5 šílených opatření, kterými filmaři tutlali zápletky svých filmů

24.11.2020

V dnešní digitální době je udržení jakéhokoliv tajemství téměř nadlidský úkol. U filmových premiér to platí dvojnásob, jelikož stačí, aby jeden neukázněný člen štábu vyžvanil překvapující konec filmu na sociálních sítích, a vámi pečlivě připravovaný zvrat tak okamžitě ztratí na síle. Jediný internetový trol tak dokáže během okamžiku pošlapat měsíce a možná i roky vysilujících příprav.

Někteří filmaři a filmová studia jsou však na tohle bezohledné chování připraveni, a dělají vše proto, aby zásadní informace neunikly alespoň během natáčení. V dnešním článku vám proto představíme hned pět z těch nejšílenějších opatření, kterými se tvůrci snažili vyhnout prozrazení tajemství svých filmů. Ať už se snažili svést čmuchaly ze stopy, nebo utajovali skutečný význam natáčené scény i před samotnými herci, jde o skutečně neobvyklá opatření, která ale rozhodně přinesla ovoce.

5. Svatba nebo pohřeb? – Avengers: Endgame

Superhrdinské filmy jsou v největším ohrožení únikem informací. Jde o největší filmové projekty současnosti, které jsou pod drobnohledem největšího publika, které je navíc zvyklé zjišťovat si podrobné a zákulisní informace. Léta trávená čtením komiksů dávají těmto divákům široký repertoár znalostí, skrze které mohou odhadnout konec filmů ještě dříve, než se vůbec objeví v kinech.

Právě proto jsou tvůrci „Marvelovek“ a filmů od DC extra opatrní, a to i ve spojitosti se samotnými herci. Příkladem za všechny jsou například poslední Avengers s podtitulem Endgame. Pokud jste tento film ještě neviděli, tak to honem napravte, jelikož se chystáme prozradit, jak celá sága končí. Vzhledem k tomu, že jde o nejvýdělečnější snímek historie, je ale malá pravděpodobnost, že vám Endgame uniklo.

Takže spoiler: Tony Stark v podání Roberta Downeyho Jr. (55) se na konci filmu obětuje a zemře. Tak obrovský šok si filmaři museli pohlídat, a tak bylo celé řadě herců včetně pověstných žvanilů Marka Ruffalo (53) a Toma Hollanda (24) řečeno, že jejich společná scéna není pohřeb, ale svatba. Před filmaři musíme smeknout, jelikož se jim i se zmatenými herci podařilo natočit velmi dojemnou scénu plnou emocí a respektu k oblíbené postavě.

4. Pravák i levák – Šestý smysl

Utajování důležitých informací ve filmech není ale žádnou novinkou. Své by o tom mohl vyprávět i M. Night Shaymalan (50), který se specializuje na filmy s nečekanými zvraty a šokujícími rozuzleními. Příkladem za všechny je i Šestý smysl, o kterém se budeme bavit v dnešním článku.

Ačkoliv se Shyamalan nesnažil nic utajit před svými herci, velmi specifickým způsobem maskoval jeden velmi důležitý detail před diváky. Jak asi víte, postava Bruce Willise (65) je po většinu filmu po smrti. Sama si to ale neuvědomuje a snaží se pomáhat mladému chlapci, který podle svých slov vidí mrtvé.

Doktor Malcolm Crowe si svou skutečnou situaci uvědomí až v momentě, kdy se podívá na svou levačku a zjistí, že na ní nemá svůj svatební prsten. Tohoto faktu si i diváci mohli pořádně všimnout až v této scéně, ačkoliv za normálních okolností by to mohli odhalit mnohem dříve. Bruce Willis je totiž ve skutečnosti levák a pro Šestý smysl se musel přeučit na používání pravačky. Jde o naprosto zanedbatelný detail, který však dokazuje, s jakou péčí Šestý smysl vznikal.

3. Opravdový případ – Záhada Blair Witch

Záhada Blair Witch byla od prvního momentu trochu podvodem na diváka. Od prvního záběru se tento hororový snímek z roku 1999 vydával za skutečné nalezené záběry partičky vysokoškolských dokumentaristů, kteří se vydávají do báchorkami opředeného lesa natočit svůj závěrečný projekt. Později měla být objevena jejich kamera a z nalezených záběrů tvůrci sestříhali výsledný film.

Nic z toho samozřejmě není pravda. Ačkoliv všichni zúčastnění od začátku moc dobře věděli, že natáčejí horor, nezabránilo jim to tvářit se na venek jako dokumentaristé. Vlastními silami navíc ještě umocňovali záhady tajemného lesa, a velkou zásluhu na úspěchu filmu neslo marketingové oddělení.

Webové stránky, které na Záhadu Blair Witch lákaly byly plné falešných policejních spisů a rozhovorů s příbuznými a známými zmizelých studentů. Diváci dostávali před promítáním letáky s podobiznami „pohřešovaných“, a i na americkém hodnotícím serveru IMDb byla ke všem jménům hlavních herců připojena poznámka: „zmizelý/á, pravděpodobně po smrti,“ a to ještě rok po premiéře filmu.

2. Všichni jste Keyser Söze – Obvyklí podezřelí

Jen málokdy vyjde film, který svou poslední scénou všechny naprosto šokuje a převrátí celý příběh naruby. Jedním z expertů na tento trend je už zmíněný M. Night Shyamalan, ale stejná věc se v roce 1995 podařila i Bryanovi Singerovi (55) v nezapomenutelném kriminálním thrilleru s názvem Obvyklý podezřelí.

Ten se zaměřuje na partičku kriminálníků, kteří spolupracovali na jednom z nejbrutálnějších případů kalifornského podsvětí. Za celým případem stál záhadný Keyser Söze, jehož skutečná identita nedává policejnímu sboru spát. Čím dál víc to vypadá, že je onou zločineckou hlavou jeden z polapených podezřelých. Ale který z nich?

Tuhle otázku si pokládali i samotní herci. Singer totiž v záchvatu geniality řekl hned několika z nich, že je právě jejich postava pověstný zločinec. I kdyby tak informace o Keyserově identitě unikla na veřejnost, stala by se součástí dezinformací a mylných přesvědčení, za kterými si představitelé ústředních postav pevně stáli.

1. Tajnůstkářský Geroge Lucas – Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

V úvodu článku jsme se zmínili, že komiksové filmy patří mezi ty, jejichž tajemství jsou nejpřísněji střežená. Existuje však ještě jedna série, u které se každá včasná informace vyvažuje zlatem. Když se totiž před premiérou jakýchkoliv Star Wars dozvíte nějakou klíčovou informaci, vaše internetové krédo okamžitě vzroste.

Za tento nesporný fakt může už v pořadí druhý natočený snímek série s názvem Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder. Tento film totiž obsahoval obrovský zvrat, na který nebyl nikdo připravený. Opět tím nemyslíme pouze diváky, ale i většinu herců a dalších členů štábu. O skutečné identitě Dartha Vadera věděli během natáčení pouze George Lucas (76), režisér Irvin Kreshner a Mark Hamill (69) jako Luke Skywalker.

Celý dialog Dartha Vadera byl totiž v postprodukci předabován Jamesem Earlem Jonesem (89), a vzhledem k jeho masce nebyl problém, vložit mu do úst jiná slova, než která zazněla na place. Ačkoliv tedy v ikonické scéně zaznělo: „Obi-Wan zničil tvého otce,“ všichni známe skutečné a nezaměnitelné: „Já jsem tvůj otec.“

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Robert Downey Jr., Bruce Willis, Mark Hamill, M. Night Shyamalan

Filmy:
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, Záhada Blair Witch, Šestý smysl, Obvyklí podezřelí

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmaři, Hvězdné války, komiksy, zajímavosti o filmech, filmový průmysl, Avengers: Endgame
TOPlist