David Bowie

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvák, Režisér, producent, skladatel

Věk: 76 let

Datum narození: 8.01. 1947

Výška: 178 cm

Člen skupiny: Tin Machine

Žánry: alternativní , rock , klasický rock , 80-tá léta , glam rock

Hodnocení David Bowie

Přitažlivost
87% (14 hlasů) 6919.místo
Talent
92% (17 hlasů) 6384.místo
Inteligence
90% (15 hlasů) 6036.místo
Vtipnost
87% (14 hlasů) 7856.místo

Fotky David Bowie (1069)

Videoklipy David Bowie (397)

Písně David Bowie (449)

Všechny písně David Bowie (449) »

Diskografie David Bowie (113)

Životopis David Bowie Upravit životopis

David Bowie (* 8. ledna 1947 v Brixtonu v Londýně jako David Robert Hayward-Jones) je jeden z britských autorů alternativní rockové scény (působí od konce 60. let až do současnosti). Je považován za průkopníka nových hudebních trendů. Od roku 1992 je jeho manželkou modelka Iman.

Hudební dráha

Svoji hudební dráhu začal jako saxofonista ve školní kapele. Jedna školní rvačka pro něj skončila operací oka, od té doby má poškozenou zornici. Po odchodu ze střední školy pracoval jako výtvarník, hrál a nahrával s několika skupinami, ale bez úspěchu. Protože se jeho jméno pletlo s Davy Jonesem ze skupiny Monkees, změnil si ho na David Bowie.

Jako sólový zpěvák nahrál sérii milostných písniček, která vyšla pod názvem The Word of David Bowie. Pak na krátko nechal hudby a věnoval se buddhismu. Tou dobou účinkoval v pantomimě, což ovlivnilo jeho pozdější zájem o divadlo. V roce 1969 založil v Beckhamu umělecký workshop. V témže roce nahrál písničku Space Oddity, která měla překvapivě úspěch. Následovalo stejnojmenné album.

V roce 1970 vznikla tematická deska The Man Who Sold The World, která byla úplně jiná než předchozí. Akustickou kytaru tu nahradila tvrdá kytara Micka Ronsona. Tematicky je zde vykreslena temná orwellovská vize budoucnosti. K řadě dílčích témat se Bowie vrátil na následujících albech. Album sice nešlo na dračku, ale pro část publika se stalo kultovním. Následovalo turné po Spojených státech, na němž se oblékal do vlajících šatů a stylizoval se do role populární herečky Grety Garbo. Přitáhl tak k sobě zájem médií, přešel k labelu RCA, u kterého vydal další, tentokrát poněkud měkčí, desku Hunky Dory.

V roce 1972 se po vydání alba The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars konečně stal komerčně úspěšným. Zatímco dříve nabízel celou paletu témat, přišel nyní s jedinou postavou – rockovou superhvězdou Ziggym, kterého nakonec zničil fanatismus, který sám pomáhal vytvořit.

Po singlu Starman se představil v dalších rolích. Tentokráte jako producent zachránil upadající kariéru Lou Reeda (LP Transformer). Další Bowieho alba se jmenovala Aladdin Sane a Pin Ups. V této době také pro televizní síť NBC vytvořil pořad The 1980 Floor Show, který ho inspiroval k následujícímu albu Diamond Dogs, které se opět vracelo k neradostným orwellovským vizím. Bowie pak s touto show odjel na americké turné, z něhož vyšla i deska David Live. Během tohoto turné vstřebával nové hudební vlivy – nechával se ovlivnit soulem a R&B. Je to slyšet z alba Young Americans, ze kterého pronikly do hitparád dva singly: titulní stejnojmenná nahrávka a Fame, jejíž spoluautorem je John Lennon a která se dostala až na vrchol americké hitparády. Shodou okolností v téže době bodovala i reedice hitu Space Oddity, která se tak stala nejvíce zpožděnou hitparádovou jedničkou (6 let a 63 dní).

V následujícím období se pustil do větších experimentů. Album Station to Station je tvořeno šesti delšími pasážemi a představovalo přípravu pro sérii dalších tří alb, na kterých s ním spolupracoval Brian Eno. První z nich, album Low, bylo ambientní. Experiment pak pokračoval na desce Heroes, která už byla výrazně rockovější a také ji přijalo i širší publikum. Třetím článkem je album Lodger, které je celé rockové a je nejpřístupnějším albem z této série. Někdy bývají tato tři alba nazývána jako Berlínská trilogie. V roce 1976 si Bowie zahrál hlavní roli ve filmu The Man Who Fell To Earth a fotky z něj se objevily na přebalech alb Station to Station a Low. V 70. letech spolupracoval se zpěvákem Iggy Popem, vzniká např. album Lust For Life. Některé společné písně, nazpíváné do té doby výhradně Popem, Bowie nahrával na své desky v 80. letech sám, např. China Girl nebo Tonight ( jako duet s Tinou Turner), jiné hraje živě pouze na svých koncertech, např. I Wanna Be Your Dog. Napsal také pro skupinu Moot the Hoople hit All The Young Dudes, který má i on sám dodnes ve svém repertoáru.

80. léta přinesla několik dalších plodných spoluprací, např. se skupinou Queen píseň Under Pressure, se skupinou Pat Metheny vzniká song This Is Not America či remake skladby z 60. let Dancing In The Streets s Mickem Jaggerem. Z roku 1980 pochází album Scary Monsters s punk - rockovými hity Ashes To Ashes a Fashion a po něm přichází taneční album Let´s Dance. V roce 1984 vyšla deska Tonight, na níž čerpá převážně ze své spolupráce s Iggy Popem ze 70. let a některé písně se nesou i v rytmu reggae. Čtenáři hudebního časopisu Rolling Stones tuto desku zvolili jako 3. nejhorší album celé hudební historie. V 80. letech napsal písničky ke 4 filmům - Cat People, When The Wind Blows, Absolute Beginners a Labyrinth. V posledních dvou jmenovaných si také sám zahrál. Poslední album, které Bowiemu coby sólistovi v 80. letech vyšlo, je popové Never Let Me Down. K němu bylo uspořádáno i velkolepé koncertní šou plné tanečníků, v němž se za pódiem nacházela obrovská podobizna pavouka (proto Glass Spider Tour) a při první písničce se on sám spouštěl z výšky na pódium. Další dvě alba Bowie vydal už jako člen rockové skupiny Tin Machine, je ale téměř jejím výhradním zpěvákem a autorem většiny skladeb. Na koncertech s touto kapelou se nevyužíval téměř nic ze svého předchozího a obsáhlého repertoáru.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o David Bowie (8)

5 slavných herců, kteří se málem stali záporáky v bondovkách

29.10.2021 - Po vydání prozatím poslední bondovky s názvem Není čas zemřít stojí před filmaři velmi složitý úkol.

7 slavných muzikantů, kteří si vyzkoušeli herecké řemeslo

03.09.2018 - Každý se má držet toho, co mu jde nejlépe. To je známá věc. Občas ale není na škodu, zkusit zabrousit do jiného odvětví.

David Bowie by pohřben bez obřadu

14.01.2016 - V pondělí zemřel David Bowie, významná postava světové hudby. Po pár dnech byl zpopelněn, a to bez jakéhokoliv obřadu. Zemřel po osmnáctiměsíční bitvě s rakovinou jater.

David Bowie zemřel, rakovina ho skolila v šedesáti devíti letech

11.01.2016 - Smutná zpráva se roznesla v pondělí světem. Zemřel jeden z nejvýznamnějších a nejcharismatičtějších muzikantů této doby, David Bowie, alias Ziggy Stardust.

David Bowie byl zvolen "nejlépe oblékaným Britem všech dob"!

17.10.2013 - Proslulý zpěvák, skladatel a herec se na stará kolena dočkal uznání od čtenářů časopisu History Magazine!

David Bowie stále šokuje: Jeho erotický klip plný krve a násilí byl zakázán!

10.05.2013 - Britský zpěvák a hudební skladatel ukázal, že na to, abyste pobouřil veřejnost, vám nemusí být dvacet!

Všechny články o David Bowie (8) »
TOPlist