5 filmových propadáků, které přesto stojí za zhlédnutí

29.09.2018

Ne každému filmu se v kinech vede tak, jak by si jeho tvůrci asi přáli. Často totiž vyjdou doslova „nekoukatelné“ snímky, na které lidi chodí jen z recese. Existují však i případy filmů, které za svůj neúspěch nemohou. Vyšly například ve stejné době jako slavnější snímek, nezbyly peníze na jeho propagaci nebo měl film zkrátka smůlu.

Spousta velmi povedených filmových počinů tak neprávem upadne v zapomnění. My jsme se ale rozhodli, že vám dnes představíme 5 filmových propadáků, které si toto označení zkrátka nezaslouží. Je dobré si občas připomenout, že tyhle snímky existují a dopřát jim tak alespoň „posmrtné“ uznání.

5. Velké nesnáze v Malé Číně

Náklady: 25 milionů dolarů

Zisky: 11 milionů dolarů

Pokud byste se nás zeptali, který film v sobě neuvěřitelně dokáže skloubit komedii s akčním, dobrodružným a fantasy žánrem, museli bychom si pro odpověď zajít až do roku 1986. Tehdy šel totiž do kin snímek s Kurtem Russelem (67) v hlavní roli buranského, ale sympatického řidiče náklaďáku Jacka Burtona, který se připlete k prapodivným událostem, odehrávajícím se v Čínské čtvrti v San Franciscu.

Jackovi totiž někdo ukradne jeho kamion, a tak se společně se svým přítelem Wangem, kterému před očima zase unesou snoubenku, vydají celé věci přijít „na kloub“. Celý film nabere neočekávané obrátky, když hrdinové zjistí, že za vším stojí přes dva tisíce let starý démon Lo Pan, který se snaží ovládnout svět. Jack a Wang se proto spojí s mágem a bojovným klanem a společně se vydají do podzemí Čínské čtvrti, aby Lo Panovi zvrátili jeho ďábelské plány.

Dobrá, uznáváme, že Velké nesnáze v Malé Číně nejsou zrovna intelektuálním snímkem a nezastíráme, že mají své chyby. Je to ale zkrátka „osmdesátkový“ film se vším všudy, a s takovou ho také musíte brát. K filmu proto nesmíte přistupovat vážně, ale brát ho jen jako jakousi oddychovku a on vás za to odmění 99 minutami neočekávané zábavy. Je proto škoda, že z 25 milionů dolarů jich snímek vydělal zpátky jen 11.

4. Scott Pilgrim proti zbytku světa


Náklady: 60 milionů dolarů

Zisky: 31 milionů dolarů

Jestli jste četli některý z našich předchozích článků, moc dobře víte, že je režisér Edgar Wright (44) našim velkým oblíbencem. Zbožňujeme jeho postapokalyptický Soumrak mrtvých, Jednotku příliš rychlého nasazení můžeme vidět milionkrát a stále nás baví a jeho loňský snímek Baby Driver je jen dalším důkazem, jak pečlivě Wright se svými filmy pracuje.

Jeden z našich nejoblíbenějších Wrightových filmů je jeho zpracování videoherního Scott Pilgrim proti zbytku světaMichaelem Cerou (30) a Mary Elizabeth Winstead (33) v hlavních rolích. Scott je členem garážové kapely, který se bezhlavě zamiluje do dívky jménem Ramona. Aby si s ní vůbec mohl začít, musí v boji na život a na smrt porazit sedm jejích bývalých. Musí se proto postavit skateboardové legendě, rockové hvězdě, dvěma identickým dýdžejům nebo také věčně naštvané lesbě.

Takhle může příběh znít hodně „ujetě“ (a když o tom přemýšlíme, tak skutečně ujetý je), ale je třeba mít na paměti, že je to adaptace komiksu, který se odehrává ve videoherním prostředí. Tahle premisa však nedokázala do kin nalákat dostatek diváků, a tak film připravil Universal Pictures o 29 milionů dolarů. Můžeme vám ale slíbit, že film rozhodně stojí za zhlédnutí kvůli propracovaným speciálním efektům, absurdně vynikajícím bojovým scénám, originálnímu humoru, výborným hereckým výkonům, skvělé režii a střihu a neotřelému scénáři. A jestli vám tohle nestačí, tak už opravdu nevíme, co byste ještě chtěli!

3. Horizont události

Náklady: 60 milionů dolarů

Zisky: 26,7 milionů dolarů

Nyní se od akčních komedií přesuneme k hororovému sci-fi thrilleru s názvem Horizont událostí. Tento revoluční snímek s neuvěřitelnými praktickými efekty obsadil do hlavních rolí Sama Neilla (71), kterého můžete znát například z Jurského parku a Lawrence Fishburnea (57), kterého proslavila postava MorpheaMatrixu.

Film vypráví příběh posádky vesmírné lodi Louis and Clarke, která se vydává na záchrannou misi. Za planetou Neptun se totiž objeví loď Horizont, která zmizela před sedmi dlouhými lety. Když však posádka Louis and Clarke dorazí k Horizontu, začnou se dít podivné věci. Zdá se totiž, že i když je posádka Horizontu po smrti, loď samotná vykazuje známky života.

Horizont událostí nikdy nedosáhl takového úspěchu jako jeho slavnější sci-fi hororový kolega Vetřelec, a nakonec se asi není úplně čemu divit. Přestože je snímek ze začátku velmi napínavý a nervydrásající, postupně se bohužel začne měnit v akční „béčko“, což ambicióznímu snímku škodí.

Režisér Paul W.S. Anderson (53) se ale nechal slyšet, že to, co diváci viděli v kinech, není tím snímkem, který natočil. Bohužel jej prý naprosto změnili producenti, kteří film přestříhali. Anderson proto slíbil, že vydá režisérskou verzi filmu, ale ta dodnes nespatřila světlo světa. Zůstává proto otázkou, kdo za ztrátu téměř 34 milionů dolarů může.

2. Dredd

Náklady: 50 milionů dolarů

Zisky: 13,5 milionů dolarů

Pokud by temný komiksový snímek Dredd vyšel dnes, troufáme si tvrdit, že by byl jeho osud naprosto odlišný od toho, který mu přinesl rok 2012. V témže roce totiž vyšel jeden z největších hitů filmové historie, který byl shodou okolností také superhrdinským filmem, jehož atmosféra by od té Dreddovy však nemohla být odlišnější. Ano, samozřejmě máme na mysli Avengers.

Příběh Dredda se odehrává v dystopické budoucnosti, kde na spravedlnost dohlížejí takzvaní Soudci, kteří mají právo nejen zatýkat, ale i vykonávat přísné (často i smrtící) tresty, přímo na místě bez poroty či svědků. Jedním z těchto Soudců je i Dredd, na jehož morální kompas vůbec nepůsobí věci jako soucit či smilování. Jeho neuplatitelnost však začne mnoha lidem vadit, a tak ho pošlou na zdánlivě nesplnitelnou misi, ze které se nemá dostat živý.

Kdybychom Dredda měli popsat jediným slovem, bylo by to „brutální“. Režisér Pete Travis se rozhodně nebál krve či nějakého toho tvrdšího násilí. Všechny smrti ve filmu jsou až groteskně absurdní, ale přesně tak vypadá i původní komiks. Bylo by hříchem, kdybychom nezmínili i geniální výkon Karla Urbana (46) v hlavní roli, který, přestože si po celou dobu nesundá masku, zakrývající přes polovinu jeho obličeje, dokázal Dreddovi dát neuvěřitelnou hloubku.

Přesto však Dredd v kinech propadl a z původních 50 milionů dolarů vydělal zpět pouze 13,5. To všechny plány na možné pokračování nenávratně pošlapalo.

1. Atlas mraků

Náklady: 128.5 milionů dolarů

Zisky: 27.1 milionů dolarů

Nejprve je potřeba říct, že byl tento snímek sester (dříve bratří) Wachovských opravdu ambiciózním počinem. Za vše mluví i cenovka filmu, která se vyšplhala na astronomických 128,5 milionů dolarů. Wachovské, které v minulosti stály i za veleúspěšnou sérií Matrix se rozhodly, že se pustí do adaptace komplexní knihy Davida Mitchella (49), která rozhodně nedisponuje jednoduchým příběhem.

Bohužel ona komplikovanost se ve filmové adaptaci úplně nepodařila odstranit, a tak někteří diváci filmu, který skáče mezi stovkami a někdy až tisíci let, odcházeli z kin naprosto zmatení. Možná i proto film vydělal pouze 27 milionů dolarů, a to i přes hvězdné obsazení a po několika zhlédnutí a důkladném prostudování i velmi dojemný příběh.

Film totiž pracuje s myšlenkou toho, že jsou všechna období propojena napříč časem i prostorem, což je samo o sobě velmi obtížně zpracovatelným tvrzením. Když k tomu přidáte nelineárnost vyprávění a fakt, že ti samí herci hrají ve filmu hned několik postav zároveň, dá se nižší návštěvnost bohužel pochopit. Přesto však můžeme Atlas mraků bez sebemenšího zaváhání doporučit.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Laurence Fishburne, Kurt Russell, Tom Hanks, Michael Cera

Filmy:
Horizont události, Velké nesnáze v Malé Číně, Scott Pilgrim proti zbytku světa, Dredd, Atlas mraků

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske filmy, Hollywood, béčkové horory, filmové tipy, tipy na horory, hodnocení filmů, propadáky, nevydělečné filmy, dobré filmy, kvalitní filmy, tipy na filmy, Atlas Mraků recenze, horor s Laurencem Fishburnem Laurence Fishburne horor, Dredd recenze, Dredd hodnocení, Atlas mraků hodnocení, Kurt Russel filmy, Kurt Russel role
TOPlist