TOP 5 největších propadáků roku 2018

04.01.2019

Jak už to tak bývá, není každý den posvícení. Po tom, co jsme vám přinesli seznam těch nejúspěšnějších filmů loňského roku, se zákonitě musíme podívat i na druhou stranu této mince, která už tak blyštivá není. Vedle každého trháku totiž existuje nějaký ten propadák, který svými tržbami filmařům radost rozhodně neudělal.

Abyste měli přehled i o tom, kterým filmům se vloni v kinech nedařilo, přinášíme vám dnešní seznam ambiciózních filmových projektů roku 2018, které nedopadly podle představ jejich tvůrců. Pro sestavování dnešního žebříčku jsme brali v potaz velikosti filmových rozpočtů, a jejich celosvětové prodeje. Dokážete odhadnout, který loňský film připravil své tvůrce o nejvíce peněz? Odpověď naleznete na konci dnešního článku!

5. Annihilation – ztráta 7 milionů dolarů

Neúspěch dobrodružného sci-fiNatalie Portman (37) v hlavní roli je tak trochu záhadou. Kritika i veřejnost film hodnotily jako vesměs povedený a režisér Alex Garland (48) také není ve světě science fiction žádným nováčkem. Na svém kontě má totiž velmi úspěšné snímky jako Sunshine, 28 dní poté nebo Ex Machina.

Přesto se však jeho novince s názvem Annihilation nepodařilo přilákat dostatek diváků, aby se alespoň zaplatil jeho 40 milionový rozpočet. Celosvětově se snímku podařilo vydělat jen 32,7 milionů dolarů, což je u filmu s poměrně neotřelou zápletkou opravdu škoda.

Film vypráví příběh z blízké budoucnosti, kdy se na zemi objeví neznámý ekosystém, který každého, kdo se jej rozhodne prozkoumat, pohltí. Každého až na manžela mladé bioložky, který je však nyní udržován v umělém spánku kvůli neznámé nemoci, kterou se v podivuhodném místě nakazil. Jeho žena se proto rozhodne vést novou expedici, která má jeho záhadné nemoci přijít na kloub.

4. Dívka v pavoučí síti – ztráta 9 milionů dolarů

Dívka v pavoučí síti je dalším filmem o protagonistce kultovní knižní série Stiega Larssona s názvem Milénium. Larsson však zemřel po tom, co dopsal třetí díl série a od té doby jeho svět a postavy přejal David Lagercrantz (56). Ten zatím sepsal dvě knihy, které se obě staly bestsellery, a právě Dívka v pavoučí síti se letos dočkala své poněkud neslavné premiéry.

Ze 43 milionového rozpočtu se totiž filmu podařilo získat zpět jen 34 milionů dolarů, což je s přihlédnutím k úspěšnosti předchozích filmů skutečně málo. Thriller se navíc dočkal průměrných recenzí, což mnoho diváků nepřesvědčilo, že by se měli jít podívat právě na novou Dívku..

Lisbeth Salanderová tentokrát nebude čelit jen mužům, kteří týrají (a nenávidí) své ženy, ale do cesty se jí postaví někdo z její minulosti.

3. The Happytime Murders – ztráta 13 milionů dolarů

Přestože komedie The Happytime Murders zní na papíře jako recept na úspěch, realita byla bohužel jinde. Snímek se totiž rozhodl navázat na tradici filmů jako Space Jam nebo Falešná hra s králíkem Rogerem s tím rozdílem, že animované postavičky nahradí loutkové a dětské publikum vystřídá to dospělé. Zdá se to jako moudrý tah, jelikož fanoušci obou předchozích filmů už dávno z pohádek vyrostli, ale i tak se krimi komedii režiséra Briana Hensona (55) zkrátka nedařilo.

Film se snaží „jet na vlně“ nepřístupných filmů jako je Deadpool, ale zkrátka se mu nedaří hledat někoho, koho by drsňácké příběhy postaviček ze Sezame, otevři se bavily. I proto film o vyšetřování brutálních vražd plyšových loutek prodělal téměř 13 milionů dolarů. Kritika si navíc na filmu pěkně smlsla. Na hodnotícím serveru Rottentomatoes má film pouhých 23 %.

Přestože si filmoví fanoušci v současnosti zamilovali odvážnější filmy s přístupností od osmnácti let, zdá se, že film o sexuálně náruživých a násilnických loutkách v lidském světě zkrátka není „to pravé ořechové“.

2. Robin Hood – ztráta 27 milionů dolarů

Jaká je vaše nejoblíbenější verze příběhů ze Sherwoodského lesa o králi zbojníků a jeho partičce neohrožených přátel, kteří bohatým berou a chudým dávají? Máte raději animovanou disneyovku z roku 1973, snímek s Kevinem Costnerem (63) v hlavní roli, nebo preferujete moderní reboot s Russelem Crowem (54)?

Podle prodejů vstupenek na nejmodernější verzi z loňského roku jsou toto vaše jediné varianty, jelikož se film, ve kterém si hlavní roli zahrál Taron Egerton (29), stal jedním z největších propadáků roku 2018. Ze stamilionového rozpočtu se mu celosvětově podařilo utržit jen něco málo přes 73 milionů dolarů, což jeho úspěšnost posouvá až k sedmadvaceti milionové ztrátě.

Režisér Otto Bathurst (47) se klasickému příběhu o vévodovi z Locksley pokusil dát moderní kabátek, což ale bohužel u mnohých diváků hořce nezafungovalo. Středověce ve filmu nevypadá naprosto nic od kostýmů až po ulice a všudypřítomné počítačové efekty pohřbívají veškerou snahu o vyprávění příběhu.

1. Smrtelné stroje – ztráta 38 milionů dolarů

Abychom byli úplně fér, musíme uvést, že snímek Smrtelné stroje, který produkoval a na jejichž scénáři spolupracoval legendární režisér Pána prstenů Peter Jackson (57), šel do kin teprve na začátku prosince. Dnes ho však už v programech kin nenajdete, což samo o sobě svědčí o mnohém. Pokud byste chtěli další důkaz o nevalných kvalitách tohoto obrovského snímku, stačí se podívat na jeho tržby. Smrtelné stroje totiž svým tvůrcům prodělaly přes 38 milionů dolarů.

Tento vysokorozpočtový snímek je steampunkovým mixem fantasy a sci-fi, který se odehrává v budoucnosti, kdy je svět definitivně proměněn v nehostinnou pustinu. Tu přeživší brázdí na obrovských strojích, které jim pomáhají hledat zbytky surovin a zdrojů obživy. Tyto stroje byly v minulosti velkoměsty, která však upadající životní podmínky přinutily obrazně řečeno zvednout kotvy (přesnější by bylo nasadit kola) a vyrazit na dlouhou nikam nevedoucí cestu.

Přestože je film plný skvělých efektů, měl rozpočet dosahující sta milionů dolarů a navíc je založený na úspěšné knižní předloze, stal se tím největším propadákem loňského roku.

(tod)

Fandím
16 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Natalie Portman, Peter Jackson, Brian Henson, Russell Crowe, Kevin Costner, Otto Bathurst, Alex Garland, Taron Egerton

Filmy:
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, Falešná hra s králíkem Rogerem, Space Jam

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
nové filmy, sci-fi, akční filmy, sci-fi filmy, nové akční filmy, filmové propadáky, neúspěšné filmy, filmy 2018, The Happytime Murders, Dívka v pavoučí síti, Annihilation, Annihilation trailer, Annihilation děj, Robin Hood film, Robin Hood 2018, Robin Hood trailer, Smrtelné stroje trailer, Smrtelné stroje film, Smrtelné stroje hodnocení, Smrtelné stroje ukázky, akční filmy 2018, Otto Bathurst filmy, Otto Bathurst režisér
TOPlist