5 herců, kteří vždy hrají ty samé role

04.02.2018

Také se vám občas stane, že se díváte na nějaký film a říkáte si, jestli jste ho náhodou už neviděli? Příběh vám nic neříká, ale tohohle herce jste v téhle roli už určitě viděli! Nebojte, nepřicházíte o rozum. Hollywood jen prostě rád obsazuje stejné herce do podobných rolí. Odborně se tomuhle fenoménu říká „typecasting“ a postihl už celou řádku slavných herců. My vám teď představíme některé z nich.

Danny Trejo

Pokud potřebujete mexického drsňáka, jehož minulost je často opředena mnoha krvavými tajemstvími, nemusíte už hledat dál. Postačí vám totiž Danny Trejo (73). Pokud se podíváte na Trejovu filmovou historii, tak vás pravděpodobně překvapí, že má za sebou kalifornský herec už téměř 200 filmových rolí.

Trejo navíc průměrně hraje až v deseti filmech ročně. Pokud si ale dokážete vzpomenout na jedinou roli, kde by nehrál gangstera, zabijáka nebo drogového bosse, rozhodně nám dejte vědět. Na druhou stranu není jeho „typecasting“ zase takovým překvapením, jelikož se v mládí skutečně potýkal s drogovými problémy a dokonce si odseděl jedenáct let ve vězení.

Po svém propuštění dlouho hledal práci a nakonec získal menší roli ve filmu Splašený vlak. Trejova herecká kariéra však nabrala vyšší obrátky až ve chvíli, kdy ho do svých filmů začal obsazovat jeho synovec Robert Rodriguez (49).

Seann William Scott

I když vám jméno Seann William Scott (41) nemusí nic říkat, pravděpodobně budete znát jeho nejslavnější roli. Scott totiž ztvárnil Stiflera v sérii Prci, prci, prcičky. Od té doby ale hraje různé verze té samé postavy ve všech filmech, kam ho obsadí.

Přihlouplý „pařmen“ ve filmech pro teenagery na začátku nového tisíciletí fungoval výborně a Scott tak dostával spousty nabídek rolí. Kromě Prciček hrál svou roli v Hele vole, kde mám káru?, Vítejte v džungli, Mistři hazardu nebo Poldové.

V současnosti však amerického herce v mnoha filmech nevídáme. Od posledních Prciček z roku 2012 se objevil pouze ve čtyřech filmech. Zdá se tedy, že se Scott ze své role nevybouřeného teenagera nikdy pořádně nevymanil. V jednačtyřiceti letech je navíc už poměrně obtížné hrát někoho, komu je pod dvacet.

Morgan Freeman

Morgan Freeman

Upřímně, koho byste chtěli jako postaršího mentora? Jako moudrého rádce? Nebo prostě jako někoho, kdo by vám promlouval do duše? Pokud jste třikrát neodpověděli Morgan Freeman (80), je s vámi něco špatně.

Velkou část na Freemanově obsazování do rolí moudrých starců nese jeho sametový hlas, který bychom mohli poslouchat celé dny. Proto bývá často obsazován i do rolí vypravěčů filmů a často je označován jako majitel nejikoničtějšího hlasu Hollywoodu.

Přestože Freemanova herecká kariéra začala už v roce 1964, mezi skutečné hollywoodské hvězdy zapadl až ve chvíli, kdy začal hrát právě role moudrých starců ve filmech jako Řidič slečny Daisy nebo Vykoupení z věznice Shawshank.

Samuel L. Jackson

Samuel L. Jackson

Frajerský tvrďák. Jak jinak popsat většinu rolí, které Samuel L. Jackson (69) během své dlouhé kariéry hrál? Už od roku 1994, kdy Jackson ztvárnil Julese Winnfielda v Tarantinově (54) kultovním snímku s názvem Pulp fiction,nehraje Jackson téměř jiné postavy než naprosté drsňáky, kteří jsou navíc „cool“.

Pokud potřebujete, aby někdo někoho ve vašem filmu pořádně vyškolil, seřval nebo odstartoval neuvěřitelně dlouhou sérii sprostých nadávek, Sam Jackson je váš člověk. Zdá se ale, že role drsného frajera Jacksonovi vychází, jelikož je (na rozdíl například od Seanna Williama Scotta) obsazován do dalších a dalších filmů.

Jackson navíc stíhá točit 3 – 4 filmy ročně, což ho řadí mezi tu pracovitější část slavných Hollywoodských herců.

John Wayne

 

Pro poslední položku na našem seznamu se musíme trochu vrátit do minulosti. Naším dalším „typecastovým“ hercem totiž není nikdo jiný než John Wayne. Ten ve většině svých filmů ztvárnil kovboje a snad úplně ve všech hrál prototyp „chlapáctví“.

Tuhle kvalitu Wayne ukazoval nejen v rolích výše zmíněných kovbojů, ale i vojáků nebo policistů. Ve všech těchto rolích ztělesňoval americký herec onu mužnost téměř dokonale a jeho fanoušci ho za to milovali.

Ne nadarmo se stal symbolem celé generace. Za jednu ze svých rolí dokonce v roce 1969 získal i Oscara. Tento typický protagonista amerických westernů se ale k filmu dostal více méně náhodou, když ho jeho fotbalový trenér seznámil s hercem Tomem Mixem, který mu poté zařídil pracovní místo ve společnosti Fox.

V roce 1999, téměř dvacet let po své smrti, byl Wayne zařazen na seznam největších filmových legend.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Wayne, Danny Trejo, Morgan Freeman, Samuel L. Jackson, Seann William Scott

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hollywoodske celebrity, zahraniční herci, američtí herci, slavní herci, Hollywood, Danny Trejo filmy, Morgan Freeman filmy, John Wayne filmy, Samuel L Jackson filmy, filmové zajímavosti
TOPlist