5 dalších hororů založených na skutečných událostech

16.01.2019

Jediné, co může být ještě děsivější než hororové příběhy z hlav scénáristů, jsou ty, které se zakládají na skutečné události. Už v minulosti jsme vám přinesli seznam těch nejděsivějších filmů založených na opravdových příbězích, ale to nebylo zdaleka vše.

Pokud jste všechny filmy minulého článku už stihli zhlédnout, máme pro vás dobrou zprávu. Dnes vám totiž přinášíme další várku hororů, které se zakládají na skutečných událostech. Takže zhasněte světla, zalezte pod peřiny a začněte se bát!

5. Otevřené moře

První horor na dnešním seznamu vypráví příběh dvou potápěčů, kteří místo krásné karibské zátoky omylem zabloudili do žraloky zamořeného úseku oceánu. Ačkoliv se to může zdát jen jako laciný pokus o napodobení slavných Čelistí, je příběh Otevřeného moře založen na skutečné události, která se stala v roce 1998.

Snímek Chrise Kentise (55) tak lidem dával pádný důvod pro strach z potápění a nebezpečného oceánu. Ve skutečnosti ale nešťastníky nebyli o Susan a Daniel, ale o Tom a Eileen Lonerganovi. Jejich loď je také zanesla jinam, než původně měla, a oni se tak ocitli ve velmi nebezpečných vodách. Film sice ukazuje, jak to s oběma potápěči nakonec dopadlo, ale ve skutečnosti však jejich těla nebyla nikdy nalezena.

4. Horor v Amityville

Horor v Amityville je děsivým snímkem z roku 1979, který vypráví příběh nešťastné rodiny, která se s obrovským nadšením přestěhuje do domu na Long Islandu. Jejich nadšení však netrvá dlouho, protože záhy po svém nastěhování zjistí, že s domem není něco v pořádku. Dům je sice na první pohled majestátný a krásný, ale při bližším prozkoumání zjistíte, že je plný nepřátelských duchů.

Ti se ve svém běsnění nezastaví před ničím a útočí i na děti. To rodiče konečně přiměje přizvat ke své smutné situaci odbornou pomoc, a tak vyhledají otce Delaneyho, který se je pokusí paranormálního řádění zbavit.

Skutečný příběh okolo Amityvillského domu se také točí kolem rodiny George a Kathy Lutzových. K původní tragédii došlo v domě v roce 1974, kdy vlastník tohoto domu zavraždil všech šest členů své rodiny. O rok později se do domu nastěhovali Lutzovi, kteří zde vydrželi pouhých osmadvacet dní, než kvůli paranormálním jevům dům opět opustili.

3. Dahmer

Jeffrey Dahmer byl sériový vrah, který od roku 1978 do roku 1991 byl schopen zavraždit 17 mužů, než se ho policii podařilo odhalit a zatknout. Psychicky narušený Dahmer své oběti dokonce i pojídal a byl diagnostikován se schizofrenií a hraniční poruchou osobnosti. Před soudem však stanul jako duševně zdravý a byl usvědčen ze všech svých vražd kromě jediné.

O jeho případu vznikla velká spousta různých dokumentů, ale nejzajímavější je film z roku 2002, kdy si vyšinutého sériového vraha zahrál Jeremy Renner (48). Ten skvěle zpodobňuje naprosté odloučení od reality a norem, kterými Dahmer trpěl a popisuje tak nejen jeho vraždy, ale i krušné dětství, které k jeho šílenství vedlo.

Pokud by vás zajímalo, jak to s Jeffreym Dahmerem dopadlo ve skutečnosti, můžeme vám prozradit, že byl odsouzen k 937 letům ve vězení. Odseděl si z nich však pouze zlomek, jelikož ho po dvou letech ve vězení k smrti ubodal spoluvězeň a Dahmer tak ve 34 letech zemřel.

2. V moci ďábla

Hororový snímek režiséra Scotta Derricksona (52), který u nás vyšel jako V moci ďábla, budete možná znát pod jeho původním názvem Exorcism of Emily Rose. Emily je mladou dívkou, která kvůli studiu na vysoké škole opouští svůj venkovský domov. Zanedlouho po tom, co se vydá na cestu, ji však potká první záhadný záchvat, kvůli kterému ztrácí vědomí.

Jelikož se tyto události čím dál častěji opakují, rozhodne se hluboce věřící Emily podstoupit vymítání ďábla, jelikož pevně věří, že je posedlá. Dívka však při obřadu zemře a farář Richard Moore je tak obviněn ze zabití z nedbalosti. Film pak sleduje soudní proces, kdy se obhájkyní duchovního stává ateistická právnička Erin Bruner, jejíž skepticismus je farářem a nevysvětlitelnými okolnostmi případu pomalu „nahlodáván“.

Skutečný případ se týkal dívky jménem Anneliese Michel, která zemřela na následky podvýživy a dehydratace. Přestože soud prokázal, že měla sebevražedné sklony a trpěla těžkou schizofrenií, přisoudil vinu za její smrt jejím rodičům a dvěma kněžím.

1. Psycho

Poslednímu hororu na dnešním seznamu dal vzniknout mistr filmového napětí Alfred Hitchcock. Vedle Ptáků a Na sever severozápadaní linkou je právě Psycho jedním z jeho nejslavnějších filmů vůbec. Film z roku 1960 vypráví příběh Normana Batese, duševně nemocného vlastníka motelu, který s oblibou vraždí své nájemníky.

Právě osobnost Normana Batese byla založena na skutečném sériovém vrahovi. Celkový příběh filmu je smyšlený, ale některé jeho aspekty jsou založeny na otřesných činech Eda Geina. Kromě obdobných vražd ukazuje Psycho i Geinovu psychickou poruchu, která u něj vznikla kvůli Geinovu blízkému vztahu s jeho matkou.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Alfred Hitchcock, Christ Kentis, Jeremy Renner, Scott Derrickson

Filmy:
Horor v Amityville, Dahmer, Otevřené moře, V moci ďábla

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, Alfred Hitchcock filmy, duchařské horory, sérioví vrazy, horory podle skutečné události, vymítání ďábla, hororové filmy, Norman Bates, Alfred Hitchcock tvorba, horory se žraloky, horory s duchy, vymítání, Alfred Hitchcock horory, Psycho film, Psycho předloha, Morman Bates postava, Jeffrey Dahmer
TOPlist