5 hereckých štěků, které zastínily zbytek filmu

23.10.2023

Takzvané „cameo“ je krátká filmová scéna, ve které se objevuje slavný herec, režisér či někdo, kdo má s vyprávěným příběhem něco společného. Ačkoliv se tyto herecké štěky ve filmech objevují už odnepaměti (například Alfred Hitchcock se objevil v naprosté většině svých filmů), ve větší míře se na tyto scény začali filmaři spoléhat relativně nedávno.

Tyto scény většinou slouží jako nezbedné pomrknutí na diváka, ale občas se stane, že naprosto zastíní celý film. A přesně takové případy vám představíme v dnešním článku.

Drew Barrymore – Vřískot

Začneme u kultovního snímku, který si rozhodně zaslouží místo v hororové síni slávy. V roce 1996 představil Wes Craven světu svůj nezapomenutelný Vřískot, který sleduje brutální řádění maskovaného vraha v jednom ospalém americkém městečku.

Zabiják s láskou k hororovým filmům terorizuje přátele Neve Campbell (50), ale ještě, než si začne svůj nůž tupit o ně, si Craven pro diváky přichystal nervydrásající scénu, která nastavila atmosféru celého filmu. Vřískot totiž začíná tím, že zabiják pronásleduje Drew Barrymore (48) v jejím domě a po chvíli psychického teroru ji brutálně zavraždí.

Přestože je slavná herečka ve filmu jen na několik krátkých chvil, naprosto si snímek přivlastnila. Její důležitost pro úspěch filmu pochopilo i marketingové oddělení filmu, které její tvář umístilo na každý propagační materiál od plakátů až po trička.

Bill Murray – Zombieland

U hororů zůstaneme i v dalším bodě dnešního seznamu, ale tentokrát se přesuneme k filmu, který balancuje na pomezí akce, hororu a komedie. Právě proto bylo obsazení Billa Murrayho (73) do miniaturní role v Zombielandu tak geniální. Murray má s multižánrovými filmy tohoto typu bohaté zkušenosti, stačí si vzpomenout na Krotitele duchů.

Murray v Zombielandu hraje sám sebe, když se snaží ukrýt před hordami krvežíznivých zombíků v přestrojení za jednoho z nich. Jeho herecké schopnosti jsou ale tak dobré, že jednoho z hrdinů v podání Jesseho Eisenberga (40) zmate natolik, že herce bezmyšlenkovitě zastřelí jako každého dalšího nemrtvého.

Celá scéna je naprosto absurdní a ve zhruba pěti minutách dokáže vlastnoručně zastínit celý jinak relativně nadprůměrný zombie film.

Estelle Reiner – Když Harry potkal Sally

Obdobných hereckých štěků se neštítí ani romantické filmy a pro potřeby dnešního seznamu jsme vybrali snímek z roku 1989, ve kterém se hlavních rolí chopili Meg Ryan (61) a Billy Crystal (75). Nejznámější scéna filmu Když Harry potkal Sally se odehrává v jednom z typických amerických dinerů, který je plný až k prasknutí.

Snímek proslul momentem, kdy Sally Harrymu hlasitě ukazuje, že ženy nemají nejmenší problém předstírat orgasmus k překvapení okolních hostů. Jedním ze strávníků je i postarší dáma, která se znaleckým pohledem suše prohlásí směrem k číšníkovi: „Dám si to samé.“

Tuhle ženu si zahrála Estelle Reiner, matka režiséra filmu Roba Reinera (76). Ačkoliv by se dalo předpokládat, že scéna bude patřit Meg Ryan, byla to právě Estelle, kdo se divákům vryl do paměti.

Matthew McConaughey – Vlk z Wall street

Životopisný snímek Martina Scorseseho (80) o jednom z nejmazanějších „čarodějů“ na americké burze je plný nezapomenutelných scén. Pokud byste fanoušky Vlka z Wall Street požádali, ať vám vyberou jejich nejoblíbenější scénu, bude to dost pravděpodobně ta, ve které se na několik momentů objevuje Matthew McConaughey (53).

Ten svému kolegovi v podání Leonarda DiCapria (48) pomocí prapodivných hrdelních popěvků vysvětluje, jak funguje americká burza a mimo jiné ho zároveň přesvědčuje i o tom, že by si měl „dělat dobře“ několikrát denně. McConaughey se do své role naprosto ponořuje a výsledek je neuvěřitelný monolog o penězích, drogách a sexu.

Michael Cera – Barbie

Na konec dnešního článku jsme si nechali letošní novinku, která společně s Oppenheimerem takřka zbořila kina po celém světě. Řeč je samozřejmě o Barbie, ve které se hlavních rolí zhostili Margot Robbie (33) a Ryan Gosling (42). Oba dva v rolích Barbie a Kena podávají vynikající výkony, ale divákům k srdci nejvíce přirostla jiná panenka – ušlápnutý Allan.

Michael Cera (35) si zahrál Kenova zvláštního kamaráda, který funguje nejen jako komická role, ale zároveň i jako jedna z nejnormálnějších postav z celého filmu, včetně lidí z našeho „skutečného světa“. Ačkoliv se Allan jako skutečná panenka od Mattela nikdy nechytil, v Barbie funguje perfektně a každá scéna s Michaelem Cerou je naprosto skvělá.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Bill Murray, Drew Barrymore, Matthew McConaughey, Michael Cera

Filmy:
Vřískot, Když Harry potkal Sally, Zombieland, Vlk z Wall Street

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
cameo role, americké horory, slavné filmy, zombie, romantické filmy, Drew Barrymore filmy, Cameo, film Vřískot, malá role, celebrity ve filmu
TOPlist