Jackie Chan

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 4 názory

Povolání: Herec, Zpěvák, Režisér, kaskadér, choreograf

Věk: 70 let

Datum narození: 7.04. 1954

Místo narození: Hongkong

Výška: 174 cm

Žánry: ženské vokály , pop , funk , jednoduchá na poslech , soundtrack

Hodnocení Jackie Chan

Přitažlivost
84% (38 hlasů) 8265.místo
Talent
85% (37 hlasů) 10560.místo
Inteligence
89% (35 hlasů) 7857.místo
Vtipnost
90% (37 hlasů) 5390.místo

Fotky Jackie Chan (981)

Videoklipy Jackie Chan (21)

Písně Jackie Chan (113)

Všechny písně Jackie Chan (113) »

Životopis Jackie Chan Upravit životopis

Čchan Kchung-Sang (čínsky 成龍) známý spíše jako Jackie Chan (* 7. dubna 1954, Hong Kong) je mistr bojového umění, herec, režisér, producent, kaskadér, komik, akrobat, filmař, scénárista, podnikatel a zpěvák.

Stal se známým prostřednictvím kung-fu a akčními filmy, svým akrobatickým stylem, humorným načasováním, používáním rekvizit včetně nábytku a jiných improvizovaných zbraní. Hrál ve více než 100 filmech a je jednou z nejznámějších asijských filmových hvězd na světě. V Asii je populární i jako zpěvák, vydal kolem 20 alb.

Životopis

Narodil se 7. dubna 1954 ve Victoria Peak, v bývalé britské kolonii Hong Kongu, pod pravým jménem Chan Kong Sang (mínící "narozen v Hong Kongu"). Dostal přezdívku Pao Pao (čínsky: 炮炮), protože se narodil jako nadprůměrné dítě - vážil okolo 5,4 kilogramů. V té době jeho rodiče pracovali na francouzském konzulátu v Hong Kongu, takže své dětství strávil na území diplomatické rezidence ve Victoria Peak.

Navštěvoval základní školu Nah-Hwa, kde ale zůstal pouze jediný rok. Roku 1960 se jeho otec přestěhoval do hlavního města Austrálie do Canberry, kde pracoval jako kuchař pro americkou ambasádu a on byl poslán do Čínské dramatické akademie pod vedením mistra Yu Jim Yuena. Během dalších deseti let tvrdě trénoval, exceloval především v bojovém umění a v akrobacii. Příležitostně získal účast na Seven Little Fortunes, představení nejlepších studentů školy, a jeho mistr mu na jeho poctu dal umělecké jméno Yuen Lo. Později se spřátelil se Sammo Hungem a Yuen Biaoem, trojice která byla později známá jako Tři bratři (anglicky Three Brothers) nebo Tři draci (anglicky Three Dragons).

Ve věku 8 let se objevil, spolu s některými z "Little Fortunes", ve filmu Big and Little Wong Tin Bar (1962) po boku herečky Li Li Hu, hrající jeho matku. Dnes není známa jediná dochovaná kopie tohoto filmu. Chan si s Li zahrál znovu následující rok, v The Love Eterne (1963) a roku 1966 měl malou roli ve filmu Come Drink with Me. V roce 1971, po představení dalšího filmu, A Touch of Zen, započala jeho filmová kariéra kaskadéra ve filmu Bruce Leeho Pěst plná hněvu a Drak přichází, pod uměleckým jménem Chen Yuen Long. V témže roce získal svou první hlavní roli, v Little Tiger of Canton z roku 1973. Kvůli komerčním propadákům v jeho filmech a problémech najít si práci jako kaskadér, přijal roku 1975 roli v komedii pro dospělé, v All in the Family, jediném filmu, ve kterém neměl jedinou bojovou scénu nebo kaskadérskou část. O rok později se vrátil k rodičům do Canberry, kde krátce navštěvoval Dickson College a pracoval jako dělník na stavbě. Stavitel jej vzal "pod svá křídla" a dal mu přezdívku Little Jack (česky Malý Jack), kterou později zkrátil na Jackie a toto jméno mu od té doby zůstalo podnes. Kromě toho si na konci 90. let změnil své čínské jméno na Fong Si Lung, podle pravého příjmení svého otce Fonga.

Zajímavost

V Hongkongu uspořádal charitativní výstavu United Buddy Bears. Buddy Bears je socha pestře zmalovaného medvěda v životní velikosti, který se stal symbolem celosvětového míru, na kterého narazil v Německu při natáčení Around the World in 80 Days. Tato výstava v Hongkongu sklidila značný úspěch a výtěžek byl věnován UNICEFu. Výtěžek byl opět věnován na charitativní účely.

Byl požádán k herecké roli ve filmu Expendables: Postradatelní, nakonec však roli odmítl a tak se režisér Sylvester Stallone rozhodl obsadit herce Jet Liho.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Jackie Chan (10)

5 hollywoodských herců, kteří nikdy nehrají záporáky

28.05.2023 - Ať si říká, kdo chce, co chce, Hollywood má poměrně závažný problém s obsazováním stejných herců do stejných rolí.

TOP 5 hollywoodských herců, kteří nepotřebují kaskadéry

16.12.2019 - Herecké řemeslo je často složitější, než si lidé myslí.

TOP 5 nejlépe placených herců roku 2018

07.01.2019 - Finanční úspěchy se netýkají jen filmů, ale i mnoha hollywoodských herců, kteří si během loňského roku dokázali docela slušně „přilepšit“.

7 herců, kterým jejich filmy nenávratně poničily zdraví

09.10.2018 - První věc, která se vám při přemýšlení o herecké profesi vybaví, pravděpodobně nebude nebezpečí.

5 slavných herců, kteří začínali jako komparz

18.04.2018 - Každý musí někde začít. To je známá věc. Nejinak tomu je i u hereckého povolání. Spousta dnes slavných herců totiž začínala „na nule“.

9 slavných herců, kteří si přivydělávali pornem

12.02.2018 - Každá hvězda někde začínala. Ne každému se povedlo vypracovat se k hereckému řemeslu romantickou cestou.

Všechny články o Jackie Chan (10) »
TOPlist