Ve stínu: Česká noir detektivka z padesátých let!

10.09.2012

Do českých kin přichází několikrát odložený snímek, který má být poctou "černému filmu"! Drama Ve stínu nás zavede do Československa padesátých let, kde se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých.

stin
Foto: vestinufilm.cz

Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty.

Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny.

Režisér David Ondříček (43), který se proslavil snímky Šeptej, Samotáři nebo Jedna ruka netleská, se vrací po šesti letech od premiéry filmu Grandhotel (2006) s dramatem, které v mnoha směrech aspiruje na filmovou událost roku. Film se měl původně jmenovat Ve stínu koně, ale scénář Marka Epsteina v průběhu čtyř let prošel celkem sedmnácti verzemi a linie koně postupně vymizela, takže kůň nakonec vypadl také z názvu.

Snímek, který svou atmosférou i historickým umístěním připomíná americké filmy padesátých let souhrnně zvané "noir", je na české poměry vcelku povedeným žánrovým cvičením, které vyvrací mýtus o tom, že čeští filmaři nejsou schopní natočit dobrou detektivku. 

První diváci a kritici vychvalují do nebes obrazovou stránku díla, ale zároveň upozorňují na poněkud nepřehledný děj mísící dvě roviny - kriminální a rodinnou, které se ne vždy protnou ku prospěchu věci. Film však rozhodně stojí za vidění - už kvůli české herecké elitě v hlavních rolích, které vévodí vždy precizní Ivan Trojan.

České drama Ve stínu vstupuje do kin 13. září 2012.

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jiří Štěpnička, Ondřej Malý, Marek Taclík, Miroslav Krobot, Soňa Norisová, David Švehlík, Ivan Trojan, Norbert Lichý, Sebastian Koch, Martin Myšička, Hynek Čermák, Jaroslava Adamová, David Ondříček

Filmy:
Ve stínu

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, české filmy, české herečky, herci, čeští herci, čeští režiséři, režiséři, český film, Právě v kinech, David Ondříček film, David Ondříček režie, Ivan Trojan film, Ivan Trojan Ve stínu, Ve stínu foto, Ve stínu fotky, Ve stínu film, Ve stínu trailer, Ve stínu premiéra, Ve stínu video, Ve stínu ukázka, Ve stínu thriller, Ve stínu drama, David Ondříček Ve stínu
TOPlist