TOP 5 nejlépe hodnocených filmů roku 2021

07.01.2022

Rok 2021 je konečně za námi a s novým rokem vždy přichází jakási rekapitulace uplynulých 365 dní. Na Showbiz.cz se specializujeme na filmový průmysl, a proto jsme se rozhodli, že vám představíme pětici nejlepších filmů uplynulého roku. Abychom se ale příliš nespoléhali na naše vlastní přesvědčení, rozhodli jsme se využít hodnocení českých diváků na serveru ČSFD.

Právě proto vám dnes přinášíme ty nejlepší filmy loňského roku podle žebříčku na Česko-Slovenské filmové databázi. Souhlasíte s výběrem uživatelů tohoto srovnávacího serveru, nebo byste v TOP pětce raději viděli jiné snímky? Podělte se s námi v komentářích pod článkem!

5. Zátopek – 80,6 %

Obsazením páté příčky je vidět, že jsou Češi stále hrdým národem, který nedá dopustit na své největší hrdiny. Tentokrát se v kinech neobjevil dokumentární snímek o hokejovém úspěchu v Naganu, ale o nejslavnějším českém běžci, který je známý po celém světě.

Tímhle sportovcem není samozřejmě nikdo jiný než Emil Zátopek v podání Václava Neužila ml. (42), ale obdobně důležitá je pro film Zátopek i jeho kolegyně z Dejvického divadla Martha Issová (40), která si zahrála Emilovu ženu Danu. Snímek Davida Ondříčka (52) ukazuje slavného českého běžce nejen jako sportovní legendu, ale i jako chybujícího muže, který se musel vyrovnávat s režimem, který každý úspěch nekompromisně trestal.

Film o nezlomné vůli českého sportovce a jeho složitém životě si od uživatelů ČSFD vysloužil úctyhodných 80,6 % a přestože nestanul na prvním místě (což by mu sám Zátopek těžko odpouštěl), do první pětice se probojoval se ctí.

4. Bod varu – 82,5 %

Ačkoliv se snímek s názvem Bod varu oficiálně dostane do kin až 7. ledna tohoto roku, svých prvních premiér se dočkal už v polovině roku 2021. Až moc dobře ho budou znát například návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde se tenhle snímek stal jedním z divácky nejoblíbenějších.

Bod varu vypráví příběh jediného komplikovaného večera, kterým si musí projít renomovaný šéfkuchař se svým týmem zkušených i méně zdatných zaměstnanců. Andy se potýká se stále více stresujícími situacemi, mezi kterými najdete mimo jiné rozmazlené influencery, zanedbání alergií hostů, odloučení od vlastní rodiny či vyděračského obchodního partnera.

Jde o skutečně unikátní snímek, který vás hodinu a půl skoro nenechá nadechnout. Budete přikováni k židli a díky mistrnému zvládnutí kamery vám spadne brada. Celý film je totiž skutečně natočený na jeden záběr. Stačila by jediná chybička a celý proces by musel začít nanovo. I proto získal Bod Varu 82,5 % a dá se očekávat, že jeho plnohodnotné uvedení do kin tohle skóre ještě pozvedne.

3. Duna – 83 %

Jen málokteré sci-fi na sebe dokáže strhnout tolik pozornosti, jako loňský remake Duny, za kterým stál famózní Denis Villeneuve (54). Tomuhle původem kanadskému režisérovi se podařilo představit poměrně komplexní příběh tak elegantně a s grácií, že budete mít na konci filmu pocit, že na písečné planetě Arrakis žijete společně s hrdiny filmu.

Duna je navíc plná skvělých hereckých výkonů hollywoodských es a opomenout nejde ani úžasné scenérie, které se tvůrcům podařilo neuvěřitelně efektně přenést na filmová plátna. Snímek od českých diváků utržil krásných 83 %. Jednou z mála výtek, které diváci k nové Duně mají, je zklamání, že toho filmu není víc. Na ploše dvou a půl hodin se totiž dočkáte jen poloviny první knihy slavné série Franka Herberta a na druhou si budete muset počkat až do roku 2023.

2. Poslední souboj – 83,5 %

„Stříbrnou medaili“ získal za loňský rok poměrně překvapivě historický film, který natočil Ridley Scott (84). Tomu v roce 2021 vyšly hned dva snímky s historickým kontextem, avšak Poslední souboj jde do historie mnohem dál než Klan Gucci. Ačkoliv se druhý zmíněný může také chlubit solidním hodnocením v podobě 75 %, drama odehrávající se ve Francii během čtrnáctého století vyšplhalo až na 83,5 %.

Poslední souboj vypráví skutečný příběh vůbec posledního Francií posvěceného duelu mezi dvěma znepřátelenými muži. Ačkoliv byli Jean de Carrouges v podání Matta Damona (51) a Adam Driver (38) jako Jacques Le Gris v minulosti dobrými přáteli, stanou se z nich rivalové na život a na smrt. Středobodem jejich sporu je samozřejmě žena, ale nejde o spor, který asi očekáváte.

Tato žena je manželkou Carrougese a obviní Le Grise z toho, že vnikl do jejich sídla a napadl ji. Tohle tvrzení Le Gris zarytě odmítá a Carrouges jej proto vyzve na souboj, který má prokázat na čí straně je pravda. V případě, že by Carrouges prohrál, přijde o život nejen on, ale i jeho žena, která podle tehdejšího práva podala lživé svědectví.

1. Spider-Man: Bez domova – 89,2 %

První příčka jistě potěší všechny fanoušky komiksových filmů, jelikož zlato si za loňský rok odnesl poslední Spider-Man s podtitulem Bez domova. Ten je prozatím posledním dílem trilogie, ve kterém na sebe pavoučí kostým obléká Tom Holland (25) a kdy je Spider-Man součástí superhrdinských Avengers.

Snímek šel do kin teprve šestnáctého prosince, ale i tak se mu na ČSFD k dnešnímu dni podařilo získat přes šest a půl tisíce hodnocení, což po Duně hned druhý nejvyšší výsledek. Čeští diváci filmu přisoudili 89,2 %, což je na komiksový film skutečně úctyhodný výsledek.

Rádi bychom vám o novém Spider-Manovi prozradili víc, ale chápeme, že je možné, že ho spousta diváků zatím neviděla. Abychom se tak vyhnuli možným spoilerům, najdete ty nejpřekvapivější momenty z filmu ve speciálním článku, který jsme Spider-Manovi: Bez domova věnovali.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Václav Neužil ml., Matt Damon, Ridley Scott, Denis Villeneuve

Filmy:
Spider-Man, Duna

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
nejlepší filmy, Duna, tipy na filmy, nejlepší filmy 2021, Zátopek, film Zátopek, Bod varu, Spider Man Daleko od domova, Poslední souboj.
TOPlist