dokumentárního žánru. Často popisuje fiktivní události a životy osobností, které neexistují. Přestože pro vás název mockument může být úplně novým slovem, určitě jste už s nějakými z nich přišli do styku.

Mockumenty baví své diváky velmi specifickým smyslem pro humor, který nenajdete v žádném jiném žánru.

5. Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Komedie

USA, 2006, 84 min

Režie: Larry Charles

Scénář: Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Anthony Hines

Hrají: Sacha Baron Cohen, Ken Davitian, Luenell a další…

Začneme pěkně zostra, a to králem nekorektního humoru, kterým není nikdo jiný než Sasha Baron Cohen (46). Ten má na svědomí hned několik ikonických postav, jako je Ali G, Bruno nebo diktátor Aladdin. Tím nejznámějším je však jeho zpracování kazašského novináře, který se vydává na cestu do Ameriky, aby zde spolu se svým kameramanem natočil dokument o „zemi nekonečných možností“.

Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu je vlastně takovým dokumentem o dokumentu, jelikož sleduje příběhy dvou výstředních dokumentaristů, kteří cestují Spojenými státy, aby získali materiál pro svůj film. Ve skutečnosti jezdil Cohen se svým filmovým štábem po celých Spojených státech s jediným cílem. Uvést do co největších rozpaků co nejvíce lidí. Cohen totiž při natáčení prezentoval Borata jako skutečného Kazacha, který se doopravdy snaží natočit reálný dokument.

Na jeho trik se spousta lidí nechala nachytat, což přineslo spoustu absurdních situací, včetně antisemitistického country vystoupení, rozzuření srazu feministek či pokusu o únos Pamely Anderson (50).

4. Co děláme v temnotách

Komedie / Horor / Fantasy

Nový Zéland / USA, 2014, 86 min

Režie: Jemaine Clement, Taika Waititi

Scénář: Jemaine Clement, Taika Waititi

Hrají: Jemaine Clement, Taika Waititi, Rhys Darby a další…

Mockument Co děláme v temnotách si utahuje z toho, jak vážně se některé dokumenty berou. Film režiséra Taiky Waititiho (42) totiž popisuje život tří spolubydlících upírů, kteří žijí v Novozélandském Wellingtonu. Filmaři velmi pečlivým způsobem napodobují styl tradičního dokumentu, kdy jednotliví aktéři reagují na přítomnost kamer a filmového štábu.

„Dokumentární“ štáb sleduje upíry Viaga, Deacona a Vladislava v kuse celé dny, a tak se občas dostává do velmi nezáviděníhodných situací. Režisérskému duu Taika Waititi a Jemaine Clement (44) se navíc skvěle daří zachytit i každodenní trable samotných upírů jako je například to, že se neodráží v zrcadlech, když připravují na party, že nemohou nosit stříbro od svých milovaných, či fakt, že je sluneční svit zabíjí.

Možná vás proto překvapí fakt, že režisér tohoto mockumentu a představitel výstředního upíra Viaga stojí i za loňským marvelovským trhákem  s názvem Thor: Ragnarok.

3. Bob Roberts

Komedie / Drama

USA / Velká Británie, 1992, 102 min

Režie: Tim Robbins

Hrají: Tim Robbins, Giancarlo Esposito, Alan Rickman a další…

Podobně jako v případě Co děláme v temnotách i zde si režisér filmu „střihnul“ hlavní postavu. Tentokráte jím však není Novozélanďan Taika Waititi, ale Tim Robbins (59), známý především jako Andy ze světoznámého Vykoupení z věznice Shawshank.

Bob Roberts je politickou satirou na téma amerických senátních voleb. Bob samotný je krajně pravicový populistický milionář se zálibou v drahých věcech, který je ale zároveň i hudebníkem, šermířem a zdatným golfistou. Televizní štáb Robertse a jeho volební tým natáčí téměř při každém kroku při jeho tažení za senátorským křeslem. Filmu navíc dodávají na autentičnosti mnohé televizní vstupy, které v té době skutečně běžely na obrazovkách amerických televizí.

2. Man Bites Dog

Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Horor

Belgie, 1992, 95 min

Režie: Rémy Belvaux, André Bonzel, Benoît Poelvoorde

Scénář: Rémy Belvaux, André Bonzel, Benoît Poelvoorde

Hrají: Benoît Poelvoorde, Rémy Belvaux, André Bonzel a další…

Man Bites Dog je kultovním belgickým snímkem, ve kterém skupina dokumentaristů točí film o sériovém vrahovi, kterého sledují při jeho každodenním běsnění. Vrah se s filmaři klidně baví o svých motivacích a tužbách, přednáší jim básně, ale také s nimi řeší i chyby, kterých se během svého vraždění sám dopustil.

Filmaři postupně přestávají být nečinně přihlížejícími, ale začínají se do běsnění šíleného zabijáka zapojovat. Černobílý belgický snímek je však pouze pro otrlejší povahy, jelikož vrahovo řádění ukazuje ve vší naturalistické „parádě“. Pokud na něj tedy nemáte žaludek, možná je lepší se filmu vyhnout.

 Jestliže vám však násilí ve filmech nevadí, můžeme Man Bites Dog vřele doporučit, jelikož poměrně zajímavě upozorňujena problematiku televizního násilí a na nejasnou hranici mezi hraným filmem a dokumentem.

1. Hraje skupina Spinal Tap

Komedie / Hudební

USA, 1984, 82 min

Režie: Rob Reiner

Scénář: Rob Reiner

Hrají: Rob Reiner, Michael McKean, Christopher Guest a další…

Posledním filmem na našem seznamu je jakýsi praotec všech mockumentů. Snímek Hraje skupina Spinal Tap je totiž obecně považován za vůbec první parodii na dokument, která kdy vznikla. Dokument se točí okolo heavymetalové skupiny a jejich koncertů, fanoušků i zákulisních zážitků.

Film si utahuje z divokého a samolibého chování členů populárních kapel pomocí přímých rozhovorů se členy fiktivních Spinal Tap, jejich manýrů a celkového vystupování. Režisér Rob Reiner svůj mockument postavil na základech skutečných dokumentů ze sedmdesátých let o rockových kapelách, jako jsou Rolling Stones, Led Zeppelin nebo The Band.

Navíc je zajímavé, že je velká část filmu Hraje skupina Spinal Tap zaimprovizována herci, kteří ztvárnili jednotlivé hudebníky kapely. Často se proto jejich jména objevují i v kolonce scénáristů. 

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tim Robbins, Rob Reiner, Jemaine Clement, Sacha Baron Cohen

Filmy:
Hraje skupina Spinal Tap, Bob Roberts, C'est arrivé près de chez vous, Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
parodie, Sacha Baron Cohen filmy, kultovní filmy, žebříčky, filmové žebříčky, žebříčky filmů, Borat hodnocení, Borat zajímavosti, Mockumenty, vtipné dokumenty, parodie na dokumenty, Man Bites Dog zajímavosti, kultovní snímky
TOPlist