7 hororových Easter eggů, které vám mohly uniknout

06.10.2018

Easter egg v doslovném překladu sice znamená velikonoční vajíčko, ve filmové terminologii však značí něco úplně jiného. Easter egg ve filmech je totiž nějaká skrytá informace, záběr, či postava, jejichž význam může odhalit jen pozorný divák, který má ve světě filmů alespoň obstojný rozhled.

Je to zkrátka takový skrytý bonus, kterým filmaři (ale i například spisovatelé či herní vývojáři) odměňují věrné fanoušky. Již v minulosti jsme vám přinesli články o těchto skrytých zprávách ve filmech od DC, v posledních Star Wars či Easter eggy přeplněným Ready Player One. Dnes jsme se však rozhodli, že si posvítíme na trochu jiný žánr.

V dnešním článku vám totiž přinášíme 7 nejzajímavějších Easter eggů z hororů. Obrňte si proto nervy a připravte se na pořádnou strašidelnou jízdu!

7. Původní Pennywise

Loňský remake legendárního hororu Stephena Kinga (71) s jednoduchým názvem To se díky skvěle vytvořenému napětí a neskutečně povedeným efektům stal okamžitým trhákem. Byla by však chyba zapomínat na původní televizní verzi tohoto filmu, kde si roli démonického klauna vyzkoušel Tim Curry (72).

O důležitosti tohoto snímku moc dobře vědí i autoři loňské verze filmu, kteří skrze jeden dobře schovaný Easter Egg vzdali původnímu To poctu. Když totiž mladý Richie zavítá do místnosti plné umělých klaunů, můžete si povšimnout, že jedna z loutek vypadá přesně jako ten z Curryho televizního filmu z roku 1990.

6. Rocky Horror Vajíčka Show

I další z filmů na dnešním seznamu obsadil do své hlavní role Tima Curryho. Tentokrát však máme na mysli nezapomenutelný hororový muzikál z roku 1975. Rocky Horror Picture Show je totiž velmi netradiční parodie na béčkové horory, plná skvělé hudby, kterou si budete pobrukovat ještě dlouho po tom, co doběhnou závěrečné titulky.

Snímek režiséra Jima Sharmana (73) však Easter eggy vzal za trochu jiný konec. Při samotném natáčení totiž celý štáb pořádal tradiční anglosaský hon na vajíčka. Hon na vajíčka je velikonoční tradicí, při které se poschovávají vařená či čokoládová vejce a hráči jich musí najít co nejvíce.

Zdá se však, že v případě filmového štábu kultovního muzikálu nebyl hon úplně úspěšný, jelikož můžete ve filmu spatřit několik vajíček, která se hledačům pravděpodobně nepodařilo objevit. V Rocky Horror Picture Show jsou proto doslovné Easter eggy.

5. Píseň naftového oceánu

Jen s velkými obtížemi byste hledali zásadnější hororový snímek, než jsou Čelisti Stevena Spielberga (71). Jeho legendární snímek z roku 1975 nejen ukázal, jak správně budovat napětí v moderních filmech, ale prakticky definoval slovo blockbuster.

Easter egg z Čelistí však můžete objevit jen v případě, že velmi dobře znáte Spielbergovu předešlou tvorbu. Nejen to. Ještě musíte mít pořádně vycvičené uši. Ve chvíli, kdy je totiž žralok konečně poražen, je jeho klesání k mořskému dnu opatřeno zvukem, který Spielberg využil ve svém dřívějším filmu s názvem Duel. Tam se stejný zvukový efekt objevil v momentě, kdy byl zničen splašený kamion, který hrdinu filmu celou dobu pronásledoval.

4. Predátorova trofej

Původní Predátor z roku 1987 s Arnoldem Schwarzeneggerem (71) v hlavní roli je dnes už stálicí akčních hororů. To samé se však bohužel nedá říct o všech jeho pokračováních. Hned druhý film série se tomu původnímu nemůže ani zdaleka rovnat. Přesto má jednu kvalitu, která se mu nedá upřít. Predátor II totiž obsahuje jeden Easter egg, který později nabyl ještě mnohem větší důležitosti.

Při jedné ze scén, kdy se Danny Glover (72) ocitne v predátorově skrýši, objeví jeho místnost plnou trofejí. Mezi mnoha lebečními ostatky se objeví i jeden velmi povědomý. Jde samozřejmě o lebku Vetřelce ze stejnojmenné série, se kterou se ta predátoří série v pozdějších letech spojila.

3. Loutky, kam se podíváš

James Wan (41) stojí za mnoha veleúspěšnými horory současnosti. Jeho série Insidious nebo V zajetí démonů si dokázaly získat srdce mnoha fanoušků všeho děsivého. Je však potřeba mít na paměti, kde tento původem malajský režisér začínal. Jeho teprve druhým filmem bylo totiž neotřelé Saw, které se v současnosti může těšit ze sedmi dalších pokračování.

Zdá se však, že ani Wan na své začátky nezapomněl. Když si totiž pustíte výše zmíněný Insidious nebo třeba Zlověstné ticho, můžete v těchto filmech nalézt velmi povědomou loutku. Onou loutkou není nic jiného než děsivý Billy, kterého brutální vrah v Saw využívá k videokomunikaci se svými obětmi. V Insidious Billyho můžete vidět načrtnutého na školní tabuli a ve Zlověstném tichu se jeho obličej objeví téměř na samém konci snímku v místnosti plné rozličných loutek.

2. Vřeštící Freddy

Wes Craven byl do svých sedmašedesáti let opravdovým průkopníkem hororového žánru. Právě on stál za legendárními snímky jako Hory mají oči, Vřískot nebo Noční můra v Elm Street. Právě poslední dva zmíněné filmy toho mají společného mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát.

Možná to nevíte, ale Craven sám si zahrál ve Vřískotu. Tento film je jistou parodií na žánr hororu, a stejně tak funguje i režisérova role. On se totiž ve Vřískotu objeví jako podivný školník. Už jsme vám ale prozradili, že má jeho cameo v tomto filmu co dočinění i s Noční můrou v Elm Street, tak v čem to vězí?

Když se totiž podíváte na to, co má Craven ve scéně na sobě, musí vám dojít, v čím šatníku se inspiroval. Středoškolský školník má na sobě červenozelený pruhovaný svetr, který nosíval i Freddy Krueger, hlavní monstrum ze série Nočních můr v Elm Street.

1. Ach ta norština

Ti, kdo se v roce 1982 šli podívat na nezapomenutelný horor Johna Carpentera (70) s názvem Věc a Kurtem Russellem (67) v hlavní roli, odcházeli z kin naprosto šokovaní. Moment, kdy totiž divák Věci zjistí, že mají co dočinění s mimozemským vetřelcem, který na sebe dokáže vzít podobu naprosto čehokoliv, je totiž opravdu neočekávaný. Tedy pokud nemluvíte norsky.

Film totiž začíná pokusem norského antarktického týmu o lov prchajícího psa. Jejich neúspěšný lov vyvrcholí konfrontací s americkým týmem, přičemž při pokusu o zastřelení psa jeden z Norů postřelí člena amerického výzkumného týmu. Přestože se jim snaží vysvětlit, o co jde, nikdo z Američanů norsky neumí a po nešťastné nehodě Nora v sebeobraně zastřelí.

Kdyby však alespoň jeden z nich norštinu ovládal, dozvěděl by se přibližně toto: „Běžte od toho dál! To není pes, je to nějaká věc! Jen to předstírá, že je to pes. Není to skutečné! Vypadněte od toho vy idioti!“ Možná by se proto vyplatilo přesunout část rozpočtu z vlasové kosmetiky pro Rusellovu kštici na lekce norštiny, aby se předešlo dalším masakrům.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Tim Curry, Kurt Russell, Danny Glover, John Carpenter, Wes Craven, Steven Spielberg, Stephen King, Jim Sharman

Filmy:
Vřískot, Čelisti, Predátor II, It, The Rocky Horror Picture Show, Věc

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, americké horory, easter eggy, slavné horory, kultovní horory, easter eggy horory, hororové easter eggy, zajímavosti o hororech, Steven Spielberg horory, Čelistě zajímavosti, Čelistě ukázky, hororové scény
TOPlist