Vše pro dobro světa a Nošovic aneb Vít Klusák vrací úder!

15.02.2011

Celovečerní dokument je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které "přistálo UFO" v podobě kilometrové korejské automobilky Hyundai. Režisér Vít Klusák (30) označil svůj film jako "sociální grotesku o poli, na kterém rostou auta."


Foto: 2010 Hypermarket Film, Česká televize a Avion Film

Z moravské vesnice Nošovice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se před pár lety stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí.

Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání.Dokumentarista Vít Klusák tak i bez svého věrného druha a kolegy Filipa Remundy, s nímž natočil filmy Český sen a Český mír, stvořil dílo, které vzbudí nevoli na určitých místech. Už jen skutečnost, že svůj film nazývá sociální groteskou o poli, na kterém rostou auta, má jistě mnohoznačný význam … Všudypřítomné zelí vznášející se jako memento nad obří továrnou a prasečí hlava v záhoně s tisícovkami v mordě svědčí o tom, že autor pojal portrét jedné fabriky spíše humorným způsobem.Pro zajímavost uvádíme, že tvůrce natáčením v automobilce zřejmě hodně naštval místní bosse, protože jeho štáb byl nakonec vyveden ostrahou z objektu! Společnost Hyundai navíc producentovi filmu opakovaně pohrozila, že podnikne právní kroky proti zveřejnění filmu … Dočkáme se tedy ještě mezinárodního sporu mezi obří automobilkou a českými filmaři?

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Vít Klusák

Filmy:
Český sen, Český mír, Vše pro dobro světa a Nošovic

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, dokument, čeští režiséři, režiséři, český film, nový film, dokumenty, české dokumenty, dokumentární filmy, čeští dokumentaristé, Vše pro dobro světa a Nošovic video, Vše pro dobro světa a Nošovic trailer, Vše pro dobro světa a Nošovic film, Vše pro dobro světa a Nošovic dokument, automobilka, český dokument, Hyundai, jihlava, jižní korea, korejská automobilka, Mezinárodní festival dokumentárních filmů, továrna Hyundai, továrna Hyundai Nošovice, Vít Klusák dokument, Vít Klusák film, Vít Klusák foto, Vít Klusák photo, Vít Klusák video, Vše pro dobro světa a Nošovic ukázka
TOPlist