Ruský film získal hlavní cenu na benátském festivalu!

11.09.2011

Drama Faust režiséra Alexandera Sokurova zvítězilo ve filmovém klání o Zlatého lva! Snímek volně založený na klasickém německém příběhu o Faustovi, který patřil podle kritiků mezi favority, získal hlavní ocenění benátského filmového festivalu - Zlatého lva pro nejlepší film!

sokurov
Andrej Sokurov
Foto: wikipedia.org

Známý ruský režisér Andrej Sokurov (60) ve svém díle znovu převyprávěl archetypální příběh o setkání člověka s ďáblem. Film je podle zahraničních médií "meditací o korupci mocí a postavy v něm jsou vystaveny tíživé atmosféře blížícího se konce světa".

Film nebyl překvapivě natočen v ruštině, ale v jazyce literární předlohy - v němčině. Snímek je svým tvůrcem označován za poslední část volné tetralogie, jejíž součástí jsou jeho předchozí díla - filmy Moloch, Býček a Slunce. Ústředním motivem všech filmů je "sledování běhu času a lidských osudů".


Čtěte také


Andrej Sokurov se benátského festivalu zúčastnil už dvakrát, ale vždy jen mimo soutěž. Jeho země získala hlavní cenu v Benátkách popáté, naposledy to byl v roce 2003 film Andreje Zvjaginceva Návrat.

Faust - trailer!

V čele poroty 68. ročníku nejstaršího filmového festivalu byl americký režisér Darren Aronofsky, jehož film Wrestler získal na festivalu Zlatého lva před dvěma lety. Porota samozřejmě udělila ocenění pro nejlepší herce - cenu si odnesl irský herec Michael Fassbender za roli sexuálně závislého muže ve filmu Shame (Hanba) režiséra Steven McQueena, a čínská herečka Deanie Yip za roli stárnoucí domácí posluhovačky v dramatu A Simple Life (Prostý život) režisérky Ann Hui.


Čtěte také

Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra si odnesl čínský režisér Šang-ťün Cchaj za snímek People Mountain People Sea (Lidé hory lidé moře), cenu za nejlepší scénář převzali řečtí tvůrci Efthimis Filippu a Jorgos Lanthimos, autoři filmu Alpeis a zvláštní cenu poroty získalo italské filmové drama Terraferma režisérky Emanuele Crialese.

Jediný český snímek, který se letos zúčastnil festivalu - Alois Nebel - žádnou cenu ani získat nemohl, neboť byl sice prezentován v hlavním programu, ale mimo soutěž.

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, herečky, Zahraniční celebrity, youtube, ruské celebrity, herci, ruští režiséři, ruští herci, Alexander Sokurov, Alexander Sokurov foto, Alexander Sokurov fotky, Alexander Sokurov Zlatý lev, Alexander Sokurov Benátky
TOPlist