10 eastereggů v Ready Player One: Hra začíná

20.04.2018

V kinech právě běží nový film legendárního režiséra Stevena Spielberga (71), který je adaptací úspěšné knihy Ernesta Clinea (46) s názvem Ready Player One. Cline je velkým milovníkem populární kultury a na jeho dílech je to vidět.

I samotný příběh je založen na hledání eastereggů (skryté „odměny“, které vývojáři her či filmaři do svých děl umisťují,) ve fiktivním světě virtuální hry jménem OASIS. Tu v roce 2040 hraje většina obyvatel Země. Ten kdo všechna „vajíčka“ objeví, získá obrovský balík peněz a možnost nakládat se hrou jak se mu zlíbí.

Film kromě těchto klíčových eastereggů, které skrývají klíče k cílovým dveřím, nabízí i spoustu takových, které odměňují pouze diváka, který se v popkultuře orientuje. V Ready Player One: Hra začíná existuje spousta odkazů na kultovní filmy, hudební kapely či oblíbené videohry.

My vám teď přinášíme seznam několika z těch, kterých jsme si při prvním zhlédnutí filmu všimli my. Rozhodně to ale nebudou všechny, jelikož snímek těmito odkazy přímo přetéká. Nestyďte se nám proto napsat do komentářů, jakých eastereggů jste si všimli vy! Pokud jste film prozatím neviděli, dejte pozor na menší spoilery v dnešním článku.

10. Osmdesátkový hardrock

A začneme na stejném místě jako samotný film. Ten totiž začíná černou obrazovkou a ohlušujícím soundtrackem americké glamrockové kapely Van Halen. Intro a komentář hlavního hrdiny několik prvních momentů běží v rytmu jednoho z jejich největších hitů – energické pecky Jump. Tuhle píseň využili filmaři i v několika trailerech, takže její začlenění nebylo žádným velkým překvapením.

Co jsme ale nepředpokládali, byly další hvězdy „osmdesátkového“ hudby v podobě Bee Gees nebo finálového souboje na pozadí písně We’re Not Gonna Take It kapely Twisted Sister. Tyhle hity z osmdesátých let minulého století skvěle zapadají mezi ostatní odkazy na díla, která vznikla převážně právě v tomto „vlasatém“ období.

9. Monty Python a svatý ruční granát

Ještě o pět let starší je odkaz na další položku na našem seznamu, kterou je svatý ruční granát. „Holy hand grenade“ totiž používají Artušovi rytíři ve filmu Monty Python a Svatý Grál z roku 1975. Tímto nástrojem zkázy se totiž vypořádávají s krvelačným nezničitelným králíčkem, který připraví o život několik z rytířů kulatého stolu.

Jediný způsob jak se králíčka zbavit je právě za pomoci svatého ručního granátu. Tento artefakt je jednou z prvních věcí, které si Wade Watts (hlavní hrdina filmu)zakoupí po výhře prvního klíče vedoucího k celkovému vítězství hry.

8. Batman a jeho padouši

Tohoto legendárního komiksového hrdinu máme možnost vidět už na samém začátku filmu, když Wade popisuje OASIS, a co všechno je možné ve světě této virtuální hry dělat. OASIS totiž údajně nabízí nepřeberné možnosti včetně „šplhání na Everest v doprovodu Batmana“.

Batman však není jediná postava ze světa komiksového studia DC, která se v Ready Player One. Ve filmu se totiž objeví i někteří z jeho nepřátel včetně Jokera a Harley Quinn. Ve světě OASIS mají totiž všichni její hráči nějaké avatary, kteří naprosto přesně kopírují pohyby hráčů ve skutečném světě. Někteří hráči si vytváří vlastní avatary, ale někteří se spokojí s využíváním slavných postav a hrdinů z filmů, her a či literatury.

7. Halo, Streetfighter a další videohry

S tím se pojí další bod našeho seznamu. Tím jsou odkazy na různé videohry, kterých je v Ready Player One nespočet. Kromě těch zřejmých jako Minecraft World nebo arkádová hra Adventure, se kterou musejí hráči zápolit v posledním úkolu, jsou zde i skrytější odkazy na videoherní tituly.

Opět je to ve formě avatarů jednotlivých hráčů. Během velkolepé bitvy před posledním úkolem si můžete povšimnout elitní jednotky ozbrojenců s krycím názvem Spartans ze série Halo, postavy britské bojovnice Tracer z multiplayerového Overwatch a sám Wade při virtuálním souboji s hlavním padouchem použije energetický výboj, který uvede slovem Haduken. Tento útok je jedna z nejslavnějších bojových technik Rya z akční mlátičky Streetfighter. Je už jen takovým bonbónkem, že se Wadeova přítelkyně Art3mis skrývá v převleku Gora ze série Mortal Kombat.

6. Návrat do budoucnosti a Hvězdné války

Odkazu se v novém Spielbergově filmu dočkaly i proslulé sci-fi filmy z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Dnes už kultovní tituly tvůrcům knižní předlohy i jejího filmového zpracování zkrátka očividně přirostly k srdci. Těmito filmy jsou samozřejmě o Návrat do budoucnosti a Hvězdné války. Ten první film má v Ready Player One prominentnější místo, ale abyste postřehli odkaz na Hvězdné války, musíte dávat skutečně dobrý pozor.

Eastereggem z Návratu do budoucnosti je auto, kterým Wade jezdí během závodů, kterých se účastní. Je jím totiž pověstný DeLorean, ze kterého doktor Brown ve filmu z roku 1985 vytvořil pojízdný stroj času. Odkaz na Hvězdné války je mnohem nenápadnější a nastane, když se hlavní padouch snaží Wadea zviklat nabídkou dalšího legendárního vozidla, kterým není nic jiného než Millenium Falcon, kterým létal Han Solo.

5. Jurský park a další Spielbergovy filmy

Hana Sola hraje ve filmech ze série Star Wars Harrison Ford (75). Toho však proslavila ještě jedna role. Role neohroženého archeologa, vyzbrojeného bičem a ikonickým kloboukem. O Indiana Jonesovi mluvíme z toho důvodu, že plakát na Dobyvatele ztracené archy totiž visí v pokoji Jamese Hallidaye, tvůrce virtuální OASIS.

Spielberg však v Ready Player One kromě Indiana Jonese zdárně odkazuje na další ze svých úspěšných filmových sérií. Honička s Tyranosaurem během automobilového závodu totiž poměrně přesně připomíná scénu z Jurského Parku, kdy se nebezpeční dinosauři poprvé dostanou na svobodu.

4. Nejslavnější gorila

Stejná scéna nabízí ještě jeden „monstrózní“ easteregg, který na řidiče čeká na samém konci závodu. Jde o King Konga, který zničí cokoliv, co jí přijde do cesty. Pokud chcete namítnout, že by mohlo jít o jakoukoliv přerostlou gorilu, musíme s vámi nesouhlasit. Pokud se zaměříte na to, jak se tato nebezpečná opice poprvé dostane na scénu, můžete si všimnout, že seskočí z Empire State Building.

Stejnou budovu hned v několika filmových zpracováních příběhu o králi opic terorizoval i King Kong. Právě tam několikrát zatáhl svou krásnou oběť a ze stejného místa se ho pokoušela americká armáda sestřelit svými bojovými letadly.

3. Star Trekový pohřeb

Tvůrce virtuální OASIS James Halliday byl opravdu velkým fanouškem všeho popkulturního a kultovního. A co může být popkulturnější a kultovnější než legendární seriál z šedesátých let jménem Star Trek. Halliday si Star Treku vážil natolik, že bylo v jeho duchu vedeno i poslední rozloučení po smrti tvůrce videohry.

 

Během krátkého pohledu na Hallidayův pohřeb, který se divákovi Ready Player One naskytne, si můžete povšimnout hned dvou věnců s logem vesmírné flotily. Navíc vsadíme boty, že se po své smrti nechal tvůrce OASIS obléknout do uniformy důstojníků lodi Enterprise. Zní to zkrátka jako něco, co by tento výstřední vývojář udělal.

2. Hororové filmy

Ready Player One: Hra začíná se nebojí odkazovat ani na některé hororové snímky. Opět je tu jeden odkaz, který je zřejmý a několik skrytých. Tím zřejmým je samozřejmě druhý úkol, jehož vítěz získá další klíč k odemknutí cílových dveří. Celý druhý úkol se totiž odehrává ve stejném hotelu jako Kubrickova adaptace hororu Stephena Kinga (70) Osvícení.

V novém Spielbergově filmu však můžete pozorným zrakem odhalit eastereggy i k dalším hororovým počinům. My jsme si například všimli vraždící panenky ChuckyDětské hry, kterou hrdinové využijí jako zbraň proti své konkurenci či hráčského avatara v podobě Freddyho KruegeraNoční můry z Elm Street.

1. Terminátor 2 a Železný obr

Poslední easteregg je zároveň naším nejoblíbenějším. Skvěle totiž kombinuje hned dva úspěšné filmy. Jedním z nich je animovaný Železný obr, kterého v originále dabuje Vin Diesel (50) a tím druhým je Terminátor 2: Den zúčtování. Pokud vám nejde do hlavy, jak by se daly tyhle dva diametrálně odlišné filmy propojit, budete pravděpodobně velmi mile překvapeni.

Během oné rozhodující bitvy si jeden z Wadeových přátel zvolí jako avatara právě mechanického Železného obra. Tímhle tahem získají hrdinové převahu, ale obr se tak stane hlavním cílem jejich nepřátel. Nakonec padne do propasti plné rozžhavené lávy a poslední, co Wade a jeho přátelé ze Železného obra vidí, je pomalu mizející zdvižený palec. Stejné gesto použil ve svých posledních chvílích i Schwarzeneggerův (70) Terminátor ve druhém díle s podtitulem Den zúčtování.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Steven Spielberg

Filmy:
Terminátor 2: Den zúčtování, Osvícení, Indiana Jones a Chrám zkázy, Jurský park, King Kong

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké filmy, Filmové novinky, sci-fi, Steven Spielberg filmy, sci-fi filmy, novinky v Kinech, slavní režiséři, aktuálně v kinech, eastereggy, filmy podle knih, Ready Player One, Eastereggy ve filmech, Ready Player One zajímavosti, Ready Player One hodnocení
TOPlist