5 průměrných filmů s vynikajícím zvratem

17.03.2021

Opravdu skvělé filmy, na kterých byste nenašli jedinou chybičku, jsou v Hollywoodu opravdu výjimečné. Většina filmařů totiž dříve či později sklouzne k zažitým klišé, nebo se naopak snaží být až přílišně originální, což filmovým zápletkám také zrovna neprospívá. Jen těžko si můžete zamilovat snímek, kterému zkrátka nerozumíte.

Většina úspěšných snímků se proto kvalitami pohybuje někde ve spektru průměrnosti. To ale rozhodně neznamená, že ani tyhle filmy nemohou překvapit. V dnešním článku se proto zaměříme na veskrze obyčejné snímky, které si na diváka připravily šokující zvrat, který vyvážil předchozí nudu.

5. Zánik

První snímek, který vám dnes chceme představit, šel do kin v roce 2018 a hlavní role se v něm ujal Michael Peña (45). Ten ve filmu s jednoduchým názvem Zánik hraje otce dvou dcer, který žije vesměs spokojeným životem. Jeho klid však začnou narušovat podivné noční můry, ve kterých vídá drtivý útok na jeho město neznámým nepřítelem.

Jak to tak v akčních sci-fi thrillerech bývá, jeho vize se zanedlouho přemění ve skutečnost a celé lidstvo se stane terčem útoku neznámých sil. Pokud vám tenhle děj připomíná Válku světů nebo desítku jiných filmů o mimozemské invazi, máte samozřejmě pravdu. Přibližně v polovině filmu si však režisér Ben Young (39) připravil zvrat, který celé vaše vnímání Zániku obrátí vzhůru nohama.

Napadené „lidstvo“ totiž není tvořeno lidmi a záhadní útočníci nepochází z vesmíru. Ti, kterým od začátku fandíte, jsou totiž umělé bytosti plné drátů a elektroniky, kterým byla vymazána paměť, a onou útočící civilizací je skutečné lidstvo. To s roboty v minulosti prohrálo lítý souboj a teď se vrací pro svou rodnou planetu.

4. Kniha přežití

I další snímek se odehrává v daleké budoucnosti. Po zdrcující válce skončila planeta Země v naprosto devastovaném stavu. Sežehlá země, nedostatek vody nebo totální rozpad civilizace a jejích zákonů jsou jen některými z mnoha problémů, se kterými se musí obyvatelé Ameriky budoucnosti v Knize přežití prát.

Jedním z těch, kteří ještě nepropadli šílenství a rabování je osamělý poutník Eli v podání Denzela Washingtona (66). Ačkoliv jde vyprahlou pustinou na vlastní pěst, rozhodně není bezbranný. I když touží po klidu a míru, pokud na něj někdo vztáhne ruku, s největší pravděpodobností to bude poslední chyba, kterou kdy udělá.

Eli je totiž zkušeným bojovníkem, který do posledního dechu brání svůj majetek. Je totiž vlastníkem jedné z posledních knih, které se staly snad nejcennější komoditou postapokalyptického světa. Právě s touto knihou se váže největší zvrat celého filmu. Když totiž o svůj výtisk Bible přijde, vyjde najevo, že jde o knihu psanou Braillovým písmem. Eli je totiž slepcem, což vysvětluje fakt, že si za celou dobu filmu nesundal své sluneční brýle. Veškeré jeho chvaty a akrobatické kousky jsou o to úchvatnější.

3. Enderova hra

Sci-fi s názvem Enderova hra vypráví o talentovaném kadetovi, kterého si armáda vyhlédla jako vhodného kandidáta na speciální tréninkový program. Jeho absolventi se stanou velícími důstojníky, kterým na starost připadne boj s mimozemskou hrozbou, která byla v minulosti jen s velkými obtížemi odražena.

Endera čeká řada těžkých zkoušek, ale nakonec se mu podaří probojovat až k finálnímu testu. Ten je simulací bojemimozemskou hrozbou. Ender v ní velí početné flotile, která však přesto čelí obrovské přesile. Aby mimozemskou armádu přemohl, vymyslí nadějný vojevůdce šílený plán. S vlastními loděmi (za obrovských ztrát) pronikne za mimozemskou obrannou linií a zničí tak jejich domovskou planetu. Tím vyhodí do povětří nejen nepřátelskou armádu, ale i vyhladí tak celou jejich populaci.

Takový šílený manévr mu zajistí vítězství, ale místo očekávaného nadšení je v testovací místnosti těžké ticho. V tu chvíli Enderovi i divákům dojde, že nešlo o simulaci, ale skutečný boj, který se řídil chlapcovými rozkazy. Jeho velení tak způsobilo genocidu celého živočišného druhu, a to naprosto bez jeho vědomí.

2. Mlha

Literární hity Stephena Kinga (73) působí na hollywoodské filmaře jako ty nejlákavější vábničky. Snad každý jeho román byl zfilmován, a ačkoliv vždy nešlo o ty nejpovedenější snímky, snaží se o to filmaři dodnes. Jedním z těch povedenějších pokusů je Mlha z roku 2007, které se ujal zkušený režisér Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelené míle (oba filmy se zakládají na Kingově předloze, pozn. red.).

Frank Darabont (62) tak Mlhou trochu vystoupil ze své komfortní zóny, ale i tak se mu podařilo natočit povedený horor. Hlavním hrdinou filmu je výtvarník David, který se se svým synem a nevrlým sousedem jednoho rána vydává nakoupit zásoby do nedalekého městečka. Těsně po jejich příjezdu obklopí supermarket nepřirozeně hustá mlha, která v sobě skrývá něco zlověstného.

Nikdo, kdo do ní vstoupí, z mlhy nevyjde živý. Když si hrdinové uvědomí bezvýchodnost své situace, rozhodnou se přeživší skoncovat se svými životy. David proto všechny včetně svého syna zastřelí, ale už mu nezbude náboj pro to, aby ukončil život sobě. Když se chce beznadějně vrhnout vstříc mlze, tak se mlha rozestoupí a projedou jí ozbrojené armádní vozy, které převážejí ostatní zachráněné do bezpečí. Kdyby David ještě dvě minuty počkal, nemuseli by jeho blízcí vůbec zemřít.

1. The Visit

Článek o překvapivých zvratech v průměrných filmech nemůžeme uzavřít jinak, než s mistrem tohoto žánru – M. Night Shyamalanem (50). V jeho filmografii najdeme například Šestý smysl, Vesnici nebo Znamení, tedy filmy, které končí naprostým šokem, který nikdo nemohl tušit ani v těch nejdivočejších snech.

Ve filmu s názvem The Visit, který režisér uvedl do kin v roce 2015, se příběh točí kolem sourozenců. Ty rodiče pošlou na týdenní návštěvu k jejich prarodičům, se kterými se velmi dlouho neviděli. Nejde ale o žádnou idylickou návštěvu, protože se jejich příbuzní chovají přinejmenším podivně. Jejich chování je ještě šílenější v noci a dětem začne docházet, že s jejich prarodiči opravdu není něco v pořádku.

Sourozenci ani netuší, jak velkou pravdu mají. Oba jejich prarodiče jsou totiž mrtví a v jejich domě je nahradili jejich vrazi – uprchlí pacienti nedaleké psychiatrické léčebny. Výstřední chování postaršího páru je proto poměrně snadno vysvětlitelné. Děsivé a šílené, ale vysvětlitelné.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Frank Darabont, Denzel Washington, M. Night Shyamalan, Stephen King

Filmy:
Mlha, Kniha přežití, Ender's Game

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, hororové filmy, dystopické světy, apokalyptické filmy, Stephen King filmy, filmy o mimozemšťanech, Michael Peña filmy, Denzel Washington filmy, Denzel Washington role, dystopické filmy
TOPlist