5 slavných herců, kteří začínali jako komparz

18.04.2018

Každý musí někde začít. To je známá věc. Nejinak tomu je i u hereckého povolání. Spousta dnes slavných herců totiž začínala „na nule“. Tvrdou pílí a snahou se teprve pak vypracovali ke slávě, kterou si drží v současnosti. Na žebříčku všech povolání ve filmovém průmyslu je takzvané „křoví“ na úplně poslední úrovni. My vám proto dnes představíme 5 herců, kteří začínali právě jako komparz.

Filmy, uvedené na našem seznamu nejsou nezbytně těmi úplně prvními, ve kterých pozdější hollywoodské hvězdy hrály. Určitě však jsou z jejich hereckých začátků a role, které v těchto snímcích ztvárňují, jsou tak zanedbatelné, že jste si možná ani nevšimli, že v těchto filmech hrají.

5. Jackie Chan

Mistr bojových umění a hvězda filmů jako Křizovatka smrti, Legenda o opilém Mistrovi nebo Tenkrát na východě se původně živil jako kaskadér. Tahle kvalifikace poměrně dobře vysvětluje, jak je možné, že si Jackie Chan (64) stále dělá většinu nebezpečných kaskadérských kousků sám. Kaskadérské triky se Chan naučil během svého studia na herce pekingské opery.

Jeho kaskadérská kariéra mu zařídila místo i ve filmovém průmyslu. Jedním z prvních filmů, kde se ještě jako student objevil, byl legendární bojový snímek Drak přicházíBrucem Lee v hlavní roli. Pokud jste si tedy někdy říkali, že byste rádi viděli, jak by to dopadlo, kdyby si to tihle dva mistři bojových umění rozdali ve filmu, stačí se podívat na Drak přichází.

Jackie Chan v něm hlavního hrdinu snímku napadne zezadu, což pro něj ale nedopadne vůbec dobře a Lee s ním tak udělá krátký proces. Po několika ranách do obličeje mu zlomí vaz a Chan, stejně jako spousta dalších bezejmenných padouchů, padá k zemi. K natáčení této scény se ale váže i úsměvná historka. Lee prý při natáčení uhodil Chana mnohem silněji, než původně plánoval, a tak se mu prý po celou dobu produkce filmu několikrát omlouval.

4. Elijah Wood

I představitel Froda z trilogie Pán prstenů začínal původně jako „křoví“ slavnějším hercům. Vůbec prvním filmem, ve kterém Wood hrál, byl Návrat do budoucnosti II, který vyšel už v roce 1989. Mladičký Elijah zde hraje rozmazleného kluka, který si hraje na jednom ze zastaralých arkádových herních automatů. Ve chvíli, kdy ho Marty McFly v roli Michaela J. Foxe (56) porazí, se mladý Wood naštve a prohlásí, že je hra stejně hrozně stará.

Dnes už se ale Wood ve filmech moc neobjevuje. V současnosti totiž točí maximálně jeden film ročně, což je velký rozdíl oproti dřívějšku, kdy běžně zářil klidně ve čtyřech snímcích za rok. Wood se nyní usídlil spíše na televizních obrazovkách. Od roku 2016 hraje například jednu z hlavních rolí v seriálu Dirk Gently’s Holistic Detective Agency.

Jestli se ale k herectví v hollywoodských velkofilmech vrátí, je zatím ve hvězdách. Wood se totiž snažil rozkrýt aféru hollywoodských sexuálních predátorů ještě mnohem dříve, než vůbec vzniklo hnutí #MeToo. Od té doby svou filmovou kariéru dost značně omezil.

3. Arnold Schwarzenegger

Mnohonásobný držitel titulu Mr. Universe začínal jako komparz právě díky své „osvalené“ postavě. Schwarzenneger (70) se k filmu dostal až po svém odstěhování z rodného Rakouska do Spojených států. Pokud by vás zajímalo více faktů z jeho bohatého života, doporučujeme přečíst článek o sedmi zajímavostech ze života tohoto herce.

Teď už ale k jeho hereckým začátkům. Prvním filmem, ve kterém Schwarzenegger hrál, byl Hercules v New Yorku. Tam sice získal hlavní roli, ale ten snímek dopadl tak katastrofálně, že to vypadalo, že Schwarzeneggerova kariéra skončí stejně rychle, jako začala. Přes tři roky pak nedostal žádnou další filmovou nabídku a s rakouským svalovcem to začínalo vypadat bledě.

V roce 1973 však dostal roli ve filmu Dlouhé loučení, ve kterém si hlavní roli zahrál Elliott Gould (79). Arnold ve filmu hraje pohůnka mafiánského bosse, a dokonce v něm dostal i možnost předvést svoje vypracované tělo, když dostal společně s několika dalšími mafiánskými nohsledy rozkaz, aby se vysvlékl do spodního prádla.

2. Harrison Ford

Harrison Ford (75) je už dlouhou dobu dobrým přítelem režisérů George Lucase (73) a Stevena Spielberga (71) a právě díky nim získal své světoznámé role. Jen díky nim se proslavil v rolích Hana Sola, Indiana Jonese a dalších nezapomenutelných hrdinů. S oběma režiséry se však seznámil až poté, co svou hereckou kariéru odstartoval. Jeho herecké začátky tak bohužel tak slavné nebyly.

V roce 1970 hrál například v nízkorozpočtovém snímku s názvem Getting Straight, kde ztvárnil nervózního vysokoškoláka, který má problém už jenom s tím otevřít dveře. Ano, to byla celá jeho role. Jen těžko by si v té době mohl někdo myslet, že se tenhle nenápadný člověk později stane jedním z nejcharizmatičtějších herců 80. a 90. let.

Getting Straight však nebyl Fordovým prvním filmem. Na sklonku 60. a 70. let hrál hned v několika menších filmech, ale jeho role byly vždycky obdobně malé. Aby se vůbec uživil, rozhodl se, že vystuduje tesařinu. Až poté si ho všimli Lucas se Spielbergem a z nenápadného tesaře se stala hollywoodská hvězda.

1. Robert Downey Jr.

Dokonce i Iron Man začínal jako komparz. Jeho herecké začátky se datují mnohem dále než u většiny ostatních herců. Jelikož Robert Downey Jr. (53) pochází ze slavné herecké rodiny, dostal se ke své první roli už v útlém dětství. S tím ale bohužel šla ruku v ruce jeho nechvalně proslulá drogová závislost, které se konečně zbavil až kolem roku 2003.

Ptáte se, kde tedy představitel oblíbeného komiksového hrdiny začínal? Jedna z jeho prvních rolí byla ve filmu Greaser’s Palace, který režíroval „juniorův“ otec, Robert Downey Sr. (81). Mladému Downeymu bylo při natáčení snímku pouhých šest let. Zahrál si v něm maličkou roli vesnického synka, jehož matku hrála Downeyho skutečná maminka Elsie Downey.

Ve filmu si ale zahrálo ještě mnoho dalších členů „Downeyovic“ klanu. Ve filmu, který režíroval juniorův otec, si kromě jeho matky ve filmu zahrála jeho sestra a dokonce i jeho sestřenice. Poměrně hezký rodinný projekt, nemyslíte?

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Robert Downey Jr., Harrison Ford, Elijah Wood, Jackie Chan

Filmy:
Dlouhé loučení, Návrat do budoucnosti II, Getting Straight, Drak přichází, Greaser's Palace

Kategorie:
Celebrity, Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké celebrity, američtí herci, hollywoodské hvězdy, slavní herci, Hollywood, 80tá léta, Hollywood zajímavosti, zajímavosti o hercích, komparzy, komparzy slavných herců, filmové začátky hvězd, Jackie Chan kariéra, Arnold Schwarznegger první role, hvězdy filmového nebe, Harisson Ford filmové začátky, filmy 80tých let, filmy 70tých let
TOPlist