5 celebrit, které byly v minulosti členy kultu

08.07.2020

Většina z nás si asi nedokáže představit, že by se nechala zmanipulovat do členství v nějakém kultu. Nábory do těchto podvratných organizací však často bývají mnohem nenápadnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Charisma vůdců těchto kultů navíc není radno podceňovat, jelikož dokáží jen několika naučenými frázemi překroutit skutečnost přesně tak, jak se jim to hodí.

Důležité je také mít na vědomí, že ne všechny kulty se řadí mezi ty náboženské. Spousta z nich nabízí svým „ovečkám“ pouze nějakou cestu za sebezlepšením či sebepoznáním, což už dokáže akceptovat mnohem více lidí. Možná vás také překvapí, že jsou kulty (zejména v Americe) mnohem běžnější záležitostí, než jste si mysleli. Ne každý kult je totiž podobně vražedný jako Heaven’s Gate či takzvaná „Rodina“ Charlese Mansona.

Právě proto se mezi členy kultů často dostávají i celebrity. Ty mohou v těchto odporných manipulativních organizací zastávat různé funkce od řadových zmanipulovaných obětí až po organizátory a hlavní představitele kultů. V dnešním článku vám proto představíme pětici celebrit, které měly v minulosti co dočinění s různými kulty.

5. Winona Ryder – Rainbow Family Commune of Living

První herečka dnešního seznamu se proslavila díky kultovním filmům jako je Beetlejuice, Smrtící atrakce nebo Noc na Zemi ale znát ji můžete i z úspěšné hororové série Netflixu s názvem Stranger Things. Řeč je o americké herečce Winoně Ryder (48), kterou její aktivističtí rodiče z hnutí hippies pojmenovali po městě, v němž se narodila.

To však není ani zdaleka ten nejzajímavější aspekt jejího života. Její rodiče se neustále stěhovali, a tak budoucí herečka měnila školy jako na běžícím páse. Kvůli jejímu chlapeckému vzezření jí její vrstevníci často považovali za homosexuálního chlapce a do filmového průmyslu se dostala díky neúspěšnému konkurzu na divadelní roli.

V dnešním článku však charizmatická herečka figuruje kvůli tomu, že v mládí žila v komunitě zvané Rainbow Family Commune of Living. Ta se vyznačovala zavrhováním elektřiny, a tak mladá Winona neměla dlouhá léta přístup k televizi ani rádiu. Jednoho dne jí však její matka na stěnu stodoly promítla pár filmů, a díky tomu se Winona rozhodla být herečkou. Ryderovi kult po třech letech opustili a zdá se, že to na talentované herečce naštěstí nezanechalo žádné následky.

4. Glenn Close – Moral Re-Armament

Americká herečka jménem Glenn Close (73) se proslavila v osmdesátých letech skrze filmy jako Tarzan, Zubaté ostří nebo Nebezpečné známosti. Její herecká kariéra pak nabrala obrátky, a Close se tak může chlubit skutečně bohatou filmografií a nespočtem filmových ocenění včetně loňského Zlatého Glóbu za hlavní roli ve filmu Žena.

Ačkoliv je její kariéra plná záviděníhodných úspěchů, její dětství tak idylické rozhodně nebylo. V pouhých sedmi letech se stala společně se zbytkem její rodiny členkou kultu zvaného Moral Re-Arangement (zkráceně MRA), a tak dalších patnáct let strávila životem v uzavřené komunitě náboženských fanatiků.

Herečka nakonec prozřela až na vysoké škole. Její touha po herecké profesi jí konečně poskytla příležitost opustit kult a zvrácenou náboženskou výuku, kterou jí denodenně vštěpovali. Close později v různých rozhovorech popisovala, jak příšerný celý zážitek byl. Svým rodičům však život s kultem nijak nezazlívla.

3. Michelle Pfeiffer – Breathariánismus

Breatharianismus je myšlenkový směr, který vychází z myšlenky, že pro normální lidský život není potřeba jíst a v některých případech ani pít. Lidé se podle něj mohou živit pouze z energie zvané „prána“, kterou máme čerpat ze vzduchu a slunečního záření. Ač se tohle tvrzení může zdát jakkoliv absurdní, breathariánství je mnohem rozšířenější, než by se mohlo zdát.

Takový je i případ Michelle Pfeiffer (62), která se k tomuto pochybnému kultu přidala jako mladá začínající herečka. Tehdy si ještě nemohla dovolit bydlet sama, a tak se stala spolubydlící pochybného páru. Ten herečku zatáhl k breathariánství, které jí v té době připadalo jako senzační nápad. Nejenže téměř přestala jíst, ale každičký dolar, který z mizerné výplaty nezkušené herečky vydělala, věnovala Pfeiffer breathariánskému kultu.

Oči jí otevřel až její první manžel Peter Horton (66). Až díky němu si uvědomila, že jí členové kultu prakticky vymyli mozek, a že je jejich způsob života naprosto šílený.

2. Joaquin Phoenix – Children of God

Dětství hvězdy Joaquina Phoenixe (45) bylo skutečně náročné. Nejenže v pouhých devatenácti letech byl svědkem předávkování a následné smrti svého bratra, ale spolu se svými rodiči a sourozenci trávil celé dětství v kočovné komunitě nechvalně proslulého kultu s názvem Children of God.

Phoenixova rodina se ke kultu přidala na začátku sedmdesátých let a společně procestovali velký kus Jižní Ameriky. Hvězda oscarového Jokera kult nakonec opustila, když jeho rodiče přestalo neustálé stěhování a přísně střežený komunitní život bavit. Měli to štěstí, že se to stalo dříve, než se jejich děti proslavily ve filmovém průmyslu, protože jinak by do nich kult zaťal své drápy mnohem hlouběji. Slavní lidé jsou totiž skvělou vizitkou kultů.

1. Allison Mack – NXIVM

To si uvědomoval i vůdce posledního kultu dnešního seznamu Keith Raniere (59). Ten na konci devadesátých let založil sektu s názvem NXIVM, kterou vydával za marketingovou firmu vedoucí k výše zmíněnému sebepoznání a sebezlepšení. Ve skutečnosti šlo o nebezpečný sexuální kult, který se zabýval i obchodem s lidmi.

S tímto kultem je velmi úzce spojená i herečka Allison Mack (37), která se proslavila především díky roli Chloe Sulliven ze superhrdinského seriálu Smallville z roku 2001. Mack však měla v kultu jiné postavení než ostatní herci dnešního seznamu. Zatímco většina z nich byly zmanipulované oběti, seriálová herečka byla hned po Ranierovi druhým nejvýše postaveným člověkem kultu NXIVM.

Ke kultu se dostala kolem roku 2010 a okamžitě začala shánět nové členy. Jedním z nich byla i její kolegyně Kristin Kreuk (37), která ve Smallville ztvárnila Supermanovu první lásku. Kreuk však na rozdíl od Mack kult poměrně rychle opustila, zatímco její kolegyně zamířila na jeho vrchol. Kromě sexuálního otroctví a obchodu s lidmi proslul kult NXIVM i „cejchováním“ svých členů, což mu nakonec podlomilo nohy. Mack se u soudu přiznala k různým obviněním a nyní očekává rozsudek.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Michelle Pfeiffer, Joaquin Phoenix, Allison Mack, Winona Ryder

Filmy:
Nebezpečné známosti, Beetlejuice, Smallville

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
američtí herci, Joaquin Phoenix filmy, Joaquin Phoenix zajímavosti, Winona Ryder zajímavosti, Rainbow Family Commune of Living, kulty, celebrity v kultu, Moral Re-Armament, Breathariánismus, Children of God, sekty, Allison Mack kult, Allison Mack sekta, Allison Mack zajímavosti, NXIVM, brainwashing, hippies, sexuálního otroctví, Joaquin Phoenix život
TOPlist