7 vítězů Zlatých Glóbů 2019

08.01.2019

Nový rok sotva začal a už tu máme první udílení prestižních filmových cen. V noci na pondělí 7. ledna proběhl galavečer Zlatých glóbů, kterými se každoročně oceňují ty nejlepší filmové projekty uplynulého roku. Ani letošní leden nebyl výjimkou a vzhledem k tomu, že jsme se v roce 2018 dočkali mnoha skvělých snímků, byl i tento večer plný opravdu zasloužených ocenění.

Zlaté Glóby jsou na rozdíl od udílení například Oscarů specifické tím, že pro nejlepší film nemají jen jednu kategorii. Tato ocenění jsou totiž udělována jak za nejlepší drama, tak za nejlepší muzikál či komedii. Zajímá vás, kdo v jednotlivých kategoriích této prestižní filmové soutěže zvítězil? Pak se s chutí pusťte do dnešního článku.

7. Nejlepší film – Muzikál/Komedie

Nominace: Green Book, Favoritka, Mary Poppins se vrací, Šíleně bohatí Asiati, Vice

Kategorii muzikálových a komediálních snímků ovládl snímek režiséra Petera Farrellyho (62) s názvem Green Book. Viggo Mortensen (60) v něm hraje hlavní roli bývalého vyhazovače z italsko-americké čtvrti v Bronxu, který se stane osobním šoférem černošského klavírního virtuosa Dr. Dona Shirleye. Ten se rozhodne jet na turné po jižanských státech, což je vzhledem k době, ve které se příběh filmu odehrává, a jeho barvě pleti opravdu riskantním rozhodnutím.

Oba dva se tak často dostávají do sporu s rasistickými předsudky i se zpátečnickými zákony, které na jihu Spojených států panují. Jen díky lidské solidaritě, otevírání svých obzorů a velké dávce milého humoru se jim daří překonávat všechny strasti, které je na této nebezpečné cestě čekají.

6. Nejlepší herečka – Muzikál/Komedie

Nominace: Constance Wu (Šíleně bohatí Asiaté), Elsie Fischer (Eighth Grade), Emily Blunt (Mary Poppins se vrací), Charlize Theron (Tully), Olivia Colman (Favoritka)

Cenu za nejlepší herečku z filmů spadajících do kategorie muzikálů a komedií si odnesla Olivia Colman (44), která si v komediálním životopisném dramatu Favoritka zahrála královnu Annu, poslední z rodu Stuartovců. Ta se do historie zapsala jako bázlivá a opomíjená žena s nevalným vzděláním, která se často stávala obětí různých manipulací.

Jednou z těchto manipulátorek je i Sarah, která se skrze vztah s královnou dostává do vyšších vrstev britské aristokracie a prakticky celému Spojenému království vládne. To se však změní ve chvíli, kdy je na královský dvůr přijata její sestřenice Abigail, která se královně postupně začne vkrádat do přízně a oslabovat tak její vztah se Sarah. Příběh o tom, kdo se nakonec stane královninou favoritkou je proto plný zrady, odplaty a velmi humorných situací, v jejichž středu často bývá i sama královna.

5. Nejlepší herec – Muzikál/Komedie

Nominace: Christian Bale (Vice), John C. Reilly (Stan & Ollie), Lin-Manuel Miranda (Mary Poppins se vrací), Robert Redford (The Old Man & The Gun), Viggo Mortensen (Green Book)

Přestože se cenu za nejlepší komedii podařilo vyhrát snímku Green Book, cenu pro nejlepšího herce v komediích a muzikálech si žádný z herců tohoto filmu neodnesl. Vyhrál ji totiž Christian Bale (44), který v životopisném dramatu/komedii ztvárnil viceprezidenta Spojených států Dicka Cheneyho.

Příběh, který na stříbrná plátna přináší režisér Adam McKay (50) popisuje to, jak se z nepřijemného byrokratického tajemníka ve Washingtonu stal za podpory jeho manželky a George Bushe mladšího ten nejmocnější muž jeho doby a jak se společně s americkými politiky podílel na tvorbě světa, jak ho známe dnes.

4. Nejlepší film – Drama

Nominace: BlacKkKlansman, Black Panther, Bohemian Rhapsody, If Beale Street Could Talk, Zrodila se hvězda

Kategorie nejlepšího dramatu bývá často tou nejsledovanější a nejváženější kategorií ze všech a i letos byla plná skutečně vydařených snímků. Letos zde proti sobě navíc stály dva filmy s hudební tématikou, které v kinech trhaly rekordy, a jeden z nich pak skutečně zvítězil. Vítězem kategorie nejlepšího filmového dramatu roku 2018 se stalo Bohemian Rhapsody.

Bohemian Rhapsody vypráví příběh rockové legendy zvané Queen a jejich zpěváka Freddieho Mercuryho. Film začíná momentem, kdy se Mercury poprvé přidá k ostatním hudebníkům a jeho zlatým hřebem je vystoupení kapely na dobročinném koncertu Live Aid v roce 1985. Na tvorbě snímku se podíleli i kytarista a bubeník Queenů, aby Bohemian Rhapsody dodali skutečnou autentičnost. Přesto si však filmaři trochu popustili uzdu své fantazie. Pokud vás zajímá, které informace se úplně nezakládaly na pravdě, můžeme vám doporučit náš článek o zajímavostech z natáčení tohoto snímku.

3. Nejlepší herečka – Drama

Nominace: Glenn Close (Žena), Lady Gaga (Zrodila se hvězda), Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?), Nicole Kidman (Destroyer), Rosamund Pike (A Private War)

Hodně lidí předpokládalo, že si Zlatý Globus za nejlepší herečku v dramatu odnese zpěvačka Lady Gaga (32), která zářila ve filmu Zrodila se hvězda. Ta sice toto ocenění neobdržela, ale alespoň si domů odnesla cenu za nejlepší filmovou píseň roku, a to díky Shallow, titulní písni filmu o raketovém vzletu kariéry neznámé barové zpěvačky. Cenu za nejlepší herečku proto vyhrála Glenn Close (71) za film Žena.

Příběh filmu se točí okolo spisovatele, který společně se svou ženou přijíždí do Stockholmu na slavnostní předávání Nobelových cen. Díky své nové knize se totiž stal laureátem Nobelovy ceny za literaturu, což jej společně s jeho rodinou postavilo do středu zájmu mediální pozornosti. To však začne jeho plaché manželce postupně víc a víc vadit, a tak je napětí mezi nimi takřka hmatatelné. Zanedlouho proto na povrch začínají vyplouvat věci, které v sobě oba dlouho dusili.

2. Nejlepší herec – Drama

Nominace: Bradley Cooper (Zrodila se hvězda), John David Washington (BlacKkKlansman), Lucas Hedges (Boy Erased), Rami Malek (Bohemian Rhapsody), Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)

Spolu s cenou za nejlepší film obdrželo Bohemian Rhapsody ještě jednu velmi hodnotnou cenu. Za svůj nezapomenutelný výkon v roli legendárního zpěváka si Zlatý globus za nejlepšího herce v dramatu odnesl Rami Malek (37).

Ten Freddieho ztvárnil naprosto dokonale a občas byly ve filmu i momenty, kdy jsme si nebyli jistí, jestli je na plátně herec, nebo skutečný zpěvák. Dokonalost jeho vystoupení byla dosažena i jeho skvělým pěveckým rozsahem. Jeho hlas byl pro jednotlivé písně filmu smíchán s hlasem skutečného Freddieho a s hlasem jednoho z jeho nejlepších imitátorů, a v tomto ohledu už opravdu nejde rozeznat, kdo vlastně zpívá kterou část.

1. Nejlepší animovaný film

Nominace: Mirai no mirai, Psí ostrov, Raubíř Ralf a internet, Spider-Man: Paralelní světy, Úžasňákovi

Poslední kategorií, jejíž výsledky jsme vám chtěli představit, je kategorie animovaných filmů, jelikož ta letos obsahovala opravdu silné kousky. Ze dvou největších soupeřů – Úžasňákových a Spider-Mana: Paralelní světy – nakonec vyšel jako vítěz pavoučí hrdina. Tedy, pavoučí hrdinové, abychom byli úplně přesní.

Nový animovaný Spider-Man totiž přináší příběhy hned několika statečných, kteří na svá bedra vzali titul pavoučího superhrdiny. Kromě nejznámějšího Petera Parkera se proto ve filmu potkáte i s černošským Milesem Moralesem, Gwen Stacy nebo dokonce i čuníkem ve Spider-Manově kostýmu zvaným Spider-Ham.

(tod)

Fandím
26 fanoušků
Nesnáším
11 antifanoušků
Celebrity:
Christian Bale, Rami Malek, Viggo Mortensen, Lady GaGa, Peter Farrelly, Glenn Close, Olivia Colman

Filmy:
Green Book, Bohemian Rapsody

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
muzikály, zlaté glóby, Zlaté glóby nominace, Christian Bale filmy, Christian Bale role, úspěšné filmy, rami malek herec, žebříčky, filmové žebříčky, Emily Blunt filmy, Zlaté Glóby 2019, Zlaté Glóby nominace 2019, Zlaté Glóby herci, Zlaté Glóby herečky, Lady Gaga herečka, Lady Gaga filmy, Glenn Close filmy, Rami Malek filmy, Rami Malek Bohemian Rapsody, Rami Malek role, Christian Bale ceny
TOPlist