Freddie Mercury

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 3 názory

Povolání: Zpěvák, producent, muzikant, skladatel

Věk: 45 let

Datum narození: 5.09. 1946

Místo narození: Stone Town, Zanzibar, Tanzanie

Datum úmrtí: 24.11.1991

Místo úmrtí: Londýn Anglie

Výška: 177 cm

Člen skupiny: Queen

Žánry: rock , pop , mužské vokály , klasický rock , 80-tá léta

Hodnocení Freddie Mercury

Přitažlivost
84% (86 hlasů) 8182.místo
Talent
92% (90 hlasů) 6108.místo
Inteligence
84% (81 hlasů) 9573.místo
Vtipnost
84% (80 hlasů) 8989.místo

Fotky Freddie Mercury (500)

Videoklipy Freddie Mercury (66)

Písně Freddie Mercury (299)

Všechny písně Freddie Mercury (299) »

Diskografie Freddie Mercury (14)

Životopis Freddie Mercury Upravit životopis

Freddie Mercury (5. září 1946 – 24. listopadu 1991) byl britský skladatel, zpěvák a člen rockové skupiny Queen. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších rockových zpěváků v historii, proslulý byl i svým charizmatem při vystupování. Jeho smrt byla zapříčiněna AIDS, přičemž veřejně se ke svému onemocnění přiznal jen den před svou smrtí.

Život

Mládí

Narodil se jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na východoafrickém ostrově Zanzibar. Jeho rodiče Bomi a Jer byli Pársové z indického státu Gudžarát; otec Bomi působil na Zanzibaru v britské koloniální správě jako soudní úředník. V pěti letech (r. 1951) začal Farrokh navštěvovat zanzibarskou misijní školu. Roku 1955 byl poslán do Bombaje, kde žil v internátní škole St. Peter's v Panchgani. Opustil tak svého otce, mladší sestru Kashmiru a hlavně svou matku, se kterou měl velmi silný vztah.

V St Peter's se mu dostalo klasické anglické výchovy. Začal chodit na hodiny klavíru, které pozitivně ovlivní jeho budoucí kariéru. Dokonce se svými kamarády zakládá svou první hudební skupinu - The Hectics, kde hraje na klavír. A právě zde získává přezdívku, pod kterou ho bude znát celý svět - Freddie. Jelikož se líbila jemu i rodičům, jeho skutečné jméno upadá v zapomnění.

Roku 1963 Freddie školu z neznámých důvodů opouští, vrací se domů a dokončuje vzdělání v klášterní škole St Joseph's. Po revoluci na Zanzibaru se rodina v r. 1964 přestěhovala do Británie.

Ve škole se mu po usazení v Británii nevedlo - zhoršil se ve všech předmětech kromě jednoho: umění. To vedlo k rozhodnutí přihlásit se na uměleckou školu. Stala se jí londýnská Ealling College of Art. Zde se Freddie, tehdy devatenáctiletý, seznámil s mnoha pozdějšími osobnostmi uměleckého světa jako třeba s Petem Townshendem z The Who.

Dospělost

V roce 1969 se Mercury seznámil s kytaristou Brianem Mayem a s adeptem zubního lékařství, bubeníkem Rogerem Taylorem. Tihle dva, ještě s Timem Staffelem, založili v roce 1970 kapelu Smile. Po slibně rozjetém začátku však kapela začala trošku krachovat a Freddie jim navrhl, jestli by u nich v kapele nemohl účinkovat a oni souhlasili. Jedinému Timu Staffelovi se to moc nezamlouvalo a nakonec kapelu opustil. Roger a Brian navrhovali jako název kapely Grand Dance, ale Mercury si prosadil, že se kapela bude jmenovat Queen. I přes malé protesty nakonec souhlasili. Potřebovali ještě jednoho člena, kterým se stal po dlouhém hledání baskytarista John Deacon. Jejich první album Queen nemělo zdaleka úspěch v měřítku s ostatními tehdejšími kapelami, pro novou kapelu to byl však velmi slibný začátek, když se album Queen umístilo na 24. místě.

Druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, bylo úspěšnější - stalo se 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack - listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. listopadu 1975 vyšlo LP A Night at the Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů, použitá kytara potom působila dojmem orchestrálního doprovodu. O 10 dnů později se singl Bohemian Rhapsody, jejž složil Freddie Mercury, dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých 9 týdnů. (Podruhé po Mercuryho smrti v r. 1991, výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS). Bohemian Rhapsody je dodnes velmi živou skladbou o čemž svědčí prvenství v mnoha anketách.

Na počátku 80. let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale extravagantní oblečení střídal dál. 30. června 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. července 1985 se konalo dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 družic pro 1,6 miliard TV diváků na celém světě. Na koncertě vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, The Who, Sting a další hvězdy tehdejšího hudebního nebe. 1984 vyšla na singlu první sólová nahrávka Freddieho Mercuryho Love Kills a o rok později i první sólové debutové album Mr. Bad Guy. 1987 vyšel singl se španělskou operní zpěvačkou Montserrat Caballé Barcelona a 1988 pak i společné stejnojmenné album duetů, přinášející spojení rocku a opery.

Nemoc a smrt

Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o Mercuryho špatném zdravotním stavu. Fyzicky i psychicky unavený Freddie ještě natočil se skupinou album Innuendo (únor 1991) - 1. v Británii a 30. v USA. 23. listopadu 1991 Freddie oznámil, že trpí AIDS a 24. listopadu 1991 kolem 19.00 zemřel na zápal plic. V tento den shodou okolností zemřel také bubeník skupiny Kiss, Eric Carr. Znovu vyšel singl Bohemian Rhapsody jako hold zemřelému příteli a dostal se na první příčku britské hitparády.

27. listopadu 1991 se uskutečnil pohřeb jen pro nejbližší přátele v krematoriu West London a 20. dubna 1992 na stadionu ve Wembley ceremoniál pro uctění památky Freddieho Mercuryho pro více než miliardu televizních diváků.

V roce 1995 vyšlo poslední studiové album čtveřice Made in Heaven s několika vokálními záznamy natočenými před Freddieho smrtí a předělávkami některých již dříve vydaných skladeb. V nepůvodní sestavě pak Queen se zpěvákem Paulem Rodgersem vyrazili na turné v roce 2005, ovšem už bez Freddieho a bez Johna Deacona.

Sólová oficiální albová diskografie

  • Mr.Bad Guy (1985)
  • Barcelona (1988) s Montserrat Caballé
  • The Album (1992) výběr obsahující remixy některých skladeb
  • The Great Pretender (1992) vyšlo pouze v USA, obdoba The Album, obsahovalo jednu skladbu navíc a odlišné remixy některých skladeb
  • Freddie Mercury The Solo Collection (2000) box obsahující 10 CD s alby Mr.Bad Guy, Barcelona, The Great Pretender, všemi vydanými singly, několika demo nahrávkami a raritami
  • Freddie Mercury Solo (2000) 3 CD obsahující alba Mr.Bad Guy, Barcelona a třetí bonusový disk se singly a remixy
  • The Very Best Of Freddie Mercury Solo (2006) výběr největších hitů, obsahující na druhém disku nové remixy některých skladeb

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Freddie Mercury (7)

5 slavných písní, jejichž příběh by byl skvělým filmem

30.05.2022 - V minulosti jsme vám už představili slavné herce, kteří jsou zároveň i úspěšnými muzikanty.

TOP 5 nejlepších filmů roku 2018 podle českých diváků

09.01.2019 - Přestože je první týden nového roku už za námi, my máme s rokem 2018 stále ještě několik nevyřízených účtů.

5 zajímavostí z natáčení Bohemian Rhapsody

12.11.2018 - Poslední měsíc byl hudebními filmy opravdu nabitý.

Zklamání! Sacha Baron Cohen si ve filmu nezahraje Freddieho Mercuryho!

27.07.2013 - Britský komik "kvůli tvůrčím neshodám" odstoupil od plánovaného snímku o slavném zpěvákovi kapely Queen!

Lady Gaga jako nový Freddie Mercury: Bude zpívat s kapelou Queen?

17.10.2011 - Zpěvačka Lady Gaga (25) by se mohla stát náhradou za zesnulého zpěváka kapely Queen!

Asistent Freddie Mercuryho se setkal s kapelou Quennie!

05.05.2011 - Osobní asistent Freddie Mercuryho Peter Freestone se setkal s pražskou skupinou Queenie!

Všechny články o Freddie Mercury (7) »
TOPlist