Oscarová Meryl Streep jako Železná lady vstupuje do českých kin!

29.02.2012

Americká herečka dostala za ztvárnění Margaret Thatcher po právu svého třetího Oscara! Snímek Železná lady se však překvapivě málo soustředí na politické působení bývalé britské premiérky a upadá do popisu scén ze života jedné stařenky.

lady
Foto: Bioscop

Margaret Thatcher (Meryl Streep) byla neobyčejná a všestranná žena, která dokázala, že vysoká politika není jen výsadou mužů, a jako první žena v dějinách se stala premiérkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Svým nekompromisním přístupem k politickému, ale i osobnímu životu získala přezdívku Železná lady.

Film ukazuje nejen její politický vzestup, jedenáctileté působení v pozici předsedkyně britské vlády, ale také její neústupnost, rozhodnost i cenu, jakou nakonec zaplatila za politický vliv a moc. Snímek získal Oscara za ženský herecký výkon v hlavní roli a také Oscara za nejlepší masky.

Film Železná lady natočila jako svůj druhý snímek britská režisérka Phyllida Lloyd, která má za sebou jen rozporuplně přijatý muzikál Mamma Mia! (2008), v němž také zazářila Meryl Streep. Ale teprve její druhá spolupráce s původně divadelní režisérkou nakonec americké herečce přinesl hatrrick v podobě tří nejvýznamnějších filmových cen - Zlatého glóbu, ceny BAFTA a konečně i Oscara.

Snímek o zatím jediné ženě v čele britské vlády se sice tváří jako životopisné drama, ale působí spíše jako soubor výjevů ze života jedné stařenky, které trpí halucinacemi, vidí svého mrtvého manžela a v retrospektivách vzpomíná na svou někdejší politickou kariéru.

Bez ohledu na slabší scénář však Meryl Streep ve filmu podává naprosto excelentní výkon, takže máme pocit, že se díváme na opravdovou Margaret Thatcher. Na druhou stranu herečka v mnoha scénách jen deklamuje politické fráze své postavy, což poněkud ubírá na napětí. Jedinou dynamičtější scénou tak zůstává ta část filmu, kdy premiérka rozhoduje, zda vyšle či nevyšle lodě na Falklandy ...

Britské životopisné drama Železná lady/The Iron Lady je v českých kinech k vidění od 1. března 2012.

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Harry Lloyd, Meryl Streep, Anthony Head, Margaret Thatcher, Jim Broadbent, Phyllida Lloyd

Filmy:
Železná lady

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, herečky, americké herečky, americké celebrity, herci, britské filmy, režisérky, Meryl Streep Železná lady, Železná lady trailer, Železná lady video, Železná lady foto, Železná lady fotky, Železná lady film, Železná lady premiéra, Železná lady ukázka, britské režisérky
TOPlist