TOP 5 nejlepších automobilových honiček z filmů

30.04.2019

Pěstní souboje či přestřelky jsou jen jedním ze způsobů, kterým mezi sebou mohou hrdinové a padouši filmů bojovat. Často k rozřešení svých sporů využívají například i motorová vozidla, která hrdinům pomáhají dohnat nebo naopak uniknout svým protivníkům.

Automobilových honiček se na stříbrné plátno dostala celá řada, a my jsme se na ně rozhodli v dnešním článku trochu posvítit. Představíme vám proto ty nejadrenalinovější závodní scény, ze kterých jsou benzín a spálené gumy cítit na sto honů. Připoutejte se, čeká vás opravdu napínavá jízda.

5. Skála

Dnešní žebříček odstartujeme snímkem z roku 1996, ve kterém se hlavních rolí ujali Nicolas Cage (55) a Sean Connery (88). Skála rozhodně není závodním filmem jako některé jiné snímky, které se v dnešním článku objeví, ale přesto nabízí jednu z nejlepších automobilových honiček filmové historie. K té dojde ještě před tím, než se děj přesune do vězeňského Alcatrazu.

Když se totiž bývalý britský agent Mason rozhodne uniknout svým pronásledovatelům, využije pro svůj úprk ukradeného Hummera. Chemický specialista FBI Stanley Godspeed však jediného člověka, který kdy z Alcatrazu uprchl, nenechá jen tak snadno pláchnout. Rozhodne se ho proto po ulicích San Francisca (nejlepšího města pro automobilové honičky) pronásledovat ve svítivě žlutém Ferrari.

Ani jeden z nich nedbá na dopravní předpisy ani na způsobenou škodu a z jejich adrenalinové projížďky kopcovitým San Franciscem vzniká skutečné silniční peklo. Film navíc režíroval Michael Bay (54), takže o exploze tu rozhodně není nouze. Škoda by se dala vyčíslit do milionů a celá honička nakonec skončí vykolejením klasické sanfranciské tramvaje.

4. 60 sekund

U Nicolase Cage zdánlivě zůstaneme i pro další honičku dnešního seznamu. Na čtvrtém místě se totiž nachází snímek s názvem 60 sekund, který je automobilových závodů plný až po okraj. Nemáme však na mysli moderní remake z roku 2000, kde si zahrál Cage a Angelina Jolie (43), ale původní snímek z roku 1974.

Gone in 60 seconds je osmadevadesáti minutový snímek, ve kterém téměř polovinu tvoří jedna dlouhá automobilová honička. Během té diváci mohou pozorovat to, jak se 93 aut postupně mění z nablýskaných sporťáků a rychlých policejních vozů v hromady šrotu a nepojízdných vraků. Hlavní hvězdo celého filmu je stejně jako v jeho moderním remaku Ford Mustang, přezdívaný Eleanor.

3. Bratři Bluesovi

Když už mluvíme o zničených policejních vozech, nesmíme zapomenout na Bratry Bluesovi z roku 1980. Blues brothers, jak se film v originále nazývá, vypráví příběh dvou výborných muzikantů, kteří se snaží opatřit peníze pro sirotčinec, ve kterém vyrůstali. Rozhodnou se proto dát dohromady svou starou kapelu a získat tak potřebných pět tisíc dolarů.

Během více než stomílové cesty zpátky do Chicaga se však musejí vyhýbat policii, konkurenční kapele i chicagským neonacistům, kteří jim jdou po krku. Z hudební komedie se tak v tento okamžik stává nezapomenutelný závodní film, ve kterém jsou postupy grotesky převáděny z lidí na policejní automobily.

Jen tak se dá vysvětlit až absurdní počet policejních vozů, které Bluesovi pronásledují. Většina z nich se také podobně absurdně vybourá. Režisér John Landis (68) během natáčení zničil 60 aut a využil k tomu 40 kaskadérů. Pokud si vybavíte onu ohromnou hradbu z převrácených policejních aut, pak asi moc dobře víte, o čem mluvíme.

2. Rychle a zběsile

Co by to bylo za seznam nejlepších filmových automobilových honiček, pokud bychom se alespoň nezmínili o sérii Rychle a zběsile. Tu v letošním roce čeká její první filmový spin-off s názvem Hobbs a Shaw, ve kterém děj opustí hlavní hrdiny série a přemístí se k vedlejším postavám policisty Lukea Hobbse a nájemného zabijáka Iana Shawa.

Série Rychle a zběsile se od „normálních“ automobilových honiček přesunula mezi vysokorozpočtové akční snímky plné přestřelek, miliardových krádeží, vládních konspirací a nukleárních hrozeb. V jejím centru jsou však nadále vymazlené auťáky, které proslavily i první díl z roku 2001. Přestože se původní díly proti těm moderním drží značně při zemi, závod Briana a Doma z prvního Rychle a zběsile je stále jednou z těch nejnapínavějších honiček série.

Oba dva se snaží dostat za železniční přejezd, ale musí to stihnout dříve, než se tam dostane přijíždějící vlak. Oběma se to zázrakem o zlomek vteřiny podaří, ale za přejezdem na Doma čeká nákladní vůz, kterému se už vyhnout nestihne. Náraz ho vymrští do vzduchu a v přemetu jej vyšle přes Brianovo auto. Fakt, že Dom tuto havárii přežije je prvním náznakem jeho budoucích téměř superhrdinských filmů.

1. Bullittův případ

První místo dnešního seznamu neobsadil film s těmi nejlepšími efekty ani ten, který vypadá nejlépe. Obsadil jej film, ve kterém je cítit autenticita automobilové honičky, a to především díky tomu, že za volantem svého Fordu Mustang GT skutečně seděl Steve McQueen a téměř celá scéna tak byla opravdu natočena tak, jak ji později viděli diváci.

Bullittův případ byl tak jedním z prvních hollywoodských filmů, které k automobilovým honičkám nevyužívaly nehybná auta, za kterými je promítána ubíhající krajina. Policista Frank Bullitt se v nejlepší automobilové honičce historie snaží ve své americké káře pronásledovat vraha, kterého si najal sanfranciský mafiánský boss.

Ano, v San Franciscu jsme dnešní článek začali a v San Franciscu i skončíme. Jeho kopcovitý reliéf a ostré zatáčky dávají automobilovým honičkám možnost zazářit v nebezpečných skocích i smykových zatáčkách a Bullitův případ je toho zářným příkladem.

(tod)

Fandím
37 fanoušků
Nesnáším
6 antifanoušků
Celebrity:
Nicolas Cage, Steve McQueen, Angelina Jolie, Sean Connery

Filmy:
Rychle a zběsile, Bratři Bluesovi, Bullittův případ, Gone in 60 Seconds

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
rychlá auta, Angelina Jolie filmy, Nicolas Cage filmy, akční scény, Sean Connery filmy, filmové honičky, Michael Bay filmy, automobilové honičky, honičky ve filmech, automobilové filmové honičky, rychle a zběsile scény, akční filmové scény, Angelina Jolie sény
TOPlist