5 největších zajímavostí z natáčení Vykoupení z věznice Shawshank

06.09.2019

Jeden z nejznámějších filmů světové kinematografie, který je uživateli tuzemského ČSFD hodnocen jako vůbec nejlepší film historie, letos slaví své pětadvacáté narozeniny. Přes obrovskou diváckou oblibu a skvělá hodnocení od profesionální kritiky se však snímek Franka Darabonta (60) nikdy nedočkal ani Oscara, ani Zlatého glóbu.

Filmu však hrálo do karet téměř vše. Měl nejen skvělé obsazení, ale i vynikající hudbu, a silný příběh z pera Stephena Kinga (71). Už asi nemá cenu tajit, že snímek, který letos slaví čtvrtstoletí, je proslulé Vykoupení z věznice Shawshank. Ačkoliv je tento snímek skutečným filmovým klenotem, existují různé zajímavosti, které o něm neví ani jeho největší fanoušci.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes ty největší zajímavosti z natáčení Vykoupení z věznice Shawshank představíme.

5. Zlaté režisérovy ručičky

První zajímavost se týká hned dvou scén tohoto ikonického filmu. Režisér Frank Darabont je totiž někým, kdo rád přiloží ruce k dílu. Občas je to dokonce doslova. V detailních záběrech na ruce hlavního hrdiny příběhu Andyho Dufresnea se totiž neobjevují ruce Tima Robbinse (60), ale režiséra samotného.

Darabont měl totiž přesnou představu o tom, jaké pohyby po své postavě chce, a než aby je složitě vysvětloval Robbinsovi, rozhodl se, že jej v těchto scénách jednoduše nahradí. Vzhledem k tomu, že jde o krátké záběry, si diváci nemají nejmenší šanci uvědomit, že zobrazované ruce vlastně nepatří hlavnímu hrdinovi.

Konkrétně jde o scény, ve kterých Andy nabíjí revolver a vyrývá své jméno na zeď cely.  

4. Absolutní převaha mužů

Vzhledem k tomu, že se příběh Darabontova filmu téměř celý odehrává v mužské věznici, není zase tak velkým překvapením, že v něm na ženu téměř nenarazíte. Možná vás ale přeci jen zarazí skutečný počet ženských rolí, které ve snímku alespoň promluví.

V případě Vykoupení z věznice Shawshank skutečně neexistuje rovnost mezi muži a ženami. Mluvené repliky získaly v tomto filmu totiž pouze dvě ženské role. Ve více než dvou a půl hodinovém snímku promluví jen jedna žena v obchodě a druhá, která se Andymu věnuje v bance po jeho útěku z vězení.

Nejenže jde jen o dvě role, ale obě jsou navíc naprosto vedlejšími postavami.

3. Obr Robbins

Jak už jsme zmínili, Andyho Dufresna hrál ve Vykoupení z věznice Shawshank zkušený herec Tim Robbins. Toho můžete znát z mnoha dalších proslulých filmů jako je Hráč, Tajemná řeka nebo Bob Roberts. To není žádné tajemství. Co už ale možná netušíte, je fakt, že je Robbins ve skutečnosti pořádně vysoký chlapík. Měří totiž skoro dva metry.

Právě na základě jeho nadměrné výšky probíhal i výběr představitelů několika vedlejších rolí. Občas jde převyšování ostatních zakamuflovat kamerou, ale v některých případech to zkrátka není možné. Právě díky podobné výšce dostal roli ředitele věznice Bob Gunton (73), který měří jen o devět centimetrů méně než Robbins.

Bylo by celkem komické, kdyby byl oblek, který Andy během plánování svého útěku řediteli věznice ukradne, ušitý na někoho, kdo se mu svou výškou ani trochu nevyrovná.

2. Skutečné vězení nebo ateliér?

Není nijak neobvyklé, že se natáčení filmů neodehrává na skutečných místech, ale v uměle vytvořených ateliérech. Některá místa je totiž snazší vytvořit pomocí rekvizit či počítačových efektů, než je shánět ve skutečnosti. To ale úplně nebyl případ Vykoupení, které se z velké části natáčelo ve skutečném vězení ve státě Ohio. Přesto však byly interiérové záběry pořízeny v ateliérech.

Ono vězení bylo totiž už dávno vyřazeno z provozu a podle toho vypadal i jeho stav. Zvenčí se budova zdála být ještě přijatelnou, ale vevnitř už se začínala rozpadat. Nakonec proto bylo levnější prostory vězení vytvořit v ateliéru, než se pachtit se složitou a nákladnou rekonstrukcí chátrajícího nápravného zařízení.

1. Rita Hayworth

Herečka Rita Hayworth byla pro příběh Vykoupení z věznice Shawshank naprosto klíčovou osobností. Nejenže její podobizna dělá Andymu společnost během jeho krušného pobytu ve vězení, ale její plakát pomáhá skrývat jeho plány na útěk. Herečka je pro příběh natolik důležitá, že se její jméno objevilo i v názvu knižní předlohy filmu, kterou Stephen King pojmenoval Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank.

Frank Darabont se však hereččino jméno rozhodl z názvu svého filmu vynechat, aby to nepůsobilo, že jde o životopisný snímek o úspěšné herečce. Přesto se mu však ozvalo několik zájemkyň, které chtěly Hayworthovou ve filmu hrát. Občas je skutečně lepší si o připravovaných projektech přeci jen předem něco zjistit.

(tod)

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Frank Darabont, Bob Gunton, Tim Robbins, Rita Hayworth

Filmy:
Vykoupení z věznice Shawshank, Bob Roberts, Tajemná řeka

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
američtí herci, americké filmy, natáčení filmu, vězni, slavné filmy, zajímavosti o filmech, slavné hollywoodské filmy, vězenské filmy, hollywoodské natáčení, Tim Robbins filmy, Tim Robbins role, věznice, věznice Shawshank, Frank Darabont filmy
TOPlist