5 nejlepších filmových prequelů

01.04.2018

Takzvaný prequel je speciální druh pokračování filmu, které se však odehrává dříve, než původní snímek. Je to zkrátka taková předehra, která vedla k událostem originálního filmu. V současné záplavě různých pokračování a rozrostlých filmových sérií je občas poměrně osvěžující, podívat se, jak to všechno vlastně začalo.

Často se ale pokusy o prequel zvrhne a z nového filmu tak vznikne jen pokus filmových studií o vymačkání peněz z fanoušků oblíbených filmů. Čas od času se však poštěstí a vzniknou filmy, které svého předchůdce v úspěšnosti dokonce překonají.

My vám proto přinášíme seznam pěti nejlepších prequelů, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

5. Prometheus

Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2012, 124 min

Režie: Ridley Scott

Scénář: Jon Spaihts, Damon Lindelof

Hrají: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, a další…

Ridley Scott (80) se rozhodl, že je potřeba vysvětlit, kde se vlastně vzali obávaní mimozemšťané z jeho kultovní série filmů o Vetřelcích. Ovšem podobně jako v jeho dalším hitu, filmu Blade Runner z roku 1982, není nic tak snadno vysvětlitelné, natož pak pochopitelné. Pokud jste tedy z filmu něco nepochopili, rozhodně nezoufejte. Nejste v tom sami.

Za clonou metafor a různých filozofií se však skrývá poměrně kvalitní snímek z roku 2012, plný skvělých speciálních efektů, hereckých výkonů a nervy drásajícího napětí. Film Prometheus sleduje dva archeology, kteří na Zemi objevili několik piktogramů, které rozhodně nevznikly lidskou rukou.

Po zevrubném studování těchto obrazců vědci zjistí, že jsou všechny součástí mapy, která poukazuje na jedno místo ve vesmíru. Vznikne proto expedice do neprozkoumané části vesmíru, která si dává za úkol objevit mimozemskou civilizaci, která na Zemi tyto stopy zanechala.

Mladá archeoložka Elizabeth navíc věří, že jsou zástupci této  vesmírná civilizace zároveň stvořitelé lidstva. To, co ale na vzdálené planetě objeví, však ani z daleka neodpovídá tomu, co si kdokoliv z posádky představoval. Původně průzkumnická mise se proto mění v souboj o holé přežití.

4. Červený drak

Krimi / Thriller / Drama / Horor

USA / Německo, 2002, 118 min

Režie: Brett Ratner

Scénář: Ted Tally

Hrají: Anthony Hopkins, Edward Norton, Ralph Fiennes, a další…

Naprostou hrůzu, kterou způsoboval Anthony Hopkins (80) jako Hannibal Lecter v Mlčení jehňátek se snaží přebít o jedenáct let mladší prequel s názvem Červený drak. V něm se s doktorem Lecterem setkáváme ještě před tím, než pomáhal agentce Starlingové.

Děj prequelu sleduje Willa Grahama, vysloužilého agenta FBI, který je povolán zpět do služby kvůli brutální sérii vražd, kterou může „rozlousknout“ jen on. I tak se zdá, že je případ nad jeho síly, a tak spojí síly s geniálním Hannibalem Lecterem, který si ve vězení odpykává doživotí za obdobné zločiny, které Will právě vyšetřuje.

Vrah s přezdívkou Červený drak už má na svědomí brutální vraždy dvou rodin, které uskutečnil vždy za úplňku. Agent Graham ví, že mu moc času nezbývá, jelikož další úplněk nastane za tři týdny a pokud vraha do té doby nedopadne, bude mít na svědomí další masakry. Navíc je dost možné, že si Červený drak vybere za příští oběti právě Willovu rodinu.

3. Rogue One: Star Wars Story

 

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2016, 133 min

Režie: Gareth Edwards

Scénář: Tony Gilroy, Chris Weitz

Hrají: Felicity Jones, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, a další…

Třetí snímek na našem seznamu vznikl nejdéle od své původní předlohy. Je jím totiž předloňský spin-off Hvězdných válek s názvem Rogue One: Star Wars Story. Děj tohoto prequelu se odehrává před událostmi prvních natočených Star Wars, takže věkový rozdíl obou filmů je neuvěřitelných 39 let.

Rogue One vypráví příběh elitního komanda, které se snaží získat plány Hvězdy smrti, což prakticky odstartuje děj Nové naděje z roku 1977. Přestože od začátku tušíte, jak to z hrdiny dopadne, je tento snímek skutečně napínavý, a to i přes to, že v něm nejsou žádné souboje se světelnými meči.

Hlavní hrdinkou je Jyn Erso v podání Felicity Jones (34), která je dcerou hlavního konstruktéra vesmírné stanice, vybavené zbraní, která dokáže ničit celé planety. Její otec je však Impériem rekrutován proti své vůli, a tak do plánů Hvězdy smrti skryje jedinou a navíc téměř neodhalitelnou slabinu. Poté se navíc rozhodne, že plány na tuto stanici předá Alianci Rebelů, která proti diktátorskému režimu bojuje. To však není ani zdaleka tak snadné, jak by se mohlo zdát.

2. X-Men: První třída

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2011, 126 min

Režie: Matthew Vaughn

Scénář: Ashley Miller, Zack Stentz, Jane Goldman, Matthew Vaughn

Hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, a další…

X-Men: První třída ukazuje osudy oblíbených mutantů s neuvěřitelnými schopnostmi v jejich začátcích. Hlavním hrdinou je tentokrát profesor Charles Xavier, kterého v jeho starších letech hrál Patrick Stewart (77). Jeho mladší já v První třídě však ztvárnil skotský herec James McAvoy (38).

Snímek sleduje Charlese, když poprvé dostane nápad vybudovat svou školu pro „mimořádně nadané jedince“. Po jeho boku při zakládání vzdělávacího institutu pro mutanty celou dobu stojí Erik Lenscherr, kterého hraje Michael Fassbender (40]. Fanouškům série je toto jméno jistě dobře známé, ale ti, kdo mají s komiksovými X-Meny jen letmou zkušenost, jej budou znát spíše jako padoucha jménem Magneto.

Společně musí tito hrdinové navíc odvrátit stále reálnější hrozbu atomové války. Film z roku 2011 popisuje i důvody, proč se ze dvou nejlepších kamarádů stali nepřátelé na život a na smrt, ještě před tím, než byli světu známí jako Profesor X a Magneto.

1. Indiana Jones a Chrám zkázy

Dobrodružný / Akční

USA, 1984, 118 min

Režie: Steven Spielberg

Scénář: George Lucas

Hrají: Harrison Ford, Kate Capshaw, Jonathan Ke Quan, a další…

Možná vás to ani nikdy nenapadlo, ale i druhý díl oblíbené série o frajerském archeologovi je vlastně prequelem. Události Chrámu zkázy se totiž odehrávají ještě před Dobyvateli ztracené archy z roku 1981.

O rok mladší Indy se po jedné potyčce v šanghajském klubu vydává se dvěma společníky – krásnou zpěvačkou Willie a dvanáctiletým chlapcem „Kraťasem“ – do vzdálené Indie, kde se pouští do hledání posvátných kamenů. Indy však zanedlouho zjistí, že z vesnice, ze které kameny zmizely, se vytratily i všechny děti.

Vydá se proto k místnímu mahárádžovi, který ho ve svém paláci královsky uvítá. Trio hrdinů však zanedlouho zjistí, že se věci mají jinak, než se zdá. Mahárádža je totiž součástí kanibalské náboženské sekty, která uctívá bohyni smrti Kálí. Právě oni stojí za zmizením kamenů i dětí, které využívají jako otroky.

Podaří se Indymu prokletou vesnici a své společníky zachránit, nebo se stane další obětí hrozivého rituálu?

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Felicity Jones, Ridley Scott, Harrison Ford, Edward Norton, Noomi Rapace, Anthony Hopkins, James McAvoy

Filmy:
Červený drak, Indiana Jones a Chrám zkázy

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, sci-fi, Steven Spielberg filmy, Harrison Ford filmy, žebříčky, filmové žebříčky, prequely, nejlepší prequely, slavné prequely, Ridley Scott filmy, Ridley Scott tvorba, Alien příběh, Indiana Jones série, X-Men: První třída, Rogue One: Star Wars Story, Anthony Hopkins filmy
TOPlist