5 způsobů, jak se filmový Thor liší od své předlohy

12.04.2019

Duben nebude znamenat jen premiéru nové řady Hry o trůny. Slavit totiž budou i fanoušci komiksových filmů od Marvelu. 25. dubna totiž půjde do kin Avengers: Endgame, který bude úzce navazovat na předchozí díl s podtitulem Infinity War. Jelikož jsme vám článek o seriálu HBO již přinesli, dnes vás zákonitě čeká článek, který se úzce váže k jednomu z Avengerů.

Konkrétně máme na mysli boha hromu, kterého ve filmovém zpracování komiksových příběhů hraje Chris Hemsworth (35). Znalci tohoto komiksového hrdiny však vědí, že Thor nepochází jen z komiksových sešitů, ale ve skutečnosti je založen na stejnojmenném bohovi ze severské mytologie, jako ostatně celá jeho domovská planeta Asgard.

Právě od této předlohy se však fešácký Thor v podání Hemswortha v mnoha ohledech dost výrazně liší. Jestli vás zajímá, v čem přesně se Thor od Marvelu odlišuje od prapůvodního Thóra, jste na správné adrese. Dnes vám totiž představíme pětici přesně takových rozdílů.

5. Zrzek každým coulem

 

Přestože má filmový Thor po svém ostříhání v předloňském filmu s názvem Thor: Ragnarok přirozenou barvu vlasů svého herce, původně byl představen jako naprostý blonďák s dlouhými rovnými kadeřemi. Jeho vlasy působily až nepatřičně upraveně, že by „z fleku“ mohl dělat reklamu na nějakou vlasovou kosmetiku.

Kromě blond vlasů měl i blond vousy, které postupem času (a dalších natočených filmů) také začaly tmavnout. Ani jedna z barev, které filmový Thor měl, však neodrážela tu, kterou měla jeho severská předloha. Thor byl v této mytologii totiž proslulýsvými zrzavými kadeřemi a dlouhým zrzavým vousem.

Blonďatá verze Thora však nebyla jen výmyslem filmařů. Blonďatý Thor se totiž objevoval i v původních komiksech. Stan Lee a Jack Kirby, kteří za tímto komiksovým superhrdinou stojí, původně uvažovali nad Thorem – zrzkem, ale nakonec se rozhodli odbarvit mu vlasy na blond.

4. Rodinná pouta

O tom, že Thor nemá zrovna snadné rodinné vztahy, asi nemůže být pochyb. Jeho otec jej za pochybení trestá absurdními způsoby, nikdy neví, kdy může věřit svému bratrovi, a i jeho sestra se jej pokusila zabít. Ani u původní verze není Thorovy rodinná situace o nic snazší. Jen je jeho rodina trochu jiná, než v komiksové a filmové verzi.

Tak například Hela, jeho filmová sestra, není ve skutečnosti jeho sestrou, ale neteří, jelikož je dcerou Lokiho. Abychom však byli úplně přesní, je celá situace ještě o něco zamotanější. Loki totiž není Thorův bratr, ale nevlastní bratr Thorova otce Odina. Loki je proto Thorův nevlastní strýc, což z Hely ve skutečnosti dělá Thorovu nevlastní sestřenici. Možná, že bylo marvelovské zjednodušení severské mytologie přeci jen správným krokem, protože nám už z toho létá hlava kolem.

3. Magické kozy

Když si představíte, jakým způsobem Thor létá, asi se vám vybaví jeho kladivo Mjolnir, které drží natažené před sebou. Filmy i komiksy Thorův vzlet vždy připisovali roztočení jeho kladiva a následnému vzletu. Jeho let byl tak zvláštní kombinací magických schopností a Newtonova zákonu setrvačnosti.

Nebojte, nechceme tvrdit, že mytologický Thor neuměl létat. To ani v nejmenším. Jen k letu využíval jiné prostředky, než jeho komiksový protějšek. Využíval totiž prostředky dopravní. Schopnost létání mu propůjčoval jeho magický kočár, který byl tažený dvěma ještě magičtějšími kozami. I když se může zdát, že je práce pro boha hromu doslova „dream job“, obě Thorovy kozy by se s vámi asi hádaly.

Thor je totiž často na svých cestách porážel a z jejich masa si pak dělal večeři. Každé ráno je pak jednoduše oživil, aby mohl pokračovat v cestě.

2. Ochranné rukavice

Když už jsme zmínili Thorovo slavné kladivo, nesmíme zapomenout na další artefakty, kterými tento severský bůh disponuje. Ve filmech se může chlubit jen Mjolnirem, který v Infinity War nahradila sekera zvaná Stormbreaker. Ve filmu Spider-Man: Homecoming je navíc i zmíněn i jeho magický opasek, ale o jeho rukavicích není ani vidu, ani slechu.

Bez nich však v původních příbězích nemohl ovládat své ikonické kladivo. Zatímco ve filmech a komiksech stačí, aby byl jeho majitel „hoden“, v severské mytologii potřeboval k jeho ovládání i magické rukavice jménem Járngreipr. Ty mu navíc pomáhají i s přivoláváním blesků či tím, aby se mu jeho kladivo vracelo do ruky.

1. Žádná Natalie Portman

Asi vás to překvapí, ale severský Thor se svůj život nerozhodl strávit s americkou astronomkou, která až podezřele připomínala herečku Natalie Portman (37). Přesto se však Thorova žena ve filmech a komiksech studia Marvel skutečně objevila. Thor si totiž ve skutečnosti vzal bohyni úrody, obilí a plodnosti zvanou Sif.

Ta se v komiksech objevuje jako tmavovlasá válečnice, která má o Thorovu přízeň zdánlivě zájem, což však blonďatý krasavec úspěšně ignoruje. Zajímavý je i fakt, že ony blonďaté kadeře, které má ve filmech Thor, původně příslušely právě Sif, která na ně byla náležitě hrdá. Podobně jako Thor ve filmu byla velmi nespokojená, když o ně přišla.

Na rozdíl od něj o ně však Sif nepřišla kvůli souboji v aréně, ale kvůli žárlivosti Lokiho. Ten jí je jednou v noci tajně ustřihl, aby si získal její přízeň. To „překvapivě“ nezafungovalo a navíc jej Thor později donutil, aby jí vytvořil magickou zlatou paruku, která dokonce i sama dorůstala.

(tod)

Fandím
16 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Natalie Portman, Chris Hemsworth

Filmy:
Avengers, Thor: Temný svět

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Natalie Portman filmy, Chris Hemsworth filmy, Thor herec, Thor, marvel, Marvel hrdinové, Natalie Portman role, Marvel postavy, Thor postava, komiksoví hrdinové, Thor předloha, Chris Hemsworth role, Marvel vesmír, Natalie Portman postavy
TOPlist