TOP 5 dalších animovaných seriálů pro dospělé

03.11.2019

Forma a obsah jsou dvěma základními stavebními kameny každého příběhu. Občas jedno může nad druhým převažovat, ale pro ucelené vyprávění vždy potřebujete obě složky. Nejčastěji se forma s obsahem doplňují. Když například film začíná pohledem na vesmírné lodě, je jasné, že půjde o sci-fi. Když z film začíná záběrem na běžícího hrdinu, pravděpodobně půjde o akční film. Ne vždy se však musí forma s obsahem shodovat. Občas je navíc dokonce zajímavější, když jsou zdánlivě neslučitelné.

Nejlepším příkladem takového fenoménu jsou animované seriály. Ačkoliv jsou „animáky“ nejčastěji spojovány s pohádkami pro děti, dnes už tomu tak rozhodně není. Není to tak dávno, co jsme vám představili pětici nejlepších animovaných seriálů pro dospělé a dnes v tom hodláme pokračovat. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme dalších pět animáků, které pro děti rozhodně nejsou.

5. Městečko South Park

První seriál dnešního článku je zářným příkladem toho, jak v sobě může jednoduchá, často až dětská forma skrývat obsah, který dětem určený rozhodně není. Za prvním seriálem dnešního článku stojí tvůrčí duo Matt Stone (48) a Trey Parker (50), které můžete znát díky filmům jako Team America: Světovej policajt, Mr. Orgazmo nebo Kanibal! Muzikál. Jejich nejslavnějším počinem je však bezpochyby Městečko South Park.

South Park je satirou, která si rozhodně nebere servítky, a nebojí se dělat si nevybíravou legraci z kohokoliv a čehokoliv. Právě proto se jeho tvůrci často dostávají do problému s lidmi a institucemi, na které je jejich nekompromisní humor zaměřen. Není to tak dávno, co si Stone a Parker pohněvali Čínu, která po odvysílání druhé epizody třiadvacáté série jejich seriál zakázala.

Čínským cenzorům se nelíbilo, jak si South Park střílí z jejich politického systému, přísných pravidel a tvrdé cenzury. Seriál tak ve své zemi zakázali, čímž myšlenku tvůrců nevědomky utvrdili. Dokud si South Park dělal legraci z jiných států či náboženství, neměla s ním Čínská vláda nejmenší problém, ale jakmile svou pozornost obrátil k nim, stal se spolu s dalšími „škodlivými západními vlivy“ jen další položkou na seznamu zakázaných děl.

4. Rick a Morty

Předem vás varujeme, že následující seriál rozhodně nemusí sednout každému. Jeho humor je absolutně nekorektní, většina postav v něm vypadá jako by byla uplácaná z pohlavních orgánů a každá z nich je navíc absolutně nesympatická. Přesto se však seriál Justina Roilanda (39) a Dana Harmona (46) stal světovým fenoménem, který má dnes fanoušky po celém světě.

Rick a Morty spatřili světlo světa v roce 2013, kdy vyšla první série o geniálním alkoholikovi, vynálezci a sociopatovi a jeho ušlápnutém vnukovi s potlačovanými agresivními sklony. Přestože v seriálu nenajdete jedinou kladnou postavu, si Rick a Morty dokázali získat opravdový kultovní status, a to i u českých fanoušků. Díky své nápaditosti, nevšednosti, vtipu, úchylnosti a šílenosti se Rick a Morty na ČSFD vyšplhali na 16. příčku v žebříčku nejlepších seriálů historie, což je skutečně úctyhodný výkon.

3. Archer

Archer je senzační parodií na všechny příběhy o Jamesi Bondovi. Stejně jako tento britský hrdina je i Sterling Archer uhlazeným tajným agentem s přílišnou náklonností k ženám a alkoholu. Bohužel je však v těchto ohledech jakýsi Bond na druhou. Archer své ráno nedokáže zahájit bez kapky (čtěte objemnější sklenice) něčeho ostřejšího a jeho milostné aférky mu často ztěžují práci. Přesto je však nejlepším špionem na světě.

K ruce má navíc tým obdobně výstředních kolegů, kteří jsou jeden podivnější než druhý. Přes naprostou dysfunkčnost se však týmu daří většinu jejich případů vyřešit a svou agenturu tak udržovat těsně nad hranicí bankrotu. Velmi příjemný je i fakt, že na sebe díly a série (ve většině případů) navazují a věci se tak po skončení epizody nevracejí do původního stavu, jak tomu je u celé řady jiných seriálů. Poslední třešničkou na dortu je talentované obsazení, které ve svých rolích podává prvotřídní výkony.  

2. Robot Chicken

Následující seriál je netradičním počinem americké kabelové televize Adult Swim. Každý díl Robot Chicken se skládá z několika kraťoučkých skečů, které jsou většinou parodiemi popkulturních filmů a seriálů. V repertoáru Robot Chicken proto například naleznete celou řadu odkazů na Star Wars, videohry, superhrdinské filmy či jiné animáky.

Je na první pohled vidět, že se tvůrci v těchto popkulturních artefaktech naprosto vyznají a že z nich dokáží vytáhnout jakoukoliv část, kterou pak mistrně přemění ve ztřeštěnou komedii. Robot Chicken je zajímavý i po vizuální stránce, jelikož jsou jeho jednotlivé scény tvořeny pomocí hraček a postaviček z plastelíny. I tento seriál je plný mládeži nepřístupných vtipů, které umí tvůrčí tým okolo Setha Greena (45) mistrně „prodat“.

1. Love, Death & Robots

Na konec dnešního seznamu jsme si schovali jeden z nejzajímavějších projektů internetové streamovací služby Netflix. Love, Death & Robots je unikátní směsicí krátkých animovaných filmů, které nespojuje příběh, žánr, a dokonce ani umělecký styl. Jediné, co mají jednotlivé epizody společné, je futuristické prostředí.

Každý z dílů je vlastním ohraničeným příběhem, který je prezentován jiným způsobem. Některé části jsou jednoduchými kresbičkami, jiné připomínají japonské komiksy a další jsou zase až fotorealistickými animacemi. Jednotlivé příběhy pak mohou být komediemi, hard sci-fi nebo horory. Délka každého dílu se navíc pohybuje mezi deseti až dvaceti minutami, takže jde o ideální seriál, který se dá zhlédnout během jediného večera.

Pokud jste o Love, Death & Robots zatím neslyšeli, určitě mu dejte šanci, protože vás dozajista překvapí. Díky obrovské rozmanitosti si v něm každý divák najde něco, co ho chytne, a i když vás třeba některý díl bavit nebude, za deset minut přijde jiný, který vás naprosto uchvátí.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Matt Stone, Seth Green, Trey Parker

Filmy:
Městečko South Park, Robot Chicken, Archer

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
žebříčky, žebříčky seriálů, seriálové žebříčky, animované seriály, seriály pro dospělé, animované seriály pro dospělé, Love Death & Robots, Městečko South Park, Rick a Morty, Rick a Morty seriál, Archer, Archer seriál, Robot Chicken, Robot Chicken seriál, zajímavé seriály
TOPlist