5 nejlepších minirolí zesnulého Stana Lee

14.11.2018

V úctyhodném věku pětadevadesáti let zemřel v pondělí 12. listopadu Stan Lee, otec komiksového studia Marvel. O smrti této komiksové legendy informovala jeho dcera. Lee dal vzniknout mnoha světoznámým komiksovým hrdinům včetně Spider-Mana, Iron Mana či Hulka a spolu s Jackem Kirbym a Stevem Ditkem dal tomuto komiksovému impériu jeho podobu.

Současný filmový svět Marvelu si proto tohoto tvůrce velmi vážil a v téměř každém svém filmu mu svěřil malinkou roli (takzvané cameo). Opravdu těžko byste hledali film, kde se Stan Lee neobjevil. My vám v památce na něj proto přinášíme seznam pěti těch nejlepších minirolí, které si v MCU (Marvel Cinematic Universe) Lee zahrál.

5. Avengers: Age of Ultron - Ještě jedno a jdu domů

Začneme pěkně zostra jedním z největších úspěchů tohoto komiksového tvůrce. Právě Stan Lee dal totiž vzniknout jednomu z nejslavnějších superhrdinských týmů – pověstným Avengers. Nejlepší cameo si v této filmové sérii Stan „střihnul“ ve druhém díle s podtitulem Age of Ultron.

Hraje v něm válečného veterána druhé světové války, který dostal pozvánku na party uspořádanou Avengery. Lee se ve svém skeči rozhodne vyzkoušet tisíciletou pálenku, kterou si na akci přinese Thor. Ten sice Stana varuje, že tohle pití rozhodně není určené smrtelníkům, na což mu však Stan pohotově odpoví: „To nebylo ani vylodění v Normandii, blonďáku.“

Asi vás nepřekvapí, že to se Stanem nedopadne úplně dobře. Hned v dalším záběru je vidět, jak ho domů odvádějí dva Starkovi zaměstnanci. Stan ale pořád dopadne lépe než jeho kumpáni. Jeden zůstává stát v transu s panákem v ruce a druhý „vytuhnul“ na baru. Stan přitom při odchodu stihne ještě zamumlat „Excelsior!“, což je hláška, se kterou se dříve vždy ve svých komiksech loučil.

4. Thor Ragnarok - Ďábelský holič z Manhattanu

Stan si však takovou porážku nemohl nechat líbit, a tak to Thorovi vrátil i s úroky v jeho vlastním filmu s názvem Thor Ragnarok. Tento do osmdesátých let laděný hit loňského léta se u diváků těší obrovské oblibě, jelikož režisér filmu Taika Waititi (43) dokázal nemyslitelné. Udělal z Thora konečně zajímavou postavu.

Vraťme se však ke Stanovu cameu. To přijde ve chvíli, kdy je Thor donucen bojovat v aréně na planetě Sakaar. Aby se mohl Thor souboje zúčastnit, musí přijít o své dlouhé blonďaté kadeře. V tu chvíli přijde na scénu Stan Lee, jakožto podivínský kadeřník.

A podivínský určitě je, jelikož má místo ruky ozubené točící se pily a další nebezpečně vypadající serepetičky. Thor se snaží Stanovi nejprve vyhrožovat, ale když zjistí, co všechno se v jeho mechanické ruce skrývá, začne raději panikařit a žadonit o milost. Vše nakonec dobře dopadne a Thor tak dostane svou ikonickou krátkovlasou image, kterou se pyšní dodnes.

3. Doctor Strange - Dobrá četba

Další scéna není hned na první pohled vtipná, ale když zjistíte, co si v ní Stan Lee čte, dojde vám, jak je vlastně velmi chytře vystavěná. Ale pěkně popořádku. Třetí místo získalo Stanovo cameo v předloňském Doctoru StrangeBenedictem Cumberbatchem (42) v hlavní roli namyšleného chirurga, který se stane kouzelníkem.

Stan se dostane na scénu v jednom z mnoha momentů, kdy Strange a jeho nepřátelé ve svých soubojích ohýbají realitu, aby nad svými protivníky získali převahu. Stan se na scéně objeví v momentě, kdy Strange a jeho společník Mordo spadnou z výšky na stranu jedoucího autobusu (varovali jsme vás před pokroucenou realitou), ve kterém je Stan pasažérem.

Scéna však začne být zábavná, když zjistíte, že si Lee čte knihu Brány vnímání od britského spisovatele Aldouse Huxleyho. Ten totiž v knize popisuje drogové halucinogenní účinky, které vypadají podobně, jako Strangeova kouzla. Navíc se veřejnost v šedesátých letech domnívala, že komiksy o Doctoru Strangeovy vznikaly právě pod vlivem drogy, zmíněné v Huxleyho knize.

2. Amazing Spider-Man - Pššt! Tady jste v knihovně.

Amazing Spider-Man, ve kterém Tobeyho Maguirea (43) vystřídal v roli pavoučího hrdiny Andrew Garfield (35) obsahuje scénu, kterou jsme zkrátka museli do dnešního seznamu zařadit. Stan v něm hraje knihovníka, za jehož zády se odehrává lítý boj mezi Spider-Manem a Ještěrem.

Na uších má však po celou dobu souboje velká sluchátka, která tlumí veškerý hluk, který oba protivníci při devastování knihovny vyvolávají. Klasická hudba tak přehlušuje zvuk veškeré zkázy, a to včetně vrženého stolu, který by bez Spider-Manova zásahu staříka jistojistě uzemnil.

Přes krátké trvání této scény je její zpracování tak dobře provedené, že jsme ji zkrátka museli zařadit na druhou pozici dnešního žebříčku.

1. Strážci Galaxie Vol. 2 - Watcher Stan

Co jiného mohlo obsadit první příčku seznamu těch nejlepších minirolí Stana Lee, než jeho cameo ve druhých Strážcích Galaxie. V této scéně se totiž potvrzuje fanouškovská teorie, která zahrnuje všechna Stanova camea v MCU.

Komiksoví nadšenci se už totiž dlouhou dobu domnívali, že jsou všechny jeho herecké štěky v těchto filmech ve skutečnosti jedinou rolí. Že je zkrátka Stan ve všech filmech tou samou bytostí, která zažívá neuvěřitelná dobrodružství.

Byli to ale až Strážci Galaxie Vol. 2, kteří tuto teorii definitivně potvrdili. Stan je totiž podle filmu jedním z mimozemské rasy zvané Watchers, kteří neustále dohlížejí na vše, co se ve vesmíru děje. Stan ve scéně svým kolegům vypráví, jak byl jedním ze zaměstnanců americké přepravní společnosti FedEx, což je vzpomínka na to, když Tonymu Starkovi doručoval balík na jméno Tony Smrad.

Stan se ve filmu objeví znovu v potitulkové scéně, kde si stěžuje, že ho jeho kolegové nechali na neznámé planetě samotného. Poslední slova, která od něj divák slyší, jsou vzhledem k jeho nedávné smrti o to více drtivá. Film totiž končí jeho zvoláním: „Propána, ale já toho mám ještě tolik, co vyprávět!“

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Benedict Cumberbatch, Stan Lee, Taika Waititi

Filmy:
Amazing Spider-Man, Avengers, Guardians of the Galaxy

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavní herci, Doctor Strange, Stan Lee zemřel, Stan Lee smrt, Stan Lee tvorba, Stan Lee filmy, Stan Lee úmrtí, Spider Man tvůrci, autor Spider Mana, Thor Ragnarok ukázky, Thor Ragnarok scény, Thor Ragnarok Stan Lee, Doctor Strange ukázky, Amazing Spider-Man videa, Amazing Spider-Man scény, zesnulé celebrity 2018
TOPlist