5 filmů, které dostály fanouškovskému nadšení

01.09.2018

Ve filmové terminologii existuje anglický výraz „hype“, který v sobě skrývá nadšení fanoušků, způsobené mediální kampaní k filmu, který je tak vyzdvihnut do neuvěřitelných výšin. Hype je ale dvojsečnou zbraní. Sice váš film přinese do povědomí široké veřejnosti, ale jeho přehnané vyzdvihování často způsobí to, že diváci z kin odejdou zklamaní kvůli nesplněným slibům.

V minulosti jsme vám přinesli článek o pěti „superočekávaných“ filmech, které nakonec nevyšly, ale dnes jsme se rozhodli, že vám ukážeme, že se občas veškerý humbuk, který tyto filmy obklopuje, skutečně vyplatí.

Existují totiž i filmy, u nichž byl onen hype oprávněný, neboť byli jejich diváci s výsledným produktem nakonec skutečně spokojeni. Takových případů je ale mnohem méně než těch, které svým slibům nedostojí, ale i tak jehla v kupce sena občas najde. Showbiz vám proto nyní přináší pět filmů, které dostály fanouškovskému očekávání.

5. Pán prstenů

Úžasná trilogie režiséra Petera Jacksona (56) opravdu neměla jednoduchou startovní pozici. Ambice tohoto Novozélanďana byly astronomicky vysoké, jelikož se rozhodl pro filmovou adaptaci snad nejznámějšího fantasy díla, které kdy bylo napsáno.

Jen málokdo o příhodách Froda, Aragorna, Gandalfa a dalších hrdinů ze Středozemě nikdy neslyšel, a tak si při oznámení filmového zpracování Pána prstenů spousta filmových nadšenců nervózně okusovala nehty. Zkazit se mohlo skutečně cokoliv. Od efektů, přes herecké výkony, až po režii vcelku neznámého režiséra. Filmové adaptaci ani moc nenahrávalo přesvědčení, že se příběhy J. R. R. Tolkiena na filmové plátno zkrátka nedají převést.

Trailery na už tak nedočkavě očekávaný snímek divácké nadšení navíc ještě více rozdmýchaly, a tak se zdálo, že jediným možným osudem filmu bude masivní zklamání milionů natěšených fanoušků. Opak byl ale pravdou. Skvělí herci, revoluční efekty, brilantní scénář i úchvatné záběry krajiny způsobily, že se Pán prstenů očekáváním nejen vyrovnal, ale dokonce je i předčil.

4. Logan: Wolverine

Když se provalilo, že právě Logan bude posledním filmem, ve kterém si Hugh Jackman (49) zahraje superhrdinu Wolverinea, očekávání tohoto snímku vyskočilo do neuvěřitelných výšin. Jackman totiž nezničitelného mutanta ztvárňoval po dobu neuvěřitelných sedmnácti let.

Všechny jeho fanoušky proto zajímalo, jak se Jackman se světem mutantů rozloučí. Jestli bude jeho poslední film ve světě komiksových hrdinů důstojným rozloučením či podobným paskvilem jako jeden z jeho předchozích sólových filmů X-Men Origins: Wolverine. Více než nadšení mezi diváky panovaly obavy, zda celý film dobře dopadne. Ty ale okamžitě rozehnal první trailer.

Logan: Wolverine sleduje stejnojmenného superhrdinu na sklonku jeho života. Jeho tělo už není tím, čím bývalo, a to se podepsalo i na jeho superschopnostech. Zrychlené uzdravování je téměř pryč a bolest při vysouvání jeho drápů se téměř nedá vydržet. Přesto se však Logan musí vydat na jednu poslední misi, která má zachránit novou generaci mutantů, kteří jsou posledními svého druhu.

Filmy z X-Men univerza byly vždy zajímavé svými nesčetnými různorodými postavami a je proto překvapivé, že nejlepší film z této série se točí okolo jediné z nich. Logan je drsným vyprávěním konce života legendárního hrdiny, které si půjčuje prvky westernu, ukazuje  nejen bezchybné akční scény a úžasné herecké výkony, ale v určitých momentech vám dokáže vhrknout i slzy do očí.

3. Terminátor 2: Den zúčtování

Filmová pokračování to nemají jednoduché. Většina diváků je totiž často vidí jen jako pokusy studií o vydělání snadných peněz z něčeho, co si návštěvníci kin oblíbili. Tyto předpoklady jsou často oprávněné. Skutečně existuje spousta pokračování, které se svým předchůdcům ani zdaleka nevyrovnají, ale naštěstí existuje i několik světlých výjimek.

Jednou z nich je i druhý díl akčního sci-fi Terminátor 2: Den zúčtování. Ten totiž brilantně navázal na první díl a vše, co si jeho fanoušci oblíbili, ještě několikrát vylepšil. Snímek opět sleduje Arnolda Schwarzeneggera (71), který se jako vraždící robot z budoucnosti vrací do života Sáry Connerové. Jeho úkol je však tentokrát jiný. Tentokrát se ji totiž nemá pokusit zabít, ale ochránit před jiným strojem, který má za úkol zabít jí i jejího desetiletého syna Johna.

Druhý díl je opět plný akce, která je ještě bombastičtější, postavy jsou lépe představené, a druhý díl funguje i v případě, že jste ten první neviděli. Navíc to byl právě druhý Terminátor, který v Hollywoodu rozpoutal šílenství okolo vysokorozpočtových vícedílných sérií. Jen hrstka pokračování se svým původním filmům může hrdě podívat do očí, ale v případě Terminátora je to spíš první díl, který vzhlíží ke svému mladšímu kolegovi.

2. Star Wars: Síla se probouzí

Představte si ten pocit, když se jednoho rána probudíte, a zjistíte, že vaše oblíbená filmová série z dětství dostane po dvanácti dlouhých letech několik nových dílů. Mysleli jste si, že je s touto sérií definitivní konec, protože na ní její tvůrce prodal veškerá práva, ale najednou zjistíte, že už probíhají přípravy sedmé epizody.

Přesně tak zaskočeně se cítili všichni oddaní fanoušci Hvězdných válek, jejichž příběh byl ukončen v roce 2005 v pořadí šestou epizodou s podtitulem Pomsta Sithů. Ještě skvělejší zpráva však přišla ve chvíli, kdy se dozvěděli, že se nová trilogie bude točit okolo hrdinů té původní, která vznikla mezi lety 1977 a 1983. Ta si totiž v srdcích fanoušků Star Wars stále drží lepší místo než prequelové díly z počátku nového tisíciletí.

Hype byl proto skutečně neuvěřitelný. Studio Disney ho navíc neustále přiživovalo novými informacemi, teasery, trailery, hračkami, a různým dalším zbožím s logem série. Přestože se obnovení Star Wars nelíbilo všem jeho fanouškům, bylo obrovským kasovním úspěchem. Navíc se mu nedá upřít fakt, že skvěle zachycuje atmosféru původních dílů. Někteří však tvrdí, že tato snaha způsobila to, že sedmý díl prakticky kopíruje příběh Nové naděje z roku 1977. Jak nová trilogie prozatím působí na vás? Podělte se s námi v komentářích!

1. Avengers

Žádný film hype neztělesňuje tak dobře jako právě Avengers z roku 2012. Oficiální čekání na tento superhrdinský snímek odstartovalo prvním Iron Manem v roce 2008, ale komiksový fanoušci na pořádný film o tomto supehrdinském týmu čekali už odnepaměti.

Samozřejmě existují animované filmy a seriály, které se této tématice poměrně dobře věnují, ale aby vyšel hraný hollywoodský film, který by navíc za něco stál, byl pro komiksové čtenáře spíše nedosažitelný sen. Ten se jim ale v roce 2012 splnil a to se vší parádou. Jen díky úspěchu Avengers mohlo studio Marvel ke dnešnímu datu vydat dvacítku filmů o různých superhrdinech ze svého univerza.

Hype pro společný film Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora a dalších mohl vzniknout jen díky velmi dobře připravené „půdičce“, kterou mu nachystaly samostatné filmy těchto superhrdinů, jež Avengers předcházely. Úspěch snímku byl skutečně astronomický a dodnes jsou Avengers jedním z nejvýdělečnějších filmů historie.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, Harrison Ford, Hugh Jackman

Filmy:
Terminátor 2: Den zúčtování, Pán prstenů, Avengers

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Harrison Ford filmy, Arnold Schwarznegger filmy, Hugh Jackman filmy, Peter Jackson filmy, filmové žebříčky, žebříčky filmů, Logan Wolverine, Star Wars série, Termínator II, Terminátor série, Peter Jackson tvorba
TOPlist