5 hororů, založených na skutečných událostech

30.03.2018

Spousta z nás se občas ráda bojí. To dá rozum, jinak by žánr hororů nemohl být nikdy tak populární. Vždycky ale existuje určitá hranice, něco co nás před skutečným strachem chrání. Fakt, že je vše, co vidíme, pouze smyšleným příběhem filmařů s velkou představivostí je zkrátka uklidňující. Co když ale zjistíte, že je to, co se odehrává na plátně, založené na skutečných událostech? V tom momentě začíná ten pravý horor.

V redakci Showbizu jsme se rozhodli, že vám představíme hned 5 hororových filmů, které byly založeny na děsivých událostech, ke kterým skutečně došlo. Tak zamkněte dveře, zhasněte světla a pořádně se uvelebte, protože vás čeká opravdu děsivá jízda.

5. Drákula

Příběh o rumunském králi upírů zná asi každý. Ne každý však ví, že má Drákulův příběh kořeny ve skutečném šlechtickém rodě z Transylvánie. Vlad III. Dracula, kterému jeho poddaní přezdívali Napichovač, se stal jedním z největších Rumunských hrdinů, díky jeho nelítostným bojům s Osmanskou říší. Pro zbytek světa je však spíše znám jako brutální panovník, který se stal předlohou právě pro hororového upíra.

Jeho krutost se stala skutečně legendární. Svou přezdívku získal kvůli své zálibě popravování skrze pomalé a velmi bolestivé narážení zajatců, zločinců a svých politických soupeřů na kůl. Vlad také proslul kvůli jeho neortodoxnímu řešení chudoby v zemi. Na svůj hrad totiž údajně sezval veškerou chudinu v zemi a všechny, kdo přišli, nechal upálit.

Poté prohlásil, že tím snížil místní chudobu a ukončil tak trápení strádajících. Podobných příběhů o rumunském šlechtici je skutečně spousta a jeden je děsivější než druhý. Není proto divu, že se takto brutální vládce stal předlohou pro nejslavnějšího upíra na světě.

4. Texaský masakr motorovou pilou

Foto: Ed Gein / Reprofoto

Možná vás překvapí, že i jeden z nejznámějších hororů s brutálními záběry je založen na skutečných událostech. Texaský masakr motorovou pilou totiž převypravuje příběh sériového vraha Eda Geina, který v padesátých letech řádil na americkém západě.

Kromě masky z kůže svých obětí, která je ukázána i ve filmu ale Gein nosil i další části oblečení, ušitého z lidské kůže. Například se u něj našla „vesta“ z ženského hrudníku a břicha, stínítko na lampu z člověčí kůže a další obludnosti. Kromě sériového vraha byl Gein považován i za kanibala a nekrofila, k čemuž se však nikdy nepřiznal.

Kromě Texaského masakru inspiroval Geinův příběh i další filmové klenoty, jako například Hitchcockovo Psycho nebo Buffalo Billa z Mlčení jehňátek.

3. V zajetí démonů

I snímek z roku 2013 s názvem V zajetí démonů je založen na skutečných událostech. Film popisuje příběh vyšetřovatelů paranormálních jevů Eda a Lorraine Warrenových, kteří přijedou navštívit odlehlou farmu, kde žijí manželé se svými pěti dcerami. Tato rodina totiž zanedlouho po nastěhování do domu zjistila, že je jejich statek terorizován nějakými temnými silami. Neznámý přízrak hýbe s nábytkem, ale pohybuje i s mladými dívkami.

Foto: Ed a Lorraine Warrenovi / Reprofoto

Warrenovi usoudí, že rodinu obtěžuje duch Bathesby Sherman, čarodějnice, která na statku žila v minulosti. Ta si teď vybíjí zlost na nových majitelích pozemku. Sestry, kolem kterých se příběh filmu točí, s filmaři při jeho tvorbě spolupracovaly a dokonce jim i poskytovaly různé informace o událostech, které se jim odehrály před téměř padesáti lety.

2. Dětská hra

Asi každý z nás už slyšel příběh o panence Chucky. Hadrová panenka malého Andyho není pouze roztomilou hračkou, ale ve skutečnosti se v ní skrývá něco mnohem hrozivějšího. Pomocí voodoo rituálu se do ní vtělil duch masového vraha, který nad panenkou pomalu přebírá kontrolu. Jediný, kdo si toho však všímá, je právě malý Andy, kterému však historky o sprostě mluvící panence se zálibou v brutálních vraždách nikdo nevěří.

Foto: Panenka Robert / Youtube

I Dětská hra je založena na skutečných událostech. Mladý Gene Otto totiž dostal ve svých šesti letech od rodinné služky panenku v námořnickém oblečku se jménem Robert. Bohužel se služkou zacházela rodina strašně, a tak se rozhodla, že hračku prokleje. Ať už udělala cokoliv, Robert Genovu rodinu roky terorizoval – převracel nábytek, ničil ostatní hračky a podle svědectví sousedů se dokázal přemísťovat z místa na místo. Přestože se tento příběh odehrál už v roce 1906, posedlou hračku můžete stále najít v muzeu na Floridě.

1. Vymítač ďábla

Poslední položkou na našem seznamu je dědeček kultovních hororů. Tím není nic jiného než Vymítač ďábla. I tento snímek o mladé dívce, kterou posedne sám ďábel je založený na pravdě. U mladičké Regan se postupně začne projevovat záhadná „nemoc“, se kterou si nikdo neví rady.

Postupně se dívce proměňuje obličej, vykřikuje sprostá a oplzlá slova a otáčí hlavu do nepřirozených úhlů. Doktoři i psychiatrové jí nemohou pomoci, a tak je dívce zavolán na pomoc kněz, který zjistí, že je dívka posedlá ďáblem. Rozhodne se proto, že provede starobylou praktiku vymítání, což je jediný způsob, jak dívku zachránit.

Skutečný příběh filmu se odehrál v roce 1949 třináctiletému Rolandovi. Do Rolanda se měla temná síla vtělit po tom, co se pokoušel kontaktovat svého zesnulého bratra za použití magické desky Ouija (deska používaná k vyvolávání duchů a kontaktování pekelných sil, pozn. red.).

Podle dostupných informací se vše, co se stane mladé Regan, skutečně stalo Rolandovi. Včetně nepřetržitého zvracení, mluvení v cizích jazycích či podivného pekelného nápisu na kůži. Jiné zdroje však tvrdí, že chlapec pouze trpěl nějakou psychickou poruchou. Kde byla ale skutečně pravda, se už nejspíš nikdy nedozvíme.

(tod)

Filmy:
Drákula, Vymítač ďábla, Dětská hra, Texaský masakr motorovou pilou

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
horory, americké horory, duchové, slavné horory, nejlepší horory, horory podle skutečné události, horory o upírech, Drákula předloha, exorcizmus, hororové příběhy, vymítání ďábla, Ed Gein, Ed Gein vrah, Vlad III Dracula, manželé Warrenovi, poltergeist, paranormální jevy, lovci duchů, Gen Otto, posedlost démonem
TOPlist