5 zajímavostí z udílení letošních Oscarů

27.02.2019

Letošní udílení Cen Akademie je už za námi a většina vítězů má své zlaté sošky už dávno vystavené. O tom, jak udílení cen dopadlo, jsme vás nedávno informovali, ale dnes se na tento prestižní večírek podíváme trochu z jiné strany. Tentokrát nás totiž nebudou zajímat pouze letošní vítězové, ale různé zajímavosti, které se 91. ročníku týkaly. Chcete se o tomto svátku filmového světa dozvědět víc? Pak se směle pusťte do dnešního článku.

5. Moderátor? Ne, děkujeme.

Každý, kdo sledoval letošní udílení těchto nejváženějších filmových cen, si musel povšimnout jedné zvláštnosti, která ročník 2019 od těch dřívějších odlišovala. Je totiž tradicí, že tímto galavečerem každoročně provází nějaká známá osobnost, ať už jde o moderátora talkshow nebo slavného herce. Letošní ročník však žádného hlavního moderátora neměl a jednotlivé kategorie tak ohlašovali lidé, kteří přišli vítězům předat cenu.

Původně to tak však být nemělo. Na začátku prosince 2018 Akademie oznámila, že se moderátorem ročníku 2019 stane komediální herec Kevin Hart (39). Pouhé dva dny po tomto oznámení však začaly vyplouvat na povrch hercovy staré Tweety, ve kterých se negativně vyjadřoval o gayích. Přestože původně prohlašoval, že se za tato deset let stará prohlášení nebude omlouvat, jelikož se k nim vyjadřoval už několikrát, nakonec se za ně přeci jen znovu omluvil.

Přesto však sám od moderování Oscarů odstoupil a jeho pozice tak byla „rozmělněna“ mezi mnoho talentovaných umělců od Daniela Craiga (50) po Pharrella Williamse (45). K tomuto způsobu moderování bez moderátora došlo poprvé po třiceti letech. Naposledy udělování Oscarů bez moderátora proběhlo.

4. Smutná rekordmanka

Asi byste si řekli, že získat nominaci za nejlepší herečku je skutečný úspěch, ze kterého můžete mít jen a jen radost. Existuje však jedna herečka, která by s vámi však nejspíš nesouhlasila. Touto herečkou je Glenn Close (71), která zářila v dramatu s názvem Žena.

I letos si vysloužila nominaci za svůj herecký výkon, ale jak je v jejím případě tradicí, zlatou sošku se jí domů odnést nepodařilo. Close je totiž držitelkou jednoho nezáviděníhodného rekordu. Se svými nominacemi z filmů jako Osudová přitažlivost, Svět podle Garpa nebo Albert Nobbs se díky letošní Ženě stala herečkou, která získala nejvíce oscarových nominací, ale ani jedinou výhru.

Větší množství nominací bez výher měl už jen Peter O’Toole, představitel Lawrence z Arábie a protagonista filmu Sbohem, pane profesore, který měl dokonce osm nominací na Oscara.

3. Historická nominace

Oscarové večírky vždy ovládala velká filmová studia, která se mohou pyšnit mnohaletou tradicí, která často sahá až k samotnému počátku hollywoodské éry ve dvacátých letech minulého století. Doba se však mění a diváci se postupně přesouvají od filmů k seriálové tvorbě, což musí reflektovat i Hollywood. Proto se mezi kandidáty na nejlepší film roku zařadila i Roma, která se od svých konkurentů v lecčems odlišuje.

Kromě toho, že nejde o klasický hollywoodský trhák, ale o jakousi osobní zpověď režiséra Alfonsa Cuaróna (57) a toho, že jde spíše o uměleckou vzpomínku na režisérovo dětství, se Roma od svých filmových soků liší ještě v jednom ohledu. Jeho financování totiž proběhlo skrze internetovou streamovací platformu Netflix, která se specializuje právě na tvorbu a distribuci seriálů.

Roma je prvním filmem, kterým se Netflix zapojil do bojů o Oscary, a přestože jej v boji o nejlepší snímek roku porazila Zelená kniha, může se Cuarónův film pyšnit třemi jinými oceněními. Co to znamená pro příští ročníky udílení Cen Akademie, můžeme jen spekulovat. Je možné, že se schyluje k filmové revoluci?

2. Oscarový pár?

Obdobně nešťastný jako Glenn Close je i jeden pár, který se spolu objevil už ve třech slavných filmech. Šlo o snímky Fighter, Špinavý trik a letošní Vice. Christian Bale (45) a Amy Adams (44) se spolu objevili už ve třech filmech, za které byli oba nominováni na Oscara za nejlepší výkon v hlavní nebo vedlejší roli.

Z těchto šesti nominací se však hereckému páru podařilo proměnit pouze jedinou. Tou bylo ocenění za nejlepšího herce ve vedlejší roli pro Balea ze sportovního životopisného snímku Fighter z roku 2010. Je proto otázkou, zda je jejich vzájemná spolupráce spíše nominačním požehnáním či výherním prokletím. S jistotou můžeme tvrdit jen to, že jsou oba fantastickými herci.

1. Několik zajímavých čísel

Jak lépe a názorněji můžeme představit nějakou událost, než skrze čísla, která se k ní vážou. Samotná akce předávání Oscarů stála přibližně 44 milionů dolarů. Do této částky se však nezapočítává například cena červeného koberce, po kterém herci do Dolby Theatre přicházejí. Cena letošního koberce se vyšplhala na téměř 25 tisíc dolarů a jeho instalace trvala osmnáctičlennému týmu dohromady téměř 900 hodin práce.

Samotný slavností večer vysílalo na 225 zemí po celém světě a třicetivteřinová reklama během této události stála průměrně 2,6 milionů dolarů (což je stále polovina toho, kolik stojí reklamy během Super Bowlu). Black Panther byl prvním komiksovým filmem nominovaným na nejlepší film roku a Lady Gaga (32) byla teprve druhou herečkou, která získala nominaci za nejlepší filmovou píseň a nejlepší herečku v tom samém snímku.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christian Bale, Alfonso Cuarón, Kevin Hart, Glenn Close

Filmy:
Osudová přitažlivost, Svět podle Garpa, Albert Nobbs

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Christian Bale filmy, ceny Akademie, nejlepší filmy, filmy 2018, nejlepší filmy 2018, Oscary 2019, oscarový večer, Oscar 2019, Oscar 2019 zajímavosti, Ceny Akademie 2019, Glenn Close zajímavosti, Lady Gaga Oscar, Oscar 2019 videa, Oscar 2019 ukázky, nejlepší filmové písně, Oscar 2019 nominace, Oscar 2019 vítězové, Christian Bale zajímavosti
TOPlist